Powrót

Dzień Sapera

W tym zawodzie nie ma miejsca na błędy, można pomylić się tylko raz. Chociaż, wtajemniczeni twierdzą, że saper myli się trzy razy. Gdy wybiera zawód, gdy się żeni, no i ten ostatni...

16 kwietnia obchodzimy Dzień Sapera. Święto to zostało ustanowione w 1946 r., w rocznicę forsowania linii Odry i Nysy Łużyckiej. Saper pracuje w wojsku, dokładnie w wojskach inżynieryjnych. Do jego zadań, w dużym skrócie,  należy rozminowywanie terenów oraz wysadzanie niewybuchów. Zabezpiecza pocisk taki, jakim on jest, a potem niszczy go swoim materiałem wybuchowym w miejscu do tego wyznaczonym.

 

Jak zostać saperem?

 

Na początku trzeba dostać się do Wojska Polskiego. Rekrutacja nie należy do najłatwiejszych. Składa się z kilku etapów, m.in. testów sprawnościowych. Po zasileniu szeregów wojska, można ubiegać się o kolejny awans, na sapera. I tu również należy przejść kilka etapów, tym razem etapów szkolenia.

Najważniejsze warunki, które musi spełniać kandydat, to przede wszystkim dokładność, spokój, opanowanie. Przydatne są również refleks i podzielność uwagi, pomimo maksymalnego skupienia się w momencie wykonywania zadania. Przy niewybuchu saper pracuje zawsze sam, ma jednak stały kontakt radiowy i wzrokowy z zespołem.

Saper posiada również ogromną wiedzę techniczną, bo każdy ładunek jest inny, może być w innym miejscu i nieść inne zagrożenie.

Żeby zostać saperem, nie trzeba być mężczyzną. Kobiety również pracują w tym zawodzie.

 

Zarobki saperów

 

Uposażenie żołnierza uzależnione jest od stopnia wojskowego i wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Oprócz uposażenia zasadniczego żołnierze zawodowi uprawnieni są do dodatków za długoletnią służbę wojskową, specjalnego, służbowego, motywacyjnego i funkcyjnego, których zasady otrzymywania są określone w rozporządzeniu MON z dnia 28.12.2016 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2296). Dodatkowo, z tytułu szczególnych właściwości lub warunków pełnienia służby, otrzymają dodatek specjalny za wykonywanie czynności polegających na rozminowywaniu terenu lub jego oczyszczaniu z przedmiotów wybuchowych albo niebezpiecznych - do 900 zł.

Pomimo tego, że od wojny upłynęło już wiele lat, saperzy nadal mają dużo pracy, bo jak mawiał generał Tadeusz Kościuszko „żadna bitwa, a zawżdy wojna odbyć się bez saperów nie może, a gdy pokój nastanie, oni ciągle w walce są”. Życzymy wszystkim saperom, aby ewentualne pomyłki zdarzały im się tylko poza pracą.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Saper

http://promilitaria21.home.pl/autoinstalator/joomla/itemki/item/572-uprawnienia-zolnierzy-zawodowych


Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.