• Osłabiony rynek pracownika. Polacy są mniej skłonni do zmiany pracy
  Pandemia COVID-19 przyczyniła się nie tylko do zmiany modelu pracy, lecz także do osłabienia rynku pracownika. W warunkach niepewności i zmniejszonej liczby ofert są oni dzisiaj mniej skłonni do szukania nowego zatrudnienia. - Nieprzewidywalność sytuacji i zaburzone poczucie bezpieczeństwa powodują, że docenianie pracy ma dziś inny wymiar - twierdzi Grzegorz Rippel, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej. Z kolei firmy częściej szukają wśród kandydatów kompetencji cyfrowych i umiejętności przydatnych w nowych realiach.

 • Pielęgniarki mają dość. Szykują się do protestów
  Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) podjął decyzję o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych. Następnym krokiem może być strajk generalny.

 • Polacy obawiają się lockdownu i kryzysu. Strach o utratę pracy nasila się
  Co piąty Polak, ze względu na panującą aktualnie pandemię, obawia się utraty pracy. Połowa z tych osób jako potencjalne powody zwolnienia wskazuje kolejny lockdown i związane z nim obostrzenia oraz przedłużający się kryzys gospodarczy. Podium obaw domyka brak umowy o pracę - wynika z badania zleconego przez Personnel Service.

 • Polscy pracownicy socjalni na końcu listy płac w Europie
  Turcja, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Białoruś, Armenia, Polska - to kraje, w których minimalna pensja pracowników socjalnych jest najniższa i wynosi mniej niż 500 euro. Tak wynika z raportu "Wynagrodzenia pracowników socjalnych w Europie”. Dokument przygotowała Międzynarodową Federacją Pracowników Socjalnych (IFSW) we współpracy z Polską Federacją Związkową Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. W raporcie uwzględniono 16 krajów z Europy oraz pogranicza Europy i Azji.

 • Potrzebne jasne zasady. Branża fitness walczy o przetrwanie
  Z pierwszego lockdownu wyszliśmy mocno posiniaczeni, teraz jesteśmy na kolanach, ale walczymy - mówią przedstawiciele branży fitness i podkreślają, że to jasne zasady pomocy i funkcjonowania mogą być dla branży deską ratunkową. Ograniczony zakres zapowiadanej pomocy oznacza, że szansą dla sektora jest szybkie odmrożenie.

 • Praca zdalna. Rewolucja, która stała się codziennością
  Pandemia przyśpieszyła proces przechodzenia firm na pracę zdalną. O ile wcześniej pracodawcy korzystali z niej w ograniczonym zakresie, to po wybuchu COVID-19 wiele z nich wysłało pracowników do domów i wyposażyło w sprzęt. Firmy zadbały też o szkolenie pracowników i uregulowały świadczenie pracy zdalnej w dokumentach wewnętrznych – wynika z raportu kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.

 • Pracownik nie zawsze może odbierać służbową pocztę na prywatnym komputerze
  Dopuszczalność lub też zakaz odbierania poczty służbowej na prywatnym komputerze powinna być jednoznacznie uregulowana w przyjętych politykach oraz regulaminach. W przypadku, gdy pracodawca wprowadza zakaz takich praktyk, pracownicy absolutnie nie mogę tego robić – wskazuje Maja Grzegorczyk, ekspert w LEX Ochrona Danych Osobowych.

 • Samoizolacja pracownika i praca zdalna podczas kwarantanny
  Często pracodawcy i pracownicy mają dylemat, co zrobić w sytuacji, gdy pracownik miał kontakt z osobą zarażoną na koronawirusa, a nie otrzymał jeszcze decyzji ze stacji sanitarno-epidemiologicznej. Czy pracownik może sam zdecydować o samoizolacji i czy przysługuje mu usprawiedliwianie nieobecności, gdy sam, dla bezpieczeństwa współpracowników, zdecyduje się na kwarantannę?

 • Sosnowiec ponownie wesprze małe firmy w pandemii
  Samorząd Sosnowca zamierza ponownie wesprzeć małych przedsiębiorców, tracących wskutek pandemii. Na środowe (18 listopada) popołudnie zaplanowano tam sesję rady miejskiej ws. zwolnień z podatku od nieruchomości i obniżek czynszów w miejskich lokalach.

 • Trwają rozmowy z pracodawcami, pracownikami i związkami ws. niedziel handlowych
  Trwają rozmowy na temat niedziel handlowych w grudniu z pracodawcami, pracownikami i związkami zawodowymi - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

 • Warunki pracy zdalnej. Pracodawca może skontrolować pracownika w domu?
  Rolą pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Także tych realizowanych w warunkach pracy zdalnej. Czy pracodawca może przeprowadzić kontrole w domach, aby sprawdzić warunki pracy pracownika? Jakie prawa i obowiązki spoczywają na pracodawcy, a jakie na pracowniku?

 • Wszyscy rodzice dzieci do 8 lat otrzymali prawo do dodatkowego zasiłku
  Wszyscy rodzice dzieci do 8. roku życia otrzymali uprawnienia do dodatkowego zasiłku w przypadku zamknięcia szkoły, do której uczęszcza dziecko. Nie ma znaczenia zawód, jaki wykonują rodzice - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 • Wynagradzanie pracowników w start-upach - krótkie wskazówki dla właścicieli mikro i małych firm jak zbudować system wynagradzania
  Prowadząc mały biznes trzeba myśleć o wszystkim. O sprzedaży, marketingu, wytworzeniu dobra czy usługi oraz m.in. o wynagradzaniu swoich pierwszych pracowników. Poniższy artykuł w skrócie przedstawi najważniejsze aspekty o których warto pamiętać myśląc o płacach w kilku osobowej firmie.

 • „Zielone” firmy przyciągają młode pokolenie pracowników
  Coraz więcej osób w wyborze pracodawcy nie kieruje się już tylko wysokością wynagrodzenia. Rośnie znaczenie tzw. kultury pracy, satysfakcji z wykonywanych obowiązków, dobrej atmosfery w pracy czy wartości, jakie reprezentuje firma. Milenialsi wolą pracować w proekologicznych firmach. Nawet za cenę niższego wynagrodzenia – pisze dr Izabela Różańska-Bińczyk.

 • ZUS o zasiłku opiekuńczym dla medyków: każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie
  Każda tego typu sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie – powiedział PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, komentując kwestię zasiłków opiekuńczych dla medyków. Poinformował, że ZUS zwrócił się do resortu rodziny z pytaniem, jak interpretować takie przypadki.

 • 1/5 pracowników planuje wyjazd z kraju w obawie przed bezrobociem
  Na portalach rekrutacyjnych opublikowano najwięcej ofert od początku pandemii we wrześniu, wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) "Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Październik 2020". W III kw. 2020 r. pracownicy najczęściej poszukiwali pracy w takich branżach, jak telekomunikacja, IT, branża finansowa i ubezpieczeniowa, a także w hotelarstwie i gastronomii. Mimo to 30% pracowników obawia się utraty pracy, a 1/5 planuje wyjazd z kraju.

 • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  
  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.