TRENDY NA RYNKU PRACY

 

 Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?
 Tego dowiecie się z naszych artykułów. Warto przeczytać i być na bieżąco!

Powrót

Rekrutacja bezpośrednia, czyli jak szybko i skutecznie znaleźć pracę (lub pracownika)

Rekrutacja bezpośrednia, czyli jak szybko i skutecznie znaleźć pracę (lub pracownika)

Pracodawcy coraz częściej szukają pracowników „po cichu”. Dlaczego to robią? Powodów jest kilka, z punktu widzenia osoby poszukującej pracy warto wiedzieć, na czym rekrutacja bezpośrednia polega i jak zdobyć „ukryte” stanowisko.

Trend rekrutacji bezpośredniej jest obecny na całym świecie. W dużym stopniu dotyczy stanowisk specjalistycznych, ale zdarzają się przypadki, gdzie nawet pracownicy fizyczni, bez specjalnych kwalifikacji, są rekrutowani  w ten właśnie sposób.

Dlaczego pracodawcy wybierają rekrutację bezpośrednią?

Ten rodzaj rekrutacji często bywa określany mianem skuteczniejszej. Rekruterzy docierają do konkretnych osób, które chcą zatrudnić lub też opierają się na systemie poleceń. Innymi powodami, dla których pracodawcy interesują się tym sposobem pozyskiwania pracowników, jest fakt, że dzięki temu, iż informacja o rekrutacji nie jest dostępna w portalach internetowych i mediach, konkurencja raczej nie dowie się o naborze. To natomiast sprzyja utajnieniu korporacyjnych działań rozwojowych firmy.

Ponadto istnieje duże ryzyko, że umieszczając jedynie ogłoszenia na portalach z ofertami pracy, firma nie znajdzie najlepszych specjalistów, na których jej najbardziej zależy. Rekrutacja bezpośrednia pozwala także pracodawcom oszczędzić czas na dotarcie do najlepszych kandydatów:

- Średnio ok. 80 proc. aplikacji na ogłoszenia nie spełnia najważniejszych kryteriów, połowa z pozostałych 20 proc. jest odrzucana po „drugim czytaniu”. W takiej sytuacji trudno się dziwić, że rekruterzy sami wolą wyszukiwać kandydatów - od razu trafiają do tych odpowiednich – tłumaczy Alicja Arndt, manager ds. edukacji i wsparcia klientów w GoldenLine.

Wielu pracodawców zwraca ponadto uwagę na fakt, że rekrutacja bezpośrednia generuje często znacznie niższe koszty. Na ich redukcję wpływa m.in.  to, że zazwyczaj Direct Search jest skuteczniejsza, co powoduje, że prawdopodobieństwo powtórzenia procesu rekrutacyjnego jest dużo niższe niż w przypadku tradycyjnej rekrutacji.

Jak dotrzeć do „ukrytych” ofert pracy?

Przede wszystkim należy reprezentować postawę proaktywną, szukając pracy. Warto zadbać o networking. Aby mieć warunki ku temu, warto wychodzić z domu, interesować się wydarzeniami, które odbywają się w najbliższej okolicy, aktywnie w nich uczestniczyć. Poznając nowe osoby, dobrze jest wymienić się wizytówkami lub bezpośrednio po spotkaniu nawiązać kontakt w profesjonalnym serwisie społecznościowym. Nowo nawiązane kontakty należy też odpowiednio podtrzymywać i pielęgnować. W sytuacji bowiem, gdy poznajemy nowe osoby, ale nie interesujemy się tym, co robią, nie próbujemy podtrzymać kontaktu, nie mamy wspólnych tematów do rozmowy, zainteresowań, sam fakt poznawania można uznać za całkowicie nieprzydatny w kontekście życia zawodowego. Należy zachować miar – poznajemy więc te osoby, z którymi odnajdujemy wspólny język. Tego rodzaju działania to jeden ze sposobów dotarcia do ofert pracy, które nie są widoczne na tradycyjnych portalach z ofertami.  Potwierdza to  Alicja Arndt:

- Aby dotrzeć do takich ofert, trzeba najpierw dotrzeć do osób, które nimi dysponują. W tym względzie niezwykle istotny jest networking i dbałość o swoje kontakty. Dobrze sprawdzają się także serwisy poświęcone karierze, ponieważ to w nich rekruterzy poszukują specjalistów. Eksperci szacują, że – zależnie od branży – rekrutacje te stanowią od 30 do 80 proc. wszystkich rekrutacji. Dlatego tak warto być tam, gdzie są rekruterzy. Jeśli szukasz pracy lub rozważasz jej zmianę, pokaż to na swoim profilu, zostawiając wskazówki dla rekruterów.

Internet to olbrzymie źródło wiedzy. Jeśli szukamy pracy, warto o tym napisać na swoim profilu. Należy przy tym pamiętać o jego odpowiedni wyglądzie. Jeśli chcemy, aby profil w serwisie społecznościowym był naszą wizytówką zawodową, uzupełnijmy go, wpisując nazwy firm, w których pracowaliśmy, umiejętności, którymi możemy się pochwalić, jak też stopień znajomości języków obcych.

Dla kogo rekrutacja bezpośrednia?

Dotychczas dość powszechnie mówiło się o Direct Search jako skutecznej metodzie pozyskiwania specjalistów do firmy. Coraz częściej jednak pracodawcy wybierają ten sposób rekrutacji, nie tylko w  odniesieniu do stanowisk specjalistycznych. Alicja Arndt, manager ds. edukacji i wsparcia klientów w GoldenLine opowiada:

- Zdarzyło mi się pracować z klientem, który szukał inżynierów produkcji i pracowników linii produkcyjnej. Znalazł jednych i drugich w naszym serwisie, ogłoszenia już nie były potrzebne.

Ten przykład świadczy  o dużych zmianach, jakie następują na rynku rekrutacji. Nawet osoby, które nie mogą pochwalić się wysokimi kwalifikacjami, mają szansę na zdobycie pracy, dzięki obecności np. w profesjonalnych portalach społecznościowych. Poza tym w odniesieniu do rekrutacji ukrytej nadal olbrzymią rolę odgrywa networking i system poleceń lojalnych pracowników. Nie trzeba być wyjątkowym specjalistą, aby zostać poleconym. Liczy się uczciwość, lojalność jak też sumienne wykonywanie obowiązków służbowych.

Zmiany, jakie dynamicznie zachodzą na rynku pracy, mają swoje odbicie także w nowoczesnych metodach rekrutacji. Coraz większa specjalizacja stanowisk, konieczność  łączenia kilku różnych umiejętności przez jedną osobę, a przy tym wymóg maksymalnego skrócenia procesu rekrutacji wskazuje na to, że rekrutacja bezpośrednia będzie w najbliższej przyszłości dynamicznie się rozwijać.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Zobacz także:

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.