Back

Od września obowiązują nowe limity dorabiania dla pracujących emerytów i rencistów

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-09-29

Pracujesz na wcześniejszej emeryturze bądź rencie? Sprawdź, ile możesz dorobić przez najbliższe trzy miesiące. Od września zmieniają się limity dla aktywnych zawodowo seniorów.

Limity dorabiania zmieniają się co trzy miesiące, a powinni je sprawdzać opolscy renciści i osoby pobierające wcześniejszą emeryturę, którzy coraz częściej podejmują zatrudnienie, by podreperować domowy budżet. Najnowsze progi dodatkowych przychodów będą obowiązywać od września do końca listopada.

Bez ograniczeń i bez konsekwencji mogą dorabiać osoby, które przeszły na emeryturę po przekroczeniu powszechnego wieku emerytalnego, czyli dla kobiet po 60 roku życia, a dla mężczyzn po 65.

 

- Na wysokość dodatkowych przychodów powinny zwrócić uwagę pobierający wcześniejsze emerytury. Od września kluczowa i bezpieczna kwota to 3853,20 złotych brutto. Jeśli dodatkowe średnie miesięczne przychody nie przekroczą tej granicy, to nie ma powodu, by ZUS zmniejszał wypłacaną rentę bądź emeryturę – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego. 

 

Kiedy ZUS może pomniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę? Wtedy, gdy przychód z dodatkowych źródeł będzie większy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Ten próg to od września do listopada właśnie 3853,20 zł.

 

Uwaga! 7155,90 złotych brutto

Znaczenie dla pracujących wcześniejszych emerytów i rencistów ma jeszcze jedna kwota. Otóż, ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia jeśli dodatkowe przychody przekroczą 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Nową kwotą graniczną w najbliższych trzech miesiącach będzie 7155,90 zł brutto. Zmniejszenie bądź zawieszenie wypłacanego świadczenia zależy od ewentualnych przychodów z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. 

Jeśli między 1 września a 30 listopada osiągany przez świadczeniobiorcę przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (3853,20 zł), ale nie będzie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia (7155,90 zł), to emerytura bądź renta będzie pomniejszona o wartość przekroczenia.

 

Kto może dorabiać bez ograniczeń

Gwarancję wypłaty renty w pełnej wysokości mają inwalidzi wojenni, osoby pobierające rentę z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Bez ograniczeń zarobkować mogą także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury
z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

 

 

Sebastian Szczurek

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa opolskiego


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Emerytura – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Odprawa emerytalna i rentowa
    Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.

  • Waloryzacja rent i emerytur
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Wypadek przy pracy a umowa zlecenia
    Jesteś zleceniobiorcą i uległeś wypadkowi przy pracy? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy oraz odszkodowanie z ZUS.

  • Urlop macierzyński nie zawsze chroni przez zwolnieniem
    Stanowisko pracy kobiety w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w takim przypadku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Podpowiadamy, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego nie obowiązuje.

  • Zasiłek macierzyński 2023 – co powinieneś wiedzieć?
    Zmiany długości urlopów związanych z rodzicielstwem wprowadzone do Kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. niosą za sobą również zmianę przepisów dotyczących zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, co się zmieniło w tym zakresie.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy