• Przełamać stereotyp, nauczyć zawodu. Transport walczy o pracowników
  Zgodnie z wyliczeniami Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego, w 2020 roku niedobór kierowców w branży transportowej wzrośnie w naszym kraju o 15 proc. PwC szacuje, że za dwa lata luka między "popytem" a "podażą" sięgnie 200 tys. osób. Nie pomagają wiek aktywnych jeszcze zawodowych kierowców, system kształcenia nowych i aktualna sytuacja epidemiologiczna, która za granicą zatrzymała jeżdżących dla polskich firm Ukraińców i Białorusinów.

 • SO: Faktycznie dyscyplinarka, ale w świadectwie pracy może być co innego
  Uwzględnienie prośby pracownika o zmianę trybu rozwiązania umowy w sposób dorozumiany cofa wcześniejsze oświadczenie pracodawcy. Pracownik wyraża natomiast w ten sposób swoją zgodę na taki skutek - orzekł Sąd Okręgowy w Krośnie. Choćby wprost nie została ona wyrażona.

 • TSUE: Zasada równości nie przeszkadza ustanowieniu urlopu tylko dla ochrony matek
  W krajowym układzie zbiorowym pracy można zastrzec dodatkowy urlop macierzyński jedynie dla matek. Należy jednak wykazać, że ten dodatkowy urlop ma na celu ochronę pracownic zarówno w odniesieniu do skutków ciąży, jak i w odniesieniu do macierzyństwa – orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 • Zarządzaj sprawnie! Pandemia weryfikuje kompetencje menedżerów
  Prezesi czy dyrektorzy powinni nie tylko sprostać oczekiwaniom dynamicznie zmieniającego się środowiska biznesowego, ale także nadać agendę cyfrowej transformacji w swoich firmach. Przed jakimi wyzwaniami stoją dzisiejsi dyrektorzy zarządzający i jak zmieniła się ich rola w obliczu ostatnich, kryzysowych wydarzeń?

 • ZUS: mocno wzrosła liczba L4 wystawionych pracownikom edukacji
  W październiku lekarze wystawili pracownikom edukacji 330 tys. zwolnień lekarskich, prawie dwukrotnie więcej niż w październiku rok temu - poinformował PAP Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W stosunku do września liczba L4 dla pracowników oświaty i szkolnictwa wyższego wzrosła ponad dwukrotnie.

 • Benefity w małych i średnich firmach w 2020 roku
  Świadczenia dodatkowe są coraz popularniejszym elementem wynagrodzenia, a ich dobór ma duży wpływ na atrakcyjność pakietu korzyści z pracy. Benefity w 2020 roku według raportu Benefity w oczach pracowników (Sedlak & Sedlak, 2020) oferowało 75% pracodawców, a ich popularność z roku na rok rośnie.

 • Co czwarta warszawianka straciła pracę w czasie pandemii
  24 proc. warszawianek straciło pracę w ostatnich kilku miesiącach, a kolejnych 28 proc. zarabia mniej niż wcześniej, wynika z raportu „Mama - Warszawianka”, przygotowanego na zlecenie miasta przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką.

 • Co trzeci Polak boi się utraty pracy, a co piąty chce wyjechać z kraju
  Zdaniem ekspertów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stosunkowo stabilna. Mimo to jedna trzecia pracowników obawia się utraty pracy, a przez niepewną sytuację w kraju jedna piąta planuje wyjazd z kraju.

 • CSR nie tylko poprawia wizerunek firmy. Wpływa też na zaangażowanie pracowników
  Niemal połowa menedżerów (48 proc.) oceniła, że w związku z pandemią koronawirusa rola CSR i zrównoważonego rozwoju w firmie wzrosła, z czego 17 proc. uznało, że zdecydowanie wzrosła.

 • Czterodniowy tydzień pracy. Bogaci są za. A my?
  Niektórzy europejscy politycy uważają, że nadszedł czas na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Pomógłby uporać się z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa. Wszystko zależy od produktywności, a pierwsze przymiarki wyglądają obiecująco.

 • Czy liczba zwolnień lekarskich w Polsce będzie dalej rosła?
  Gertruda Uścińska: W październiku każdego tygodnia zwolnień było o 100 tys. więcej. Pierwsze tygodnie listopada pokazały lekki spadek. Być może to już pierwsze efekty wprowadzanych obostrzeń.

 • Ekspert: Mniej firm skorzysta z nowego pakietu antykryzysowego
  Duża część dofinansowania z nowego pakietu antykryzysowego obejmie jedynie sektory objęte restrykcjami, jak w przypadku branży gastronomicznej, handlowej czy też fitness. Nie obejmie też młodych firm - skomentował Adam Ziębicki z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

 • Federacja Przedsiębiorców Polskich ma pomysł jak pomóc gastronomii
  Wprowadzenie zwolnionych z PIT i ZUS bonów o wartości 560 zł miesięcznie na posiłki dla pracowników – dobrowolnie finansowanych przez pracodawcę – to 7,6 mld zł dodatkowego PKB. To szczególnie ważne dla branży gastronomicznej, dotkniętej mocno skutkami pandemii koronawirusa, której wzrost mógłby dzięki temu sięgnąć ponad 4 mld zł rocznie, uważa Federacja Przedsiębiorców Polskich.

 • Która grupa wiekowa najbardziej obawia się utraty pracy?
  Największe obawy o utratę pracy z powodu zamknięcia gospodarki mają osoby w wieku 18-24 i 35-44 lata, wynika z badania Personnel Service. 83% przedsiębiorców, którzy obawiają się utraty pracy, zakłada, że może nie przetrwać drugiego lockdownu.

 • Kurierzy mogą nie zdążyć przed świętami
  Od pierwszego lockdownu kupujemy biurka, krzesła, suszarki do ubrań i komputery. Teraz znowu siedzimy w domu, a przed nami nowa seria zakupów: na Black Friday i święta.

 • Niewielu Polaków wciąż chce zdobyć pracę marzeń z dzieciństwa
  Aż 82 proc. Polaków nie pracuje obecnie w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie, chociaż niemal 2 na 3 badanych by tego chciało. Mimo to zaledwie 13 proc. Polaków wciąż stara się zdobyć wymarzoną w młodości pracę. O jakie zawody chodzi i dlaczego tak rzadko spełniamy nasze marzenia?

 • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  
  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.