Powrót

Jak chorowali Polacy w ubiegłym roku

Na jaki okres najczęściej wystawiane było zwolnienie lekarskie? Kto choruje częściej oraz na co? Sprawdź!

Łącznie dla 19 948,5 tys. osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w 2018 roku wystawiono zwolnienia lekarskie. Liczba dni absencji chorobowej w sumie wyniosła 243 692,6 tys. Z powodu choroby własnej przynajmniej raz na L4 przebywało 6 695,2 tys. osób.

 

Okres, na który były wystawiane zwolnienia

 

Statystyki pokazują, że najczęściej zwolnienia były wystawiane na okres do 5 dni. Następnie na okres od 6 do 10 dni i dłużej. Wśród zwolnień do 5 dni odnotowano również te, wystawiane na jeden dzień, wynosiły one 3,4 proc.

Płeć a absencja

 

Zgodnie z raportem ZUS, w ubiegłym roku na zwolnieniu lekarskim częściej przebywały kobiety. Zaznaczyć jednak należy, że jest to minimalna różnica.

Trzydziestolatkowie chorują najczęściej

 

Jeśli patrzeć na zwolnienia lekarskie pod kontem wieku, okazuje się że najwyższy odsetek absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej 30-39 lat. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni w przedziałach wiekowych 20-29 lat i 30-39 lat. Po 40-tce to mężczyźni częściej przebywają na zwolnieniach lekarskich.

Najczęstsze choroby

 

Najczęstszymi stanami powodującymi nieobecność, były: ciąża, poród, połóg, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej oraz choroby układu oddechowego.

W rozróżnieniu na kobiety i mężczyzn, pierwsza grupa najdłużej przebywała oczywiście na zwolnieniach związanych z ciążą. Kolejną chorobą uniemożliwiającą kobietom pracę były ostre zakażenia dróg oddechowych oraz zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych.

Mężczyźni byli najdłużej nieobecni z powodu zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych, ostrego zakażenia dróg oddechowych, bóli grzbietu.

 

Województwo z najwyższą absencją

 

Z analizy zamieszkania chorego wynika, że  największa liczba zwolnień lekarskich była wystawiona w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim oraz łódzkim. Najniższa w województwach lubuskim i podlaskim.

W sumie w ubiegłym roku zarejestrowano łącznie 21 534,3 tys. zwolnień lekarskich, do których zaliczono (oprócz zwolnień zarejestrowanych w ZUS, o których mowa w artykule) również zwolnienia wystawione dla ubezpieczonych w KRUS oraz innej instytucji w Polsce lub za granicą. Łącznie zwolnienia stanowiły 277 278 tys. dni absencji.

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://www.zus.pl/documents/10182/39590/Absencja+chorobowa+w+2018+roku.pdf/c70b0e4a-2f6f-dbb9-7dde-79cf6ca334f8

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Wady i zalety pracy tymczasowej
  Praca tymczasowa nazywana jest leasingiem pracowniczym z uwagi na swój specyficzny charakter. Umowa zawierana jest bowiem pomiędzy trzema podmiotami – pracownikiem, agencją pracy tymczasowej oraz pracodawcą użytkownikiem. To właśnie agencja pracy tymczasowej jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy.

 • Czasowa niezdolność do pracy a świadczenia wypłacane przez pracodawcę
  Zastanawiasz się, ile wyniesie Twoje wynagrodzenie za okres czasowej niezdolności do pracy? Podpowiadamy, w jakich przypadkach świadczenia przysługujące pracownikowi w tym czasie wypłaca pracodawca.

 • Działalność nierejestrowa – co warto wiedzieć?
  Jednym z najważniejszych celów „Konstytucji Biznesu”, wprowadzonej w 2018 roku, jest rozwój przedsiębiorczości, m.in. przez ułatwienie pierwszych kroków w biznesie i zmniejszenie obowiązków związanych z drobną działalnością. Służy temu działalność nierejestrowa, którą umożliwia Prawo przedsiębiorców. Jakie są korzyści z tej formy działalności i jakie warunki należy spełnić, by móc ją prowadzić?

 • Znaleźć pracę, znaleźć pomysł na siebie [WYWIAD]
  Na rozmowie kwalifikacyjnej, odpowiadając na pytania, opowiadasz o sobie, o swoich kompetencjach, doświadczeniach, tym, co możesz wnieść do organizacji. Jeśli pracodawca uzna, że to wszystko, cały Twój potencjał będzie przydatny do rozwoju jego firmy, że pomożesz w rozwiązaniu bolączek przedsiębiorstwa, dogadacie się co do stawki i jednocześnie jest między Wami nić porozumienia, to sukces rekrutacyjny gwarantowany - mówi Klaudia Jarych, która razem z Łukaszem Jarychem, tworzy portal dookolapracy.pl. Oboje pomagają kandydatom na każdym etapie szukania pracy.

 • Jak znaleźć pracę marzeń? [WYWIAD]
  O pracy marzeń, pracy jako przykrym obowiązku, błędach podczas rozmów kwalifikacyjnych, nowym rynku pracy, otwarciu własnej firmy. O tym i wielu innych zagadnieniach związanych z rynkiem pracy rozmawialiśmy z Izabellą Wojtaszek, trenerką biznesu z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w branży zdobywania dopasowanej pracy.

 • Chałupnictwo, czyli praca w systemie nakładczym
  Praca nakładcza jest jedną z form zatrudnienia. Jako że nie opisuje jej ani Kodeks pracy ani Kodeks cywilny może budzić pewne wątpliwości i rodzić pytania. Czym zatem jest praca w systemie nakładczym?

 • Podróż służbowa
  Zlecono Ci wyjazd służbowy? Jak liczyć delegacje i jakie zasady obowiązują w przypadku rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych? Sprawdź co powinieneś wiedzieć przed planowanym wyjazdem!

 • Ergonomia to priorytet [NOWY WYWIAD]
  Ergonomia, ergonomia i jeszcze raz ergonomia – mówi Ida Mikołajska. Zdaniem architektki to właśnie tą cechą powinniśmy się, przede wszystkim, kierować wybierając meble biurowe. Na co jeszcze zwrócić uwagę aranżując biuro?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.