Powrót

O odkładaniu na potem, czyli co masz zrobić dzisiaj, zrób dzisiaj…

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-02-23

Znasz ten głos w swojej głowie mówiący „zrobię to później”? Masz do zrealizowania jakieś zadanie, ale nagle ogarnia Cię chęć posprzątania na biurku. Przekładasz papiery, układasz długopisy. Potem idziesz zrobić kawę z nadzieją, że za chwilę zrobisz to, co miałeś zrobić, ale myślisz, że w sumie nie jest to aż tak pilne i możesz to zrobić potem. Brzmi znajomo? Oczywiście, że tak! Odkładanie na potem definiuje się pojęciem prokrastynacji. Podpowiadamy, jak sobie radzić w pracy z tym zjawiskiem.

Nazwa prokrastynacja pochodzi od łacińskiego terminu „procrastinatio”, oznaczającego „zwłokę”. Jest to uporczywa tendencja do odkładania wszystkiego na później. O ile odkładanie drobnych spraw nie niesie za sobą poważnych skutków, o tyle w pracy może powodować poważne konsekwencje. Co gorsza, to właśnie te najtrudniejsze zadania najczęściej odkładamy.

 

Kiedy prokrastynacja staje się problemem?

Chociaż zjawisko to jest powszechne i praktycznie każdy się z nim zetknął, to dopiero od niedawna psychologowie zdefiniowali je jako jednostkę chorobową, świadczącą o zaburzeniach osobowości na tle depresyjno-lękowym. Prokrastynacja przejawia się uporczywym poczuciem porażki, a co za tym idzie lękiem przed wykonaniem zadania. Lęk ten ciągle narasta, ponieważ prokrastynator ma świadomość, że dalsze odkładanie zadania może skutkować poważnymi konsekwencjami. Ostatecznie pod wpływem silnego stresu, któremu towarzyszy uczucie bezsilności i frustracja, najczęściej wykona tę czynność, ale jej efekt nie będzie zadawalający. To znowu potęguje stres, więc prokrastynator postanawia już więcej nie odkładać zadań na później, ale przy najbliższej okazji robi to ponownie.

 

Jak z tym walczyć?

Kiedy prokrastynacja jest na tyle uciążliwa, że nie możesz sobie z nią poradzić, warto skontaktować się z psychologiem. Doświadczony specjalista pomoże Ci wdrożyć w życie metody, które będą pomocne w walce z tym zjawiskiem.

Warto jednak próbować systematycznie walczyć z tendencją do odkładnia spraw na potem poprzez pilnowanie kilku zasad:

1. Samoocena – jeśli będziesz usatysfakcjonowany ze zrealizowanych przez siebie zadań, będziesz również zadowolony z samego siebie. Nie bądź przy tym perfekcjonistą. Pamiętaj, że najwięcej uczymy się na własnych błędach i każdy ma prawo je popełniać.


2. Samorealizacja – stawiaj przed sobą wyzwania, nie tkwij w monotonii. Rozwój i nabywanie umiejętności kształtuje charakter i podnosi samoocenę. Pamiętaj o sobie i o znalezieniu czasu na realizację własnych zainteresowań.


3. Samokontrola – obserwuj siebie. Przeanalizuj, co w pracy sprawia Ci największą trudność i co wywołuje stres. Zacznij od realizacji najtrudniejszych zadań, a później przejdź do łatwiejszych. W utrzymaniu motywacji do pracy pomoże Ci nagradzanie samego siebie. W ten sposób nabędziesz przeświadczenia, że ciężka praca się opłaca.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
  „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

 • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
  Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

 • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
  Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

 • Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa
  Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

 • 7 pomysłów na pracę dla uzdolnionych kulinarnie [Infografika]
  Szukasz pomysłu na siebie? Masz zamiłowanie do gotowania i lubisz eksperymentować w kuchni? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

 • Dokąd zmierzasz rynku pracy
  Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

 • 10 kroków w prewencji stresu, czyli co może zrobić pracodawca [INFOGRAFIKA]
  Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.

 • Jak złagodzić skutki stresu w pracy?
  Mówi się, że stres jest plagą XXI wieku. Dlatego tak ważne jest, by umieć sobie z nim radzić, a jeszcze lepiej, zapobiegać sytuacjom nadmiernie stresującym. Co może zrobić pracodawca, by złagodzić skutki stresu w miejscu pracy? Jest wiele sposobów. Oto kilka z nich.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy