Назад

Перебування громадян України за спеціальним законом

Стаття відповідає правовому статусу на дєнь: 2022-05-13

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie rząd polski przygotował specjalną ustawę, która zawiera w szczególności przepisy dotyczące legalności pobytu obywateli Ukrainy w Polsce. Dzięki nowym normom prawnym Ukraińcy mają otwarty dostęp do polskiego rynku pracy. Potrzebują tylko legalnego pobytu.

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie polski rząd przygotował specjalną ustawę, która zawiera w szczególności przepisy dotyczące legalności pobytu obywateli Ukrainy w Polsce. Dzięki nowym normom prawnym Ukraińcy mają otwarty dostęp do polskiego rynku pracy. Potrzebują jedynie legalnego pobytu. Podpowiadamy warunki ich legalnego pobytu w Polsce.

Przepisy szczególne dotyczące pobytu obywateli Ukrainy znajdują się w art. 42 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

 

Legalny pobyt obywateli Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Polski przed 24 lutego 2022 r

Jeżeli ostatni dzień ważności zezwolenia na pobyt czasowy wydanego obywatelowi Ukrainy przypada na okres od dnia 24 lutego 2022 r., okres ważności tego zezwolenia ulega przedłużeniu zgodnie z przepisami prawa do 30 września 2025 r.

Jeżeli termin wyjazdu obywatela Ukrainy z terytorium Polski przypada na okres od dnia 24 lutego 2022 r., ulega on przedłużeniu zgodnie z prawem do 30 września 2025 r.

Jeżeli termin dobrowolnego powrotu określony w decyzji wydanej obywatelowi Ukrainy przypada na okres od dnia 24 lutego 2022 r., ulega on przedłużeniu zgodnie z przepisami prawa do 30 września 2025 r.

Jeżeli ostatni dzień dopuszczalnego okresu pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Polski:

  • na podstawie wizy Schengen wydanej przez władze polskie,
  • na podstawie wizy wydanej przez inne państwo strefy Schengen,
  • na podstawie zezwolenia pobytowego, o którym mowa w art. 1 rozdział 2 lata oraz Rozporządzenie Rady (WE) nr 1030/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. ustanawiające jednolity wzór dokumentu pobytowego dla obywateli państw trzecich (Dz.U. WE L 157 z 15 czerwca 2002 r., art. 1, z późn. zm.), wydane przez: kompletny organ innego państwa należącego do Unii Schengen lub inne zezwolenie pobytowe wydane przez organ tego państwa, umożliwiające podróżowanie po jego terytorium inne kraje tej strefy,
  • poprzez wjazd bezwizowy

następuje za okres od dnia 24 lutego 2022 r. jego pobyt na tym terytorium uważa się za termin prawny do 30 września 2025 r.

 

Legalny pobyt obywateli Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Polski po 23 lutego 2022 r

Jeżeli obywatel Ukrainy, objęty przepisami szczególnej ustawy (art. 1), legalnie wjechał na terytorium Polski od dnia 24 lutego 2022 r. i zgłosi zamiar pobytu w Polsce, jego pobyt uważa się za legalny do 30 września 2025 r.

Ostatni dzień okresu, w którym wjazd na terytorium Polski będzie legalny, zostanie określony przez Radę Ministrów w drodze uchwały, biorąc pod uwagę:

  • liczba cudzoziemców przybywających na terytorium Polski,
  • sytuacja ludności cywilnej i perspektywy zakończenia działań wojennych na terytorium Ukrainy,
  • mając na uwadze obronność i bezpieczeństwo państwa,
  • mając na uwadze ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Prawo do pracy

Obywatele Ukrainy, których pobyt uznawany jest za legalny (zgodnie z ustawą szczególną art. 2 ust. 1) oraz obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce mają prawo do pracy bez zezwolenia, pod warunkiem poinformowania przez pracodawcę urzędu pracy o zatrudnieniu.

Formularz wniosku dostępny jest na stronie praca.gov.pl.

 

Źródło:

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r .o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Doradcze Służb Zatrudnienia)


wortal publicznych służb zatrudnienia