Powrót

Jak chorowali Polacy w ubiegłym roku

Na jaki okres najczęściej wystawiane było zwolnienie lekarskie? Kto choruje częściej oraz na co? Sprawdź!

Łącznie dla 19 948,5 tys. osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w 2018 roku wystawiono zwolnienia lekarskie. Liczba dni absencji chorobowej w sumie wyniosła 243 692,6 tys. Z powodu choroby własnej przynajmniej raz na L4 przebywało 6 695,2 tys. osób.

 

Okres, na który były wystawiane zwolnienia

 

Statystyki pokazują, że najczęściej zwolnienia były wystawiane na okres do 5 dni. Następnie na okres od 6 do 10 dni i dłużej. Wśród zwolnień do 5 dni odnotowano również te, wystawiane na jeden dzień, wynosiły one 3,4 proc.

Płeć a absencja

 

Zgodnie z raportem ZUS, w ubiegłym roku na zwolnieniu lekarskim częściej przebywały kobiety. Zaznaczyć jednak należy, że jest to minimalna różnica.

Trzydziestolatkowie chorują najczęściej

 

Jeśli patrzeć na zwolnienia lekarskie pod kontem wieku, okazuje się że najwyższy odsetek absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej 30-39 lat. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni w przedziałach wiekowych 20-29 lat i 30-39 lat. Po 40-tce to mężczyźni częściej przebywają na zwolnieniach lekarskich.

Najczęstsze choroby

 

Najczęstszymi stanami powodującymi nieobecność, były: ciąża, poród, połóg, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej oraz choroby układu oddechowego.

W rozróżnieniu na kobiety i mężczyzn, pierwsza grupa najdłużej przebywała oczywiście na zwolnieniach związanych z ciążą. Kolejną chorobą uniemożliwiającą kobietom pracę były ostre zakażenia dróg oddechowych oraz zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych.

Mężczyźni byli najdłużej nieobecni z powodu zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych, ostrego zakażenia dróg oddechowych, bóli grzbietu.

 

Województwo z najwyższą absencją

 

Z analizy zamieszkania chorego wynika, że  największa liczba zwolnień lekarskich była wystawiona w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim oraz łódzkim. Najniższa w województwach lubuskim i podlaskim.

W sumie w ubiegłym roku zarejestrowano łącznie 21 534,3 tys. zwolnień lekarskich, do których zaliczono (oprócz zwolnień zarejestrowanych w ZUS, o których mowa w artykule) również zwolnienia wystawione dla ubezpieczonych w KRUS oraz innej instytucji w Polsce lub za granicą. Łącznie zwolnienia stanowiły 277 278 tys. dni absencji.

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://www.zus.pl/documents/10182/39590/Absencja+chorobowa+w+2018+roku.pdf/c70b0e4a-2f6f-dbb9-7dde-79cf6ca334f8

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Chałupnictwo, czyli praca w systemie nakładczym
  Praca nakładcza jest jedną z form zatrudnienia. Jako że nie opisuje jej ani Kodeks pracy ani Kodeks cywilny może budzić pewne wątpliwości i rodzić pytania. Czym zatem jest praca w systemie nakładczym?

 • Podróż służbowa
  Zlecono Ci wyjazd służbowy? Jak liczyć delegacje i jakie zasady obowiązują w przypadku rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych? Sprawdź co powinieneś wiedzieć przed planowanym wyjazdem!

 • Ergonomia to priorytet [NOWY WYWIAD]
  Ergonomia, ergonomia i jeszcze raz ergonomia – mówi Ida Mikołajska. Zdaniem architektki to właśnie tą cechą powinniśmy się, przede wszystkim, kierować wybierając meble biurowe. Na co jeszcze zwrócić uwagę aranżując biuro?

 • Zawody ze świetlaną przyszłością
  Kim chcesz zostać, gdy dorośniesz? To pytanie znane od niepamiętnych czasów. Zadawano je naszym rodzicom, nam, a teraz naszym dzieciom. Pytanie pozostaje takie same, zmieniają się natomiast odpowiedzi. Jakie zawody są przyszłościowe? Kim będą kiedyś najmłodsi dziś Polacy?

 • Chcesz zatrudniać pracowników niepełnosprawnych? Dowiedz się, jak uzyskać status zakładu pracy chronionej
  Jeśli pracodawca chce zatrudniać w swojej firmie osoby niepełnosprawne i dzięki temu otrzymać wsparcie bądź ulgi podatkowe, może wnioskować do urzędu wojewódzkiego o nadanie statusu zakładu pracy chronionej. Wcześniej jednak należy się upewnić, że firma spełnia określone wymagania.

 • 10 zupełnie nowych zawodów, które szturmem przejmują rynek pracy
  W ciągu ostatniej dekady rynek pracy zmienił się diametralnie. Pojawiły się nowe kierunki rozwoju, a co za tym idzie, zwiększyło się zapotrzebowanie na stanowiska, których przed kilkoma laty jeszcze nie było. Przedstawiamy Wam zestawienie 10 zupełnie nowych profesji, na które jest obecnie popyt na rynku pracy.

 • Jak znaleźć kilkuset odpowiednich pracowników w kilka miesięcy? Pomogą media społecznościowe. Oto, jak się za to zabrać
  Skuteczna rekrutacja to wyzwanie, przed którym staje każdy przedsiębiorca. Jak zatem efektywnie szukać kandydatów do pracy i jak powinna wyglądać rekrutacja? Z pomocą przychodzą media społecznościowe.

 • Agroturystyka jako forma biznesu
  A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – kto z nas choć raz o tym nie pomyślał? Planując tę formę biznesu, warto zwrócić uwagę na trendy i reklamę!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.