Informacje prasowe

Poniżej prezentujemy publikowane przez nas informacje prasowe. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi.

 

 

 

Powrót

Zieleń w biurze – dlaczego odgrywa tak ważną rolę?

- Obecność odpowiedniej ilości zieleni w miejscu pracy, według badań, potrafi zwiększyć kreatywność, efektywność i wydajność pracy - tłumaczy Beata Dziedzic, doświadczona specjalistka w zakresie wprowadzania zieleni do przestrzeni publicznych w wywiadzie dla Zielonej Linii.

Nasz obecny tryb życia zmarginalizował kontakt z naturą. Z pracy przemieszczamy się (zwykle samochodem lub autobusem czy tramwajem) do domu. Czasami wychodzimy w tygodniu na basen czy na siłownię. Jednak wszystkie te miejsca to zamknięte przestrzenie, w których brakuje zieleni. Co to oznacza dla naszego organizmu?

Skutki braku kontaktu z naturą

W sytuacji, gdy mamy ograniczony kontakt z naturą, roślinnością żywą, zwykle czujemy się gorzej – pogarsza się przede wszystkim nasze samopoczucie. Dodatkowo obniża się poziom koncentracji, łatwiej popadamy w irytację, jesteśmy rozdrażnieni. Zmniejsza się nasza kreatywność, a nawet chęć do życia. W efekcie łatwo wówczas o stany depresyjne.

Tak więc brak kontraktu z naturą negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak temu zaradzić?

Zdrowe biuro

Wystarczy częściej przebywać na świeżym powietrzu, natomiast w przestrzeniach zamkniętych wprowadzić więcej żywej roślinności.

- Badania naukowe wskazują, iż w otoczeniu zieleni ludzie czują się szczęśliwsi, bardziej zrelaksowani, więc pierwszym benefitem będzie wpływ na obniżenie stresu pracowników i polepszenie ich samopoczucia, nastroju, łagodzenie sytuacji konfliktowych. Rośliny produkują tlen i nawilżają powietrze oraz w dużej ilości wspomagają oczyszczanie powietrza z lotnych związków organicznych wydzielanych przez wykładziny, meble czy urządzenia elektroniczne. Zmniejszają też ilość smogu elektromagnetycznego. Lepsze powietrze to mniej problemów zdrowotnych z układem oddechowym, skórą czy oczami – wyjaśnia Beata Dziedzic zajmująca się m.in. projektowaniem ogrodów wertykalnych. Co więcej - Obecność odpowiedniej ilości zieleni w miejscu pracy, według badań, potrafi zwiększyć kreatywność, efektywność i wydajność pracy. Pomaga skupić się w biurze i zmniejszyć ilość dystrakcji, a przy okazji jest atrakcyjnym elementem dekoracyjnym, dzięki czemu pracownicy mają poczucie przebywania w przyjaznej eko-przestrzeni, co daje poczucie harmonii – tłumaczy specjalistka.

W jaki sposób wprowadzić zmiany w przestrzeni zamkniętej, by dała ona odpowiednie efekty/ Jakie rośliny zastosować oraz jak wiele ich potrzeba, by np. oczyścić powietrze ze smogu? O tym Beata Dziedzic opowiedziała w wywiadzie dla Zielonej Linii, który dostępny jest pod adresem: https://zielonalinia.gov.pl/-/zielone-biura-recepta-na-stres-i-przemeczenie-wywiad-

Więcej przydatnych artykułów nt. rynku pracy oraz ciekawostek dotyczących życia zawodowego można znaleźć na profilu Facebookowym, Twitterze oraz Instagramie Zielonej Linii.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Do pobrania:

Dokument WORD

Plik PDF

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.