Powrót

Byle do urlopu…

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-06-15

O tęsknocie za upragnionym wypoczynkiem

Myślę, że każdy pracownik choć raz w życiu (może z wyjątkiem typowych pracoholików) nie mógł doczekać się upragnionego urlopu. Wizja tego, że nie będzie zadań na wczoraj, że będzie można pospać dłużej i nareszcie tak po prostu wypocząć, sprawia, iż łatwiej dotrwać do zaplanowanego urlopu. Oczywiście najbardziej upragnionym jest dłuższy urlop, zazwyczaj dwutygodniowy (choć są
i tacy szczęśliwcy, którzy mogą pozwolić sobie np. na trzytygodniowy wypoczynek) przypadający w okresie wakacyjnym. Równie często
z utęsknieniem czekamy na długie weekendy, a nawet krótkie, choćby jedno- albo dwudniowe urlopy.

Pracownik jest tylko człowiekiem i jak każdy człowiek nie ma nieograniczonych sił. Naturalne jest to, że męczy się i w związku
z tym potrzebuje odpoczynku. Nawał pracy i wiele terminowych zadań, którym trzeba poświęcić mnóstwo czasu i energii – to wszystko powoduje, że człowiek czuje się przemęczony.

Naładować akumulatory

Zmęczenie i znudzenie może także być spowodowane wykonywaniem przez dłuższy czas tych samych, a do tego monotonnych czynności. Także wtedy dobrze jest w miarę możliwości pomyśleć o urlopie. Oderwanie się od codziennych zadań pozwala na przerwanie rutyny
i świeże spojrzenie na to, co się robi. Nawet jeżeli po powrocie do pracy nadal będziemy musieli robić to samo, trochę czasu upłynie, zanim znowu nas to znudzi.

Urlop to okres, w którym możemy naładować akumulatory, tak by po powrocie mieć siły do efektywnej pracy. To także dobra okazja ku temu, by spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Często bowiem
w wirze codziennych zajęć nie mamy na spotkania z nimi najzwyczajniej w świecie czasu, a niekiedy i siły, zwłaszcza po długim dniu spędzonym w pracy.

Pozwól sobie na chwileczkę zapomnienia

Wyruszając na urlop, warto pamiętać o tym, by dać sobie trochę luzu i robić to, co się lubi. Jeżeli męczy nas spędzanie czasu na plaży, zaplanujmy sobie aktywny wypoczynek. Jeśli możemy sobie pozwolić na wyjazd w jakiś zakątek Polski albo świata, to świetnie, ale nawet gdy nie mamy takich możliwości z różnych względów, pomyślmy chociaż o krótkim wypadzie za miasto. Zmiana otoczenia, choćby na krótko, pozwoli nam lepiej wypocząć. Nie ma nic gorszego niż spędzanie urlopu na myśleniu o pracy. Warto więc zapomnieć, choć nie zawsze jest to łatwe, o tym, co dzieje się w firmie podczas naszej nieobecności.

Urlop, choćby najkrótszy, pozwala nam nabrać sił. Miłe wspomnienia
z wakacyjnych podróży mogą pomóc przetrwać trudny okres w pracy. Korzystajmy więc z wakacyjnych urlopów jak najlepiej. W końcu kolejny urlop dopiero za rok.

Agnieszka Banasik (Zielona Linia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na staże w połączeniu z wyposażeniem stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o zorganizowanie stażu w połączeniu z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy dla osób bezrobotnych powyżej 29. roku życia w ramach projektu konkursowego „Szansa na pracę".

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na szkolenia w ramach KFS
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na wyposażenie stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie dębickim (IV)".

 • WUP Toruń - Targi TRAKO w Gdańsku
  Informujemy, iż w dniach 24-27 września 2019 r. odbędą się Targi TRAKO w Gdańsku.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.