TRENDY NA RYNKU PRACY

 

 Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?
 Tego dowiecie się z naszych artykułów. Warto przeczytać i być na bieżąco!

Powrót

Rekrutacja z Sherlockiem w tle

Rekrutacja z Sherlockiem w tle

Coraz częściej słyszymy o nietypowych rekrutacjach, które pracodawcy fundują swoim przyszłym pracownikom. Były już pączki rozdawane na ulicy, prośby o opowiedzenie dowcipu czy test z niestabilnym krzesłem, teraz czas na rekrutację z Sherlockiem Holmesem!

Pismo potrafi powiedzieć o nas więcej niż my sami. Dlatego zagraniczni pracodawcy, np. w Szwajcarii czy Francji, od wielu lat korzystają z pomocy specjalistów w procesach rekrutacyjnych. Polskie firmy, szczególnie te większe, obsadzające odpowiedzialne stanowiska, coraz częściej również decydują się na pomoc grafologa.

Kim jest grafolog?

Można określić go mianem specjalisty od pisma. Dzięki badaniu graficznej wypowiedzi jest w stanie ustalić tożsamość autora oraz cechy jego osobowości, czyli może określić możliwości przyszłych pracowników. Jest w stanie, nie znając nas i nie widząc, powiedzieć o nas znacznie więcej niż nam się wydaje. Według specjalistów zespół cech graficznych powstaje nie w ręce, jak nam się wydaje, a w mózgu i odzwierciedla charakter.

Określając, „co w nas siedzi”, poprzez badania pisma, grafolog bierze pod uwagę m.in. wielkość liter, łączenie znaków, odległości między literami, wyrazami i wersami, sposób wiązania liter, nachylenie pisma i nacisk.

Pokaż mi swoje pismo, a powiem Ci kim jesteś!

Grafolog badając próbkę pisma kandydata do pracy, jest w stanie opisać nawet do 300 cech. Badanie pozwala mu określić m.in. cechy osobowości, temperamentu, aktywność. Z cech, które interesują pracodawcę, może określić czy dana osoba potrafi pracować w grupie, w jaki sposób kształtuje relacje międzyludzkie, czy myśli kreatywnie, jaki preferuje sposób działania - chaotyczny lub uporządkowany, określić poziom ambicji. Na podstawie pisma jest w stanie stwierdzić też czy kandydat spełni się w roli np. kierownika.

Wielkość liter może świadczyć o silnej osobowości i dynamiczności – duże litery, łatwości koncentracji – małe litery lub łatwości w przystosowywaniu się do otoczenia – przeciętna wielkość. Ciekawostką może być to, że osoby, które piszą ogonki liter dolnego poziomu (j, g) mocno i domknięte posiadają zdolność zarabiania pieniędzy, a równy margines może świadczyć o zdyscyplinowaniu kandydata. Brak kropki nad i sugeruje lenistwo i nieuporządkowanie.

Należy pamiętać, że to nie grafolog w ostatecznym rozrachunku decyduje o zatrudnieniu, tylko pracodawca. Specjalista pomaga jedynie nazwać wszystkie cechy osobowości kandydata, najczęściej te, które mogły najzwyczajniej umknąć w trakcie ferworu rekrutacji.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://wartowiedziec.org/index.php/pracownik-samorzadowy/styl-ycia/9795-charakter-pisma-zwierciadem-osobowoci

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.