• Nad lotniskami widmo zwolnień i upadłości
  Przed pandemią zaledwie pięć lotnisk regionalnych było rentownych. Nie jest pewne, czy w przyszłym roku wszyscy właściciele lotnisk zdecydują się na ich utrzymywanie - mówi prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych Artur Tomasik.

 • Największa średnia pensja w woj. mazowieckim. Najmniejsza w warmińsko-mazurskim
  Główny Urząd Statystyczny opublikował średnie wynagrodzenia w gospodarce krajowej w województwach. Najwyższa średnia jest w woj. mazowieckim i wynosi już prawie 6 tys. zł brutto miesięcznie. Na drugim biegunie woj. warmińsko-mazurskie ze średnim wynagrodzeniem wynoszącym około 4,1 tys. zł brutto. Mazowsze jest także regionem, w którym średnia zarobków wzrosła w ostatnich latach o najwyższą kwotę. W porównaniu z 2016 r. jest ona o niemal 1000 zł wyższa.

 • Nowe ułatwienia i wsparcie dla biznesu dotkniętego obostrzeniami – Sejm uchwalił tarczę branżową
  Zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku – to główne rozwiązania – przygotowanego m.in. przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, czyli tzw. antykryzysowej tarczy branżowej. Dziś ustawę tę uchwalił Sejm. Teraz trafi ona do Senatu.

 • Nowe ulgi podatkowe nie tylko dla wracających z zagranicy
  Ulga na powrót, ryczałt dla zamożnych nowych rezydentów, abolicja dla wytransferowanych wcześniej dochodów – te trzy rozwiązania mają zachęcać do przenoszenia się do Polski.

 • NRL: zbyt daleko idące poluzowanie kryteriów dla lekarzy spoza UE
  Naczelna Rada Lekarska odniosła się do projektu regulacji wprowadzającej tymczasową możliwość pracy w Polsce dla personelu medycznego spoza Unii Europejskiej.

 • Obawy biznesu nasilają się. Co piąta firma planuje cięcia wynagrodzeń
  Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan, 40 proc. firm dobrze sobie radzi w czasie pandemii i nie obawia się o przyszłość, ale większość uważa, że przy drastycznych ograniczeniach działalności lub wprowadzeniu głębokiego lockdownu nie poradzi sobie bez pomocy państwa.

 • Opublikowano rozporządzenie o wsparciu nauczycieli w edukacji zdalnej
  W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę rozporządzenie o wsparciu nauczycieli w nauce zdalnej. Zgodnie z nim będą oni mieli dofinansowanie do 500 zł na zakup akcesoriów komputerowych lub oprogramowania.

 • PKO BP: Wzrost zakażeń i obostrzenia będą widoczne na rynku pracy
  Dane z sektora przedsiębiorstw potwierdziły, że październik był wciąż dobrym miesiącem na rynku pracy, ale obserwowany gwałtowny wzrost zakażeń oraz obostrzenia będą widoczne w danych z rynku pracy za listopad - komentują czwartkowe dane GUS analitycy banku PKO BP.

 • Płaca minimalna, stawka godzinowa i inne świadczenia w 2021 roku
  Od 1 stycznia 2021 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2800 zł, a minimalna stawka godzinowa ze zleceń wzrośnie do 18,30 zł. Wyższa płaca minimalna to wzrost innych świadczeń ze stosunku pracy, których wysokość odpowiada tej stawce lub jej wielokrotności. Wzrosną też wszystkie te podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą jest ustawowe minimalne wynagrodzenie.

 • Przeciętne zatrudnienie, przeciętne wynagrodzenie - komentarz do danych GUS
  Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w październiku br. wyniosło 6318,3 tys., co oznacza, że nieznacznie - o 0,1% - wzrosło wobec września, (we wrześniu wzrosło wobec sierpnia o 0,3%) i spadło o 1,0% w stosunku do sytuacji w październiku 2019 r. Wzrost przeciętnego zatrudnienia obserwujemy od czerwca br.

 • Rząd da pracodawcom więcej czasu na uaktualnienie badań okresowych pracowników
  Z obecnych 60 do 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, rząd chce wydłużyć okres, w jakim pracodawcy i pracownicy będą mieli obowiązek uaktualnienia badań okresowych. O 180 dni wydłużona zostanie też ważność badań okresowych i kontrolnych, które przestały być aktualne po 7 marca 2020 r. Propozycja została zgłoszona jako poprawka klubu PiS do projektu nowelizacji ustawy w sprawie COVID-19, nad którym pracuje Sejm.

 • Śmierć pracownika. Jak rozliczyć się z rodziną zmarłego?
  Nasz pracownik zmarł 10 listopada. Był u nas zatrudniony na pełen etat 11 lat i 3 miesiące. W tym roku wykorzystał 10 dni roboczych urlopu (wymiar 26 dni). Od 5 listopada był na zwolnieniu lekarskim wystawionym do końca listopada (wynagrodzenie chorobowe miało być za 10 dni tego zwolnienia, a potem byłby zasiłek). Pracownik był wynagradzany stawką miesięczną 5900 zł. Miał żonę i dwoje uczących się dzieci.

 • Tarcza prawna z międzyresortowym zgrzytem
  Z jednej strony wyciąganie ręki do przedsiębiorców i zapowiedź ułatwień prawnych, z drugiej – ponowna deklaracja o wprowadzeniu „straszaka” w postaci konfiskaty prewencyjnej. Rząd nie mówi jednym głosem do przedstawicieli biznesu. Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii wyjaśnia intencje rządu związane z tzw. tarczą prawną zapowiadaną przez wicepremiera Jarosława Gowina.

 • W listopadzie zatrudnienie i płace dostaną zadyszki
  W październiku 2020 roku w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6 mln 318,3 tys. osób. Jak przekonują eksperci powyższe dane, mimo że są dość optymistyczne, nie powinny stanowić podstawy do twierdzenia, że sytuacja na rynku pracy jest dobra.

 • Zatrudnienie i pensje w górę. "To dobre dane z rynku pracy, lepsze od prognoz"
  W październiku 2020 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 1 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. i wyniosło 6 mln 318,3 tys. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,7 proc. rok do roku i osiągnęło poziom 5458,88 zł.

 • Zaufanie, słuchanie i dobra komunikacja. Oto recepta na trudne czasy
  Pandemia koronawirusa wpłynęła na zmianę strategii działania większości firm, a jej skutki dotknęły niemal każdą branżę. Zmiana, choć wymuszona oraz realizowana w przyspieszonym trybie, ma znamiona trwałego przekształcenia sposobu funkcjonowania firm, roli HR czy relacji w zespołach. Nowe modele funkcjonowania dopiero powstają, to procesy wymagające spojrzenia z perspektywy, ale nie wolno zapominać o ich znaczeniu dla przyszłości firmy.

 • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  
  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.