Powrót

Jak chorowali Polacy w ubiegłym roku

Na jaki okres najczęściej wystawiane było zwolnienie lekarskie? Kto choruje częściej oraz na co? Sprawdź!

Łącznie dla 19 948,5 tys. osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w 2018 roku wystawiono zwolnienia lekarskie. Liczba dni absencji chorobowej w sumie wyniosła 243 692,6 tys. Z powodu choroby własnej przynajmniej raz na L4 przebywało 6 695,2 tys. osób.

 

Okres, na który były wystawiane zwolnienia

 

Statystyki pokazują, że najczęściej zwolnienia były wystawiane na okres do 5 dni. Następnie na okres od 6 do 10 dni i dłużej. Wśród zwolnień do 5 dni odnotowano również te, wystawiane na jeden dzień, wynosiły one 3,4 proc.

Płeć a absencja

 

Zgodnie z raportem ZUS, w ubiegłym roku na zwolnieniu lekarskim częściej przebywały kobiety. Zaznaczyć jednak należy, że jest to minimalna różnica.

Trzydziestolatkowie chorują najczęściej

 

Jeśli patrzeć na zwolnienia lekarskie pod kontem wieku, okazuje się że najwyższy odsetek absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej 30-39 lat. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni w przedziałach wiekowych 20-29 lat i 30-39 lat. Po 40-tce to mężczyźni częściej przebywają na zwolnieniach lekarskich.

Najczęstsze choroby

 

Najczęstszymi stanami powodującymi nieobecność, były: ciąża, poród, połóg, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej oraz choroby układu oddechowego.

W rozróżnieniu na kobiety i mężczyzn, pierwsza grupa najdłużej przebywała oczywiście na zwolnieniach związanych z ciążą. Kolejną chorobą uniemożliwiającą kobietom pracę były ostre zakażenia dróg oddechowych oraz zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych.

Mężczyźni byli najdłużej nieobecni z powodu zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych, ostrego zakażenia dróg oddechowych, bóli grzbietu.

 

Województwo z najwyższą absencją

 

Z analizy zamieszkania chorego wynika, że  największa liczba zwolnień lekarskich była wystawiona w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim oraz łódzkim. Najniższa w województwach lubuskim i podlaskim.

W sumie w ubiegłym roku zarejestrowano łącznie 21 534,3 tys. zwolnień lekarskich, do których zaliczono (oprócz zwolnień zarejestrowanych w ZUS, o których mowa w artykule) również zwolnienia wystawione dla ubezpieczonych w KRUS oraz innej instytucji w Polsce lub za granicą. Łącznie zwolnienia stanowiły 277 278 tys. dni absencji.

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://www.zus.pl/documents/10182/39590/Absencja+chorobowa+w+2018+roku.pdf/c70b0e4a-2f6f-dbb9-7dde-79cf6ca334f8

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Chcesz zatrudniać pracowników niepełnosprawnych? Dowiedz się, jak uzyskać status zakładu pracy chronionej
  Jeśli pracodawca chce zatrudniać w swojej firmie osoby niepełnosprawne i dzięki temu otrzymać wsparcie bądź ulgi podatkowe, może wnioskować do urzędu wojewódzkiego o nadanie statusu zakładu pracy chronionej. Wcześniej jednak należy się upewnić, że firma spełnia określone wymagania.

 • 10 zupełnie nowych zawodów, które szturmem przejmują rynek pracy
  W ciągu ostatniej dekady rynek pracy zmienił się diametralnie. Pojawiły się nowe kierunki rozwoju, a co za tym idzie, zwiększyło się zapotrzebowanie na stanowiska, których przed kilkoma laty jeszcze nie było. Przedstawiamy Wam zestawienie 10 zupełnie nowych profesji, na które jest obecnie popyt na rynku pracy.

 • Jak znaleźć kilkuset odpowiednich pracowników w kilka miesięcy? Pomogą media społecznościowe. Oto, jak się za to zabrać
  Skuteczna rekrutacja to wyzwanie, przed którym staje każdy przedsiębiorca. Jak zatem efektywnie szukać kandydatów do pracy i jak powinna wyglądać rekrutacja? Z pomocą przychodzą media społecznościowe.

 • Agroturystyka jako forma biznesu
  A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – kto z nas choć raz o tym nie pomyślał? Planując tę formę biznesu, warto zwrócić uwagę na trendy i reklamę!

 • Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]
  Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.

 • Pierwszy pełny rok z przepisami RODO - podsumowanie 2019 roku
  Ciągła edukacja oraz samodoskonalenie – to stwierdzenie, które najlepiej obrazuje rok 2019 z perspektywy ochrony danych osobowych.

 • 27 stycznia - Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
  27 stycznia pracownicy urzędów pracy w całym kraju obchodzą Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Święto swoimi korzeniami sięga roku 1919, kiedy to Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest uznawany jako początek funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia w Polsce.

 • Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany
  Tylko około 6% rekruterów zwraca uwagę na to, jak kandydat jest ubrany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla 34% rekruterów nieformalny strój kandydata nie ma żadnego znaczenia. Za to aż 45% rekruterów zniechęca zbyt duża pewność siebie osoby starającej się o pracę oraz CV niedopasowane do oferty (deklaruje to 67% badanych). Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w Polsce oczami zatrudniających?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.