• Marlena Maląg: konsekwencje tej ustawy nie zachwieją rynkiem pracy
  Konsekwencje dla branży futrzarskiej, wynikające z ustawy o ochronie zwierząt, nie będą miały aż takiego wpływu, by zachwiał się rynek pracy – mówiła w piątek (18 września) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

 • Miasto stawia na szkolnych ambasadorów doradztwa zawodowego
  Co z perspektywy młodych ludzi jest ważne i potrzebne, aby w szkole mogli dobrze przygotować się do wyjścia na rynek pracy? W odpowiedzi na to pytanie mają pomóc szkolni ambasadorzy doradztwa zawodowego, czyli sami uczniowie, którzy wśród rówieśników w swojej szkole promować będą działania z obszaru doradztwa zawodowego. Chętni do pełnienia funkcji ambasadora mogą zgłaszać się do 30 września.

 • Milion zombie-jobs w Polsce? Bolesne skutki pandemii mogą dopiero nadejść
  Zmienia się sposób pracy, a tylko to już poważnie zmienia postać rynku pracy do kształtu, z jakim analitycy wcześniej się nie spotykali. Nie można więc twierdzić że ich przewidywania na pewno będą trafne - uspokaja Krzysztof Sadecki, analityk biznesowy.

 • NAWA: Stypendia dla studentów, naukowców i nauczycieli z Białorusi
  W ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią” Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) wesprze stypendiami studentów, naukowców i nauczycieli. Ze wsparcia będzie mogło w sumie skorzystać 190 osób.

 • Nie starczyło na automatyzację. „Robotyzacja jedynym rozwiązaniem na utrzymanie konkurencyjności”
  Ulga na robotyzację? 1,1 mld zł na 5 lat do wydania na roboty i oprogramowanie do nich. To - według Ministerstwa Rozwoju - przyczyni się do wielkiego skoku w robotyzacji polskiego przemysłu. Nie mówi się jednak zbyt wiele o tym, że jeszcze niedawno szansę na ulgę mieliby przedsiębiorcy stawiający na automatyzację procesów.

 • Outsourcing pracowniczy - nowe wyzwania w czasie pandemii
  Outsourcing pracowniczy różni się od pracy tymczasowej i od klasycznego świadczenia pracy czy usług. Wciąż aktualne są wątpliwości, do których może, choć nie musi prowadzić korzystanie z outsourcingu personalnego, jeśli różnice te będą się zacierały, a praktyka ich stosowania nie będzie powiązana z rzeczywistą optymalizacją, lecz z naruszaniem przepisów.

 • PKO BP: Dane z rynku pracy lepsze od oczekiwań
  Dane z rynku pracy za sierpień były nieznacznie lepsze od oczekiwań. Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw nieznacznie przyspieszył - ocenia dane GUS ekonomista Michał Rot z PKO Bank Polski.

 • Płace odrobiły straty z okresu epidemii
  Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach* wróciło już do poziomu z początku roku. To pokazuje, że okres cięcia płac powoli mija. Jednocześnie jest to sygnał, że rynek pracy wcale nie przechylił się tak znacząco w stronę siły pracodawców, jak wydawało się parę miesięcy temu. Firmy wciąż raportują problem z dostępem do wykwalifikowanej siły roboczej.

 • Priorytetowe specjalizacje i nieobsadzone miejsca, czyli rezydentury do zmiany
  Jeszcze przez niespełna dwa tygodnie można składać wnioski w postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie. Dla młodych lekarzy wybór specjalizacji to priorytet. Jednak wielu z nich nie udaje się dostać na tę wymarzoną, od lat gros rezydentur pozostaje też nieobsadzonych. Jakich potrzeba zmian, aby to zmienić?

 • Roboty szybko się uczą i nie nudzą w pracy. Skutki tego trendu odczujemy za kilka lat
  Roboty pojawiają się coraz częściej nie tylko na halach produkcyjnych, ale także w biurach - jako voiceboty, chatboty i inteligentne roboty programowe, które mogą wyręczyć człowieka. Pandemia jeszcze przyspieszyła to zjawisko, ale jego skutki na dobre odczujemy dopiero za kilka lat - mówi prof. Andrzej Sobczak z SGH.

 • Sieci handlowe też rekrutują zdalnie
  Trwa dyskusja o tym, jak będzie wyglądać świat po pandemii. Eksperci podkreślają, że HR zmieni się. Okazuje się, że nawet w Lidlu - gdzie, jak podkreśla Wolfgang Hennen liczą się kontakty twarzą w twarz, bezpośrednia interakcja i „bycie w terenie” - korzystają z nowinek technologicznych.

 • Specjalista od BHP poszukiwany - pandemia zmienia trendy na rynku pracy
  Obecnie na znaczeniu zyskują branże umożliwiające skuteczniejsze działania w kwestii narzucanych ograniczeń. W czołówce najbardziej poszukiwanych zawodów znaleźli się przedstawiciele takich profesji jak specjalista ds. BHP i ekspert ds. e-commerce - wynika z rankingu firmy Antal. Eksperci przewidują, że informatyka i telekomunikacja zaczną coraz mocniej wkraczać do wszystkich dziedzin, co przełoży się na kolejne zmiany.

 • To ostatnie dni na wysłanie pracownika na zaległy urlop. Inaczej grozi kara
  Urlopowych zaległości nie powinien lekceważyć ani pracodawca, ani pracownik. Jak wszyscy wiedzą, kodeks pracy gwarantuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni - w zależności od stażu pracy pracownika - mówi Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP. Przypomina, że pracodawcom zostały ostatnie dni na wysłanie pracowników na zaległy urlop. Inaczej kara.

 • UKE: Średni miesięczny koszt internetu mobilnego to ok. 1,5 proc. pensji
  Obliczony na podstawie zestawienia cen średni miesięczny koszt korzystania z usług dostępu do internetu mobilnego stanowił około 1,5 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia w 2020 r. podał UKE w "Analizie cen usług mobilnego dostępu do internetu w Polsce w 2020 r."

 • Unijni pracownicy uciekają z Wielkiej Brytanii
  Wyjechało już ćwierć miliona.

 • Związek walczy o podwyżki, dłuższe przerwy i urlop. Inaczej nie będzie komu pracować
  Wzrost płac o 20 proc., wydłużenie przerw w pracy o 15 minut w dzień i o 70 minut w nocy oraz zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego o 6 dni dla pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Takie postulaty znalazły się w piśmie skierowanym do Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ich autorami są związkowcy ze Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

 • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  
  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.