• Zdalna praca już prawie w każdej firmie
  88 proc. firm oferuje teraz możliwość zdalnej pracy, choć nie dla wszystkich pracowników. W ostatnich dniach zdalnie pracował co piąty.

 • Kryzys a wynagrodzenia
  Spowolnienie gospodarcze wpływa również na sytuację na rynku pracy. Coraz więcej uwagi poświęca się analizie i kontroli kosztów pracy. W przypadku wystąpienia recesji przedsiębiorstwa będą zmuszone do ich obniżenia. Wiąże się to często z koniecznością zmiany systemu wynagradzania.

 • Najczęstsze pytania z zakresu prawa pracy i wynagrodzeń w sytuacji zagrożenia epidemicznego
  Tzw. specustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przewiduje, że pracodawca może - w celu przeciwdziałania koronawirusowi – polecić pracownikowi wykonywanie pracy przez czas oznaczony poza miejscem jej stałego wykonywanie (praca zdalna).

 • Prezydent: Samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek ZUS przez 3 miesiące
  Przez 3 miesiące zwolnieni będą ze składek ZUS samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej niż 9 osób, pod warunkiem, że ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 roku.

 • Są projekty ustaw wprowadzających tarczę antykryzysową
  W poniedziałek Rada Dialogu Społecznego zaopiniuje projekty ustaw, które mają wprowadzić tzw. tarczę antykryzysową. Później ma się nimi zająć rząd. Przewidują one wprowadzenie m.in. dofinansowania do wynagrodzeń, pomoc w otrzymaniu płynności finansowej, a także wydłużenie wielu terminów obowiązujących przedsiębiorców.

 • W oczekiwaniu na rządowy pakiet firmy mogą korzystać z pomocy publicznej
  Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na szczegóły pakietu osłonowego. Najważniejsze ułatwienia mają dotyczyć: ulg w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS.

 • Zasady zwolnienia z obowiązku kwarantanny kierowców zawodowych
  Osoby wracające z zagranicy w czasie epidemii muszą odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Nie dotyczy to jednak kierowców w międzynarodowym transporcie drogowym.

 • Nowy wirus, stare przepisy. Epidemia to dla wielu przymusowy kurs obowiązujących od dawna zasad
  Ostatni tydzień to dla wielu przymusowy kurs nie tylko epidemiologii, lecz także ubezpieczeń społecznych. Zasady, które obowiązują od dekad, od kilku dni wywołują oburzenie.

 • Tarcza Antykryzysowa: Wdrożenie drugiego etapu PPK przedłużone do listopada
  W tarczy antykryzysowej zapisano wydłużenie wdrożenia drugiego etapu Pracowniczych Planów Kapitałowych do końca listopada - powiedział w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

 • 88 proc. firm wykorzystuje pracę zdalną w czasie pandemii
  W czasach pandemii koronawirusa 88 proc. firm wykorzystuje pracę zdalną - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Konfederację Lewiatan.

 • Cyfryzacja w kadrach i płacach to konieczność
  Choć digitalizacja dokumentów pracowniczych wymaga zaangażowania zarówno zasobów ludzkich, jak i finansowych, to długoterminowe korzyści tego procesu mogą okazać się nieocenione dla firmy. Aktualne wydarzenia i obowiązek przenoszenia pracy z przedsiębiorstw do domów tylko to potwierdzają.

 • Czas koronawirusa: nie potrzebujemy ułanów, lecz menedżerów z wizją
  Przedsiębiorcy, i nie tylko oni, w dobie agresji koronawirusa podkreślają potrzebę utrzymania zatrudnienia w firmach. Przede wszystkim chodzi oczywiście o zapewnienie ludziom środków utrzymania, ale także o to, by ratować struktury organizacyjne firm. Z myślą o tym, co teraz i o tym, co będzie po epidemii.

 • Koronawirus to nie powód do wysłania załogi na urlop
  W dobie pandemii dla wielu firm zalecenia państwowe wiążą się z okrojeniem biznesowej działalności, a to z kolei skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na pracę pracowników. Czy w takiej sytuacji pracodawca może wysłać pracownika na urlop?

 • Terytorialsi gotowi by wspierać Policję w kontrolowaniu osób poddanych kwarantannie
  Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są gotowi, by wspierać Policję w kontrolowaniu, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w swoich domach, i udzielaniu im niezbędnej pomocy. W zadania, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, zaangażowanych jest obecnie 1,8 tys. terytorialsów. Dla niespełna czteroletniej formacji obecna sytuacja stanowi pierwszy tak poważny sprawdzian.

 • Minister finansów USA: Bezrobocie może wzrosnąć do 20 proc. na skutek pandemii
  Minister finansów USA Steven Mnuchin powiedział Republikanom w Senacie, że jeśli nie przegłosują pakietu pomocowego dla gospodarki, to na skutek pandemii koronawirusa bezrobocie w kraju może sięgnąć 20 proc. - podaje w środę agencja Bloomberg.

 • Samozatrudnieni otrzymają świadczenie w wysokości ok. 2 tys. zł. Jest deklaracja minister Emilewicz
  Pracownicy samozatrudnieni lub na umowie zlecenie mogą liczyć na wypłatę świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości ok. 2 tys. zł, czyli nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia - mówiła w środę na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

 • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  
  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.