• 02.03.2010

  Raport miesiąca: Polacy o szukaniu zatrudnienia

  Na przełomie stycznia i lutego konsultanci Zielonej Linii przeprowadzili serię badań ankietowych. Dotyczyły one sytuacji Polaków na rynku pracy i ich stosunku do poszukiwania zatrudnienia.

 • 09.02.2010

  Czy wykształcenie decyduje o powodzeniu na rozmowie kwalifikacyjnej?

  Na powyższe pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Bez odpowiedniego wykształcenia nie ma co porywać się na aplikowanie na podane w ogłoszeniu stanowisko. Nasze wykształcenie jest więc ważne. Jednak, czy jest ono aż tak istotne, że będzie brane pod uwagę jako jedyne kryterium podczas oceny na rozmowie kwalifikacyjnej?

 • 29.01.2010

  Czy znalezienie pracy zależy tylko od umiejętności?

  Poszukiwanie pracy to ciężkie i czasochłonne zajęcie. Wymaga bowiem sporego nakładu czasu i rozplanowania poszczególnych działań. Na co zwracają uwagę pracodawcy? Czy znalezienie pracy zależy tylko od umiejętności?

 • 24.01.2010

  Perspektywy znalezienia zatrudnienia w Polsce

  Szukanie pracy to złożone, wielowątkowe zagadnienie. Jednak jeden jego wątek zdaje się skupiać jak w soczewce bariery i możliwości z nim związane. Absolwenci. Skupmy się na nich, gdyż to oni stanowią szczególnie istotne ogniwo każdej gospodarki – ich problemy ze znalezieniem pierwszej pracy ujawniają jej rzeczywistą kondycję. Pracujący absolwenci, ze swoim konsumpcyjnym stylem życia, napędzają niejedną branżę. I bynajmniej nie chodzi tu tylko o dyskoteki czy przemysł piwowarski – bardziej o komputerowy, motoryzacyjny, ale przede wszystkim bankowy i mieszkaniowy. Tymczasem bez regularnego dochodu nie wymienią swojego leciwego peceta na lepszy, nie zakupią i nie utrzymają samochodu. Własne mieszkanie i założenie rodziny – bez zdolności kredytowej – zdają się być odległą perspektywą. To siłą rzeczy ma bezpośredni, utrzymujący się nadal, wpływ na ciągle niezadowalający przyrost naturalny i stawia przed kolejnym problemem: kto będzie pracował na ich emerytury?

 • 29.12.2009

  Bezrobocie minionych epok

  91 lat temu (dokładnie 27.01.1919 r.) Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret powołujący Państwowe Urzędy Pośrednictwa Pracy (PUPP). Były to pierwsze polskie urzędy pracy. Moment to więc szczególny; skłania do sięgnięcia wstecz, do przyjrzenia się bezrobociu we wcześniejszych okresach – II RP i PRL. Wreszcie do odpowiedzi na pytanie: jak i na ile skutecznie radziły sobie z tym problemem instytucje państwa – zwłaszcza bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości, kiedy od podstaw tworzono instytucje rynku pracy.

Strony: 29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.