• Bezpłatne porady i konsultacje. Śląskie firmy mogą liczyć na wsparcie
  Konsultacje w zakresie prawa, finansów, podatków, księgowości, kadr i restrukturyzacji przedsiębiorstwa, a nawet marketingu czy reklamy - tak działa Centrum Wsparcia Małych i Średnich Przedsiębiorstw na Śląsku. Stworzone przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach narzędzie najpierw pomagało wyłącznie przedsiębiorcom z Katowic, później - firmom z całego województwa.

 • BHP w firmie to nie tylko jednorazowe szkolenie
  Z wyliczeń GUS wynika, że w 2019 roku w Polsce w wyniku wypadków przy pracy ucierpiało 83 205 osób. To kolejno o 1,3 proc. i 5,8 proc. mniej w porównaniu z danymi z 2018 i 2017 roku. Choć tendencja spadkowa cieszy, to w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy jest jeszcze wiele do zrobienia. Przed tym wyzwaniem stoją szczególnie duże przedsiębiorstwa, na których spoczywa odpowiedzialność za zdrowie, a nawet życie setek pracowników.

 • Czas oduczyć się wielu rzeczy. Po prostu o nich zapomnieć
  Pandemia zmieniła działanie wielu organizacji. Postawiono na digitalizację, pracowników stawiano często przed wyzwaniami zupełnie dla nich nowymi. Dziś kluczowa okazuje się otwartość na zmiany, "adaptowalność", chęć przekwalifikowania i nabycia nowej wiedzy - bez względu na dotychczasowe wykształcenie czy wiek.

 • Częstochowski Zakład Elektroniki ZF poszukuje specjalistów
  Nowy Zakład Elektroniki ZF w Częstochowie uruchomił w tym roku produkcję seryjną. Tu powstają zaawansowane elektronicznie podzespoły samochodowe, służące bezpieczeństwu kierowców i pasażerów. Zakład ciągle poszukuje inżynierów i techników. Grupa ZF posiadająca w mieście zakłady i centra logistyczne jest jednym z największych pracodawców w subregionie.

 • Hotele, kina i kluby firmowe bez odroczenia płatności zaliczek od wynagrodzeń
  Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej chce po raz kolejny przedłużyć terminy na wpłatę zaliczek i zryczałtowanego podatku przez płatników. Konfederacja Lewiatan apeluje, aby mogły z tego wsparcia skorzystać także hotele, kina i kluby firmowe, ponieważ zostały szczególnie dotknięte skutkami COVID-19.

 • Jak szybko trzeba poinformować pracodawcę o zakażeniu?
  Coraz więcej zakładów pracy boryka się ze skutkami pandemii koronawirusa. Nieobecność pracowników to problem dla zachowania ciągłości pracy. Trzeba dokonywać szybkiej reorganizacji, a ta zależy także od tego jak szybko pracownik powiadomi pracodawcę o zakażeniu.

 • Kiedy odmrożenie branży handlowej? Sztab kryzysowy podejmie decyzję
  Decyzja o powolnym odmrażaniu branży handlowej może zapaść w środę (18 listopada) na posiedzeniu sztabu kryzysowego - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

 • Medyk, który nie może zapewnić dziecku opieki w szkole nie dostanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego
  Dodatkowe świadczenie opiekuńcze nie przysługuje osobom zaangażowanym w zwalczanie pandemii. W teorii ich dzieciom trzeba zorganizować opiekę w szkołach. W praktyce ci rodzice mogą zostać i bez pomocy, i bez zasiłku.

 • MEN zachęca nauczycieli do udziału w międzynarodowym badaniu
  MEN zachęca nauczycieli do udziału w międzynarodowym badaniu European Schoolnet wykorzystania technologii w nauczaniu podczas pandemii COVID-19. Nauczyciele mogą się zgłosić do tego badania online do 30 listopada.

 • Ochrona zdrowia i rozwój. To najważniejsze benefity w czasie pandemii
  Jakie benefity w trakcie pandemii są najbardziej pożądane przez pracowników? To prywatna opieka medyczna oraz rozwiązania związane ze szkoleniami i rozwojem.

 • Orzeczenie o niezdolności do pracy i wysłanie pracownika na urlop bezpłatny
  W zeszły poniedziałek odbyłem po raz kolejny okresowe badania medycyny pracy. Dodam, iż poprzednie badania były nadal aktualne, ale pracodawca chciał dodać kolejne czynniki szkodliwe, uciążliwe na skierowaniu. Niestety po poniedziałkowych badaniach okazało się, że nie jestem zdolny do pracy. Sprawa dotyczyła widzenia przestrzennego, które na poprzednich dwóch badaniach przechodziłem. W tym momencie pracodawca słownie wysłał mnie na bezpłatny urlop (nieobecność usprawiedliwiona). Teraz czekam na decyzje pracodawcy.

 • Pod presją pandemii. Firmy i zdrowie psychiczne pracowników
  Tempo życia, zbyt duża ilość informacji, niepewność jutra, permanentny stres i wiele innych negatywnych czynników powoduje, że w ostatnich latach coraz więcej osób mierzy się z problemami natury emocjonalnej i psychicznej. Izolacja, lęk i obawy wywołane pandemią wpłynęły na jeszcze mocniejsze uwydatnienie skali problemu. Coraz częściej zauważają go także pracodawcy.

 • Podwyżki dla nauczycieli zależą od wirusa
  - Kiedy zaczną się rozmowy o konkretnych sprawach, okaże się, ile warte są deklaracje MEiN - mówi Ryszard Proksa. Do końca lutego 2021 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawi swoją koncepcję systemu wynagradzania nauczycieli. Jeszcze w tym miesiącu wznowione będą prace trójstronnego zespołu.

 • Polacy coraz bardziej zaniepokojeni o finanse. Ponad jedna trzecia zarabia mniej
  Zaniepokojenie Polaków ich sytuacją materialną to efekt finansowych skutków pandemii COVID-19. W związku z nią ponad 37 proc. osób dotkniętych zostało spadkiem dochodów, a straty finansowe poniosło ponad 31 proc.

 • Praca zdalna poza Polską może oznaczać wyższy podatek
  Grecja zapowiedziała właśnie, że przez siedem lat zwolni z połowy podatku dochodowego wszystkich, którzy tam zamieszkają i będą pracować zdalnie. Dla wielu takie zachęty mogą być kuszące. Nie wolno jednak zapominać o ewentualnych skutkach podatkowych w Polsce – zwłaszcza, że parlament pracuje właśnie nad ograniczeniem stosowania ulgi abolicyjnej, dzięki której pracujący zagranicą mogli uniknąć wysokiego podatku.

 • Pracodawca może ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów bhp
  Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie odpowiedzialność ponosi pracodawca. Musi on zorganizować pracę tak, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę, że za naruszenie przepisów dotyczących bhp grozi im odpowiedzialność wykroczeniowa i karna - pisze Kinga Malcher.

 • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  
  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.