TRENDY NA RYNKU PRACY

 

 Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?
 Tego dowiecie się z naszych artykułów. Warto przeczytać i być na bieżąco!

Powrót

Najnowsze trendy w szukaniu pracy

Najnowsze trendy w szukaniu pracy

O tym, jakie zawody będą w przyszłości popularne, mówi się dużo. Znacznie rzadziej poruszany jest temat trendów w szukaniu pracy. Niesłusznie. Znajomość najnowszych tendencji w rekrutacji to umiejętność obowiązkowa każdego, kto chce szybko znaleźć zatrudnienie.

Co jest czynnikiem sprawczym wielu zmian? Przede wszystkim wpływa na to rozwój nowych technologii, który powoduje, że zmieniają się narzędzia, za pomocą których szukamy pracy, jak też miejsca, gdzie to robimy.

Mobilność

Nie tylko w domu możemy przeglądać oferty pracy dostępne w internecie, ale praktycznie wszędzie tam, gdzie zabierzemy ze sobą swój laptop, tablet czy telefon. Wychodząc na spacer czy wyjeżdżając w odwiedziny do znajomych lub rodziny, możemy zawsze mieć dostęp do aplikacji i mobilnych stron serwisów, które informują o ofertach pracy. Łatwy dostęp do internetu powoduje także, że szybciej reagujemy na oferty pracodawców. Niekiedy możemy się dowiedzieć przypadkiem o firmie, która szuka pracowników i niemal natychmiast odwiedzić ich stronę internetową, wysłać aplikację.

Budowa wizerunku w sieci

Jeżeli odpowiednio o nią zadbamy, może się okazać, że nie tylko my będziemy aktywną stroną w procesie rekrutacji. Wielu pracodawców poszukuje przyszłych pracowników właśnie w sieci. W związku z tym, warto zadbać o to, aby w internecie znalazły się informacje o naszym doświadczeniu zawodowym i przebiegu kariery, zamiast np. zdjęć z wakacji. Warto też zainwestować w wykonanie profesjonalnych fotografii, które mogą zachęcić potencjalnego rekrutera do obejrzenia naszego profilu.  Istotne jest nie tylko to, jak będzie skonstruowany nasz profil, ale też w jakim serwisie go umieścimy. W związku z tym lepiej wybierać portale społecznościowe związane  z życiem zawodowym niż te, czysto rozrywkowe, gdzie wiele osób chwali się zdjęciami swoich wypieków lub wspomnieniami z imprez towarzyskich.

Dobrą praktyką jest także sprawdzenie, np. raz w miesiącu, jakie informacje wyświetlają się jako pierwsze po wpisaniu swojego imienia i nazwiska w okno wyszukiwarki internetowej. Jeżeli są to zdjęcia lub treści, którymi nie chcemy się chwalić przed potencjalnym pracodawcą, można szybko zareagować, usuwając niechciane informacje z czołowych wyników wyszukiwania.

Aplikacje ściśle dopasowane

Treść CV nadal jest ważniejsza od formy, ale ta ostatnia ma coraz większe znaczenie. Poza dopasowaniem formy i treści do stanowiska, warto zadbać o to, aby rekruter mógł szybko wyłapać w tekście najważniejsze informacje o nas. CV powinno być przejrzyste i dobrze skonstruowane. Na jego wykonanie trzeba też zarezerwować trochę czasu. Do lamusa odeszła epoka, w której wystarczyło stworzyć jeden, uniwersalny wzór życiorysu. Obecnie CV należy dostosowywać dokładnie do ofert pracy, na które aplikujemy. Jest to jedyny sposób na to, aby nasze CV, jeszcze we wstępnym etapie rekrutacji, nie wylądowało w koszu.

Coraz popularniejsze staje się także  video CV. Jego stworzenie wymaga trochę większego przygotowania i wysiłku niż napisanie standardowego dokumentu, ale może przynieść nieporównywalnie większe rezultaty. Coraz powszechniejsze zaczyna być także CV w formie linku. Jak on wygląda? Najczęściej jest to odnośnik do strony internetowej kandydata, na której możemy znaleźć jego prace, projekty lub opis doświadczeń. Ta forma jest bardziej przejrzysta niż tradycyjne CV. W innym przypadku może to być, np. link do konta w serwisie społecznościowym dla profesjonalistów.

Elastyczne formy zatrudnienia

Obecnie wiele osób świadomie rezygnuje z etatu. Rozwój nowych technologii przyczynia się zaś do tego, że coraz popularniejsza staje się także praca zdalna. Odpowiada to zwykle obu stronom: pracodawcy mogą współpracować z najlepszymi specjalistami w swojej branży, ci drudzy zaś, dzięki elastycznemu zatrudnieniu, mogą wykonywać zlecenia dla różnych firm, dywersyfikując w ten sposób swoje źródła dochodów. Praca mobilna jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą powrócić na rynek pracy po urodzeniu dziecka lub ojców, którzy w ten sposób łączą pracę zawodową z opieką nad potomkiem. Informatycy, graficy, copywrterzy  - to tylko niektóre zawody, w przypadku których praca na zlecenie lub w ramach własnej działalności gospodarczej jest bardzo popularna.

Znajomość najnowszych trendów w poszukiwaniu pracy jest niezwykle ważna, gdyż bez niej osoby szukające zatrudnienia mogą mieć duży problem z jego znalezieniem. Dzięki tej wiedzy można też umiejętnie kierować swoim życiem zawodowym, planować podwyższenie lub zmianę kwalifikacji. Niezależnie jednak od tego czy pracę już mamy, czy też wciąż jej szukamy, należy pamiętać o jednym – najważniejsza jest mobilność. Nie należy zakładać, że w jednej firmie będziemy pracować całe życie, takie myślenie bywa bowiem zgubne. Nawet, jeśli chcemy, aby tak było, warto być przygotowanym na kolejny kryzys na rynku pracy. W końcu, jak mawiał Henry Ford: „Bardziej niż cokolwiek innego przygotowywanie się jest sekretem do sukcesu”.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:http://kariera.pracuj.pl/rekrutacja/5-trendow-w-szukaniu-pracy-w-2014-roku/
http://weblog.infopraca.pl/2013/12/10-trendow-w-szukaniu-pracy-na-2014-rok/

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.