Powrót

Ranking zawodów

Zobacz, w jakim zawodzie i w jakim regionie kraju, w ubiegłym roku, najłatwiej było znaleźć pracę!

Na podstawie opracowań i analiz rynku pracy, dokonanych przez samorządy województw oraz powiatów, Ministerstwo stworzyło raport zawodów deficytowych, zrównoważonych oraz nadwyżkowych. Jak informuje Ministerstwo, fakt, że dana grupa zawodów pozostaje deficytowa, zrównoważona lub nadwyżkowa na poziomie kraju nie oznacza, że tak samo wygląda to we wszystkich województwach.

 

O wolne stanowisko trudno w…

 

Wśród zawodów nadwyżkowych, na które występuje na rynku pracy niższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy Ministerstwo wymienia fryzjerów, ogrodników oraz pracowników usług domowych.

 

Większe szanse na pracę w …

 

Wśród zawodów deficytowych, czyli takich, na które występuje na rynku pracy wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących w nich pracy, znaleźli się przede wszystkim specjaliści związani z branżą informatyczną. Badania pokazują, że brakuje: programistów aplikacji, projektantów aplikacji sieciowych i multimediów, administratorów systemów komputerowych, specjalistów do spraw rozwoju systemów informatycznych. Każdy z tych specjalistów znajdzie pracę na obszarze całego kraju.

Grupę deficytową, tak jak w poprzednich latach, stanowili także pracownicy call center, szczególnie w Polsce centralnej, w województwie mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim.

Rynek nadal potrzebuje pracowników przygotowujących posiłki typu fast food. Największy deficyt stwierdzono w województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. Wśród zawodów deficytowych znaleźli się również przedstawiciele handlowi, magazynierzy, operatorzy maszyn do szycia, operatorzy wózków jezdniowych. Pośrednicy pracy bez problemu powinni znaleźć zatrudnienie w województwie świętokrzyskim.

 

Równowaga w branżach

 

W ogłoszonej informacji Ministerstwo podaje, że wśród zawodów zrównoważonych znaleźli się: inżynierowie telekomunikacji, pracownicy usług ochrony, lekarze specjaliści, farmaceuci, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, adwokaci i radcy prawni oraz elektrycy budowlani.

Pielęgniarki, pomimo umiejscowienia w zawodach deficytowych, będą miały problem ze znalezieniem pracy w województwie lubelskim. 

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://www.mpips.gov.pl/analizy-i-raporty/raporty-sprawozdania/rynek-pracy/zawody-deficytowe-i-nadwyzkowe/rok-2017/


Zobacz podobne artykuły:

 • Prawa stażysty
  Czas pracy, wysokość wynagrodzenia, liczba dni wolnych - przedstawiamy przepisy dotyczące stażu!

 • Dofinansowanie do zatrudnienia niani
  Planujesz powrót do pracy i potrzebujesz niani do opieki nad dzieckiem? Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć!

 • Rejestracja bez profilowania – zmiany w urzędzie pracy
  14 czerwca mają wejść w życie zmiany w przepisach dotyczących profilowania osób bezrobotnych. Sprawdź, co się zmieni!

 • Dzięki cyfryzacji wzrośnie liczba etatów w polskich firmach
  Aż 87% polskich pracodawców w wyniku cyfryzacji chce zwiększyć lub utrzymać obecną liczbę pracowników, tylko 7% firm przewiduje redukcje etatów. Najwięcej rąk do pracy będzie potrzebnych w IT, produkcji przemysłowej i obsłudze klienta. Zmniejszenia liczby pracowników można się spodziewać w administracji i zarządzaniu biurem – potwierdza opublikowany dziś raport ManpowerGroup „Rewolucja umiejętności 4.0. Czy roboty potrzebują ludzi?”.

 • Sposób rozwiązania umowy a zasiłek dla bezrobotnych
  Od tego, w jaki sposób zostanie rozwiązana Twoja umowa o pracę zależy, kiedy dostaniesz zasiłek dla bezrobotnych. Sprawdź, w jakich sytuacjach zasiłek przyznawany jest od razu po rejestracji, a kiedy trzeba poczekać na wypłatę świadczenia!

 • Umowa o pracę – co powinna zawierać?
  Szukasz pracy? Sprawdź, co gwarantuje umowa o pracę!

 • Umowa-zlecenie – jakie składki są odprowadzane?
  Podpisałeś umowę-zlecenie? Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w związku z tego rodzaju zatrudnieniem. Nie są takie same, jak w przypadku umowy o pracę!

 • Status bezrobotnego a zeznanie roczne
  Zeznanie podatkowe za ubiegły rok zobowiązani są złożyć wszyscy podatnicy, którzy w ciągu poprzedniego roku uzyskali przychody. Obowiązek ten dotyczy także osób bezrobotnych, ale nie wszystkich. Sprawdź, czy Ciebie również!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.