Powrót

Dzień Sekretarki i Asystentki

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-01-24

Jutro obchodzą swoje święto Sekretarki i Asystentki. Sprawdź, co należy do ich obowiązków oraz jakie wynagrodzenie przysługuje na takim stanowisku!

Po raz pierwszy Dzień Sekretarki obchodzony był w Stanach Zjednoczonych w  1952 r., z inicjatywy przedsiębiorcy i publicysty The New York Times Harry'ego F. Klemfussa, którego zamiarem było m.in. uznanie pracy sekretarek. W Polsce święto to obchodzone jest od kilku lat 25 stycznia. Przyłączamy się również do obchodów Międzynarodowego Dnia Sekretarki 25 kwietnia. W większości państw sekretarki obchodzą swoje święto w kwietniu lub maju, Południowa Afryka i Zimbabwe obchodzi je w pierwszą środę września.

W zawodach tych zdecydowanie dominują kobiety. W ubiegłym roku w sekretariacie tylko 2 proc. pracowników stanowili mężczyźni. Jako asystent pracowało 7 proc. wśród badanych.

 

Zakres obowiązków Sekretarki i Asystentki

 

Zakres obowiązków na obu stanowiskach nie jest jednakowy. Sekretarka zajmuje się wspomaganiem codziennej pracy zespołu, prowadzi i ewidencjonuje korespondencję, klasyfikuje dokumenty. Na ogół to ona jest pierwszym kontaktem z firmą, wita klientów, odbiera telefony, umawia spotkania.

Asystentka pracuje dla szefa, zarządza obiegiem informacji, przygotowuje niezbędne dokumenty na spotkania służbowe, nierzadko tłumaczy na język obcy, sporządza raporty, sprawozdania i prezentacje. Do zadań asystentki należy również organizacja podróży służbowych.

 

Zarobki Sekretarki i Asystentki

 

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl mediana zarobków na obu stanowiskach różni się o około 1000 zł. Miesięczne całkowite wynagrodzenie na stanowisku  sekretarki wynosi 2 566 zł brutto, asystentki zarządu 3 647 zł brutto.

 

Jakie wymagania należy spełniać, aby pracować na tych stanowiskach

 

Bazując na dostępnych ofertach pracy, można zauważyć, że warunkiem pracy na stanowisku sekretarki jest posiadanie co najmniej wykształcenia średniego, dobra znajomość języka obcego, na ogół angielskiego oraz obsługa pakietu Office. Powinna także umieć obsługiwać ksero, skaner oraz faks, który nadal jest używany w niektórych firmach.

Od asystentki wymaga się wykształcenia wyższego oraz znajomości języków obcych i pakietu Office: Word, Excel czy Power Point, dzięki  którym będzie tworzyć teksty, tabele z obliczeniami, zestawienia liczbowe wraz z wykresami czy prezentacje multimedialne.

Pracownicy obu stanowisk powinni cechować się bardzo dobrymi zdolnościami organizacyjnymi i interpersonalnymi, umiejętnością współpracy w zespole, otwartością, komunikatywnością, odpowiedzialnością i znakomitą pamięcią. Powinni również być odporni na stres, ponieważ praca pod presją czasu zdarza się w tych profesjach często. Szybkie pisanie na klawiaturze również się przyda.  

Postarajmy się, aby ten dzień dla wszystkich Sekretarek i Asystentek, które wspierają naszą pracę, był inny niż wszystkie! My życzymy zawsze sprawnego komputera i telefonu z pełnym zasięgiem.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Sekretarki

https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-sekretarka

https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-asystent-ka-zarzadu-prezesa


Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.