TRENDY NA RYNKU PRACY

 

 Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?
 Tego dowiecie się z naszych artykułów. Warto przeczytać i być na bieżąco!

Back

AIP szansą na rozwój własnego biznesu

AIP szansą na rozwój własnego biznesu

- AIP to alternatywa dla zakładania działalności gospodarczej – tłumaczy Mateusz Maik, partner zarządzający regionem AIP. - W każdej chwili można zrezygnować z udziału w Programie, nie ponosząc konsekwencji. A jeśli uda się skutecznie rozwinąć nasz biznes, po wyjściu z AIP wciąż możemy skorzystać z wszelkich form wsparcia na założenie działalności gospodarczej – dodaje przedsiębiorca.

Czym są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości?

AIP to praktyczna szkoła prowadzenia biznesu dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z biznesem. Miejsce, gdzie można przetestować swój pomysł na biznes i rozwijać go na preferencyjnych warunkach, bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej i ponoszenia wysokich kosztów z nią związanych. AIP  to także ogromny ekosystem, zrzeszający obecnie ponad 1700 firm z różnych branż.

Do kogo jest skierowana oferta AIP?

Do każdego, kto ma pomysł na biznes i chce go sprawdzić, zanim zdecyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o wiek, nie trzeba też być studentem – z naszej oferty mogą skorzystać wszyscy. Rozszerzeniem oferty  jest Program AIP Cowork, skierowany do freelancerów, którzy szukają miejsca do pracy, a niekoniecznie chcą wynajmować całe biuro.

Jaką przewagę mają AIP nad innymi organizacjami, inwestorami wspierającymi rozwój biznesu?

AIP to alternatywa dla zakładania działalności gospodarczej. Korzystając z dofinansowania czy pożyczki na założenie działalności, wypływamy od razu na szerokie wody. Jeżeli nam się nie powiedzie, zostaniemy ze zobowiązaniami, z których będziemy musieli wywiązać się nawet po rozwiązaniu firmy. W AIP nie ponosimy tego ryzyka – w każdej chwili można zrezygnować z udziału w Programie, nie ponosząc konsekwencji. A jeśli uda się skutecznie rozwinąć nasz biznes, po wyjściu z AIP wciąż możemy skorzystać z wszelkich form wsparcia na założenie działalności gospodarczej, od dotacji po preferencyjne stawki ZUS dla nowych przedsiębiorców. Poza tym w AIP otrzymujemy cały pakiet wspierający naszą działalność – obsługę księgową i prawną, dostęp do biur w całej Polsce, pakiet szkoleń wspierających rozwój biznesu czy spotkań z mentorami z różnych dziedzin. Ważna jest też sieć działających w ramach AIP firm – wymieniają się one wzajemnymi doświadczeniami, a nierzadko współpracują ze sobą.

Jak wygląda ścieżka współpracy z osobą, która chce założyć własny biznes? Domyślam się, że najpierw przychodzi do AIP osoba ze świetnym pomysłem na biznes i… co dalej? Jak wygląda cała procedura krok po kroku?

Pierwszym krokiem powinno być wypełnienie formularza na stronie www.inkubatory.pl. Trafia on do właściwego inkubatora – a jest ich blisko 50 w całej Polsce. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do prowadzenia danej działalności w ramach AIP, spotykamy się z taką osobą i dopełniamy wszelkich formalności. Właściciel nowej firmy otrzymuje dostęp do platformy internetowej, przez którą obsługuje konto bankowe, dokumenty księgowe, ma kontakt z działem prawnym itd. W zasadzie od tego momentu można się skupić na działaniu – rozwijaniu swojego pomysłu biznesowego.


Ile pomysłów jest odrzucanych na etapie zgłaszanych projektów?

Naszą rolą nie jest ocena pomysłów – nikogo nie odrzucamy tylko dlatego, że jego pomysł wydaje nam się zły. Weryfikacja dokonuje się w sposób praktyczny na etapie udziału w Programie. To rynek weryfikuje zasadność danego pomysłu. Nie oznacza to jednak, że w AIP można prowadzić każdy rodzaj działalności.

Dlaczego niektóre pomysły są zatem przez Was odrzucane?

Wynika to głównie z ryzyka, jakie niosą ze sobą niektóre rodzaje działalności. Pamiętajmy, że prowadząc biznes w AIP korzystamy z osobowości prawnej Fundacji. Oznacza to, że wszelka odpowiedzialność za działania firm spoczywa na AIP – dlatego nie zgadzamy się na prowadzenie działalności, która wiązałaby się z dużym ryzykiem dla AIP. Wykluczamy między innymi branżę budowlaną, spedycyjną, turystyczną, gastronomiczną, działalność związaną z medycyną, finanse i ubezpeczenia.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, planując własny biznes?

Nasz biznes powinien rozwiązywać problem jakiejś grupy odbiorców, odpowiadać na ich 
potrzeby. Dodatkowo pamiętajmy o rentowności biznesu, zwróćmy uwagę na konkurencję. Nie szukajmy na siłę biznesów, w których konkurencja nie występuje. Tego typu biznesy bardzo często wiążą się z dużo większym nakładem finansowym. Początkujący przedsiębiorca powinien zacząć od prostego biznesu i stopniowo go modyfikować, rozwijać.

Co sprawia najwięcej kłopotów osobom, które same chciałyby założyć firmę i jak AIP mogą pomóc w rozwiązaniu tych problemów?

Zagrożeń jest wiele – począwszy od finansów, a skończywszy na fakcie, że często pomysłodawcy zaczynają od zera, nie mając doświadczenia i nie mogą liczyć na wsparcie innych. W AIP nie muszą martwić się o koszty prowadzenia księgowości, wynajmu biura czy uzyskania porady od prawnika. Poza tym mogą skorzystać z rad doświadczonych mentorów, którzy podpowiedzą im, jakie działania podejmować, jakich błędów unikać itd.

Obecnie coraz częściej mówi się o zwiększaniu zasięgu działania firm na cały świat. Czy AIP zachęca do tego osoby otwierające firmy? A może przyszli przedsiębiorcy modyfikują wręcz swoje biznesplany, dzięki takim sugestiom?

Nasze firmy mogą przejść określoną drogę, która wyprowadzi je ostatecznie na światowe rynki. Udział w Programie AIP to pierwszy krok, testowanie biznesu i rozwój na rynku lokalnym. Następnie mają możliwość starania się o inwestycję w najprostszym modelu AIP Seed Capital, pozwalającym uzyskać 100 tysięcy złotych w zamian za 15 proc. udziałów w spółce. Kolejny krok, już po wyjściu z AIP, to Business Linki – akceleratory biznesu, które w Programie akceleracyjnym przygotowują firmy do wyjścia na rynki międzynarodowe.

Jaki charakter mają firmy zakładane w AIP? Czy są to w większości start-upy?

Start-upami nazywamy wszystkie działające w ramach AIP firmy – przez to określenie rozumiemy pomysły w fazie rozwojowej, pracujące nad swoim modelem biznesowym. Powszechnie przyjęło się, że start-up to firma zajmująca się nowymi technologiami, jednak w rzeczywistości start-upy mogą działać w różnych branżach. U nas rozbieżność jest bardzo duża – od osób udzielających korepetycji, przez sklepy internetowe, po firmy projektujące aplikacje. Wiele pomysłów jest naprawdę zaskakujących i wręcz niszowych.

Co byście doradzili osobom sceptycznym, które mają problem ze znalezieniem niszy na rynku? Czy tych nisz jest rzeczywiście dużo? Jak je znaleźć?

Nie ma co szukać niszy. Zacznijmy od prostego biznesu, poznajmy potrzeby naszych klientów i wówczas taka „nisza” może się pojawić sama.

Rozmawiała Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Mateusz Maik – Partner Zarządzający Regionem AIP, przedsiębiorca, trener, praktyk biznesu. Pod jego skrzydłami działa ponad 250 firm rozwijających się w trzech województwach:  śląskim, opolskim,  dolnośląskim. Ze światem start-upów związany od 2009 roku.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.