Back

3 powody utraty dotacji na działalność jeszcze przed jej otrzymaniem

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-03

Złożyłeś wniosek o środki na działalność i został rozpatrzony pozytywnie. Myślisz, że jak już otrzymasz środki lub podpiszesz umowę, to nie masz innych obowiązków względem urzędu? Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, jakich błędów należy unikać, aby dotacja nie przeszła koło nosa…

Wiele osób uważa, że pozytywne rozpatrzenie wniosku o udzielenie dotacji na działalność gospodarczą oznacza, że jedną nogą są już biznesmenami i zapominają o tym, że jednak nadal mają status osoby bezrobotnej, a co za tym idzie – obowiązki względem urzędu. Dlatego, żeby móc wystartować z biznesem, należy pamiętać o kilku rzeczach.

Przestrzegaj terminów

Osoby, które złożą wniosek o środki na działalność, powinny pamiętać, że złożenie wniosku nie gwarantuje jeszcze otrzymania dotacji, a tym samym nie zwalnia z obowiązków względem urzędu. Dlatego ważnym jest, aby pamiętać o wyznaczonych wizytach u pośrednika w celu potwierdzenia gotowości do podjęcia zatrudnienia. Niestawienie się może powodować utratę statusu, a co za tym idzie - utratę możliwości pozyskania środków.

Nie odmawiaj współpracy

Po złożeniu wniosku nadal należy pamiętać, że każda odmowa wiąże się z wyrejestrowaniem i jak w wyżej wymienionej sytuacji - utratą możliwości otrzymania dotacji. Dlatego należy przyjmować skierowania na rozmowy o pracę. Złożenie wniosku nie jest usprawiedliwieniem odmowy przyjęcia skierowania. Nie mamy pewności, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, a taka oferta pracy może się już nie powtórzyć.

Czytaj dokładnie regulamin i umowę

Składając podpis pod umową o udzielenie wsparcia jeszcze nie możemy stracić czujności. I na tym etapie jest kilka sytuacji, które mogą powodować utratę dofinansowania. Najważniejszym punktem może okazać się ten, mówiący o terminie założenia firmy. W umowie możesz znaleźć zapis, że zobowiązujesz się do założenia firmy w określonym terminie od otrzymania środków. Kiedy więc rejestrować działalność? Zgodnie z przepisami KPA przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Jeśli więc otrzymałeś środki 1 grudnia, załóż firmę najwcześniej 2 grudnia. Pierwszy dzień miesiąca jest zgodnie z przepisami uznany za dzień zerowy, a dla urzędu podstawa wyrejestrowania może mieć znaczenie. Jeśli firmę założysz w kolejnych dniach po uzyskaniu dotacji, urząd sam Cię wyrejestruje z powodu otrzymania środków na podstawie przepisu o pozbawieniu statusu od następnego dnia po dniu otrzymania środków.

Zarejestrowanie działalności gospodarczej na długo przed otrzymaniem środków, ale już po podpisaniu umowy, może spowodować utratę możliwości uzyskania dofinansowania.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Choroba na bezrobociu
    Choroba bezrobotnego

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy