Powrót

Zmiana czasu z zimowego na letni

Już niedługo czeka nas kolejna, być może już ostatnia, zmiana czasu z zimowego na letni. Przypominamy, jakie prawa ma w związku z tym pracownik!

W nocy z 24 na 25 marca przejdziemy z czasu zimowego na letni. Czy zmiana ta nastąpi po raz ostatni? Badania pokazują, że wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca, skutkuje spadkiem produktywności pracowników w najbliższych dniach roboczych, a  dodatkowo, zdaniem niektórych, zamiast oszczędności, zmiany czasu przyczyniają się do większego zużycia energii. Pomimo tylu negatywnych skutków, zaniechanie zmiany czasu nie jest takie proste. Ze względu na regulacje unijne sprawa została zatrzymana.

 

Czy krótszy czas pracy wpłynie na wysokość wynagrodzenia?

 

Zmiana czasu na letni i krótszy czas pracy jest czynnikiem niezależnym od pracowników, co oznacza, że nie ma podstaw do odliczenia wynagrodzenia za tę nieprzepracowaną godzinę. Pracodawca zobowiązany jest zapłacić za nią. Wynagrodzenie przysługuje zarówno w przypadku pracownika, który jest wynagradzany stawką miesięczną, jak i tego, którego obowiązuje stawka godzinowa. W przypadku stawki godzinowej pracownik powinien dostać wypłatę za taką liczbę godzin, jaką powinien przepracować zgodnie z obowiązującym wymiarem czasu pracy i liczbą godzin przypadających do przepracowania w okresie rozliczeniowym.

 

Wynagrodzenie tak, dodatek nie

 

Pracownikowi wykonującemu obowiązki w porze nocnej przysługuje dodatek nocny w wysokości 20 proc. stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ze względu na zmianę czasu, takiego dodatku podwładny nie otrzyma. Dlaczego? Pracował przez 7 godzin w porze nocnej, a nie przez 8.

 

Szczegółowych informacji na temat przepisów prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.