TRENDY NA RYNKU PRACY

 

 Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?
 Tego dowiecie się z naszych artykułów. Warto przeczytać i być na bieżąco!

 • Co nas motywuje do pracy?

  09.10.2017 Pieniądze? Prestiż stanowiska? Stabilność zatrudnienia? A może jeszcze coś innego? Każdego z nas motywuje coś innego. Tymczasem wiedza na ten temat jest bezcenna, pracownikowi pozwala znaleźć pracę najbliższą oczekiwaniom, a pracodawcy – idealnego pracownika!
 • Sukces poza pudełkiem

  24.06.2016 "Out-of-the-box", czyli myślenie poza pudełkiem, to stwierdzenie, które święci triumfy od dawna. Mimo to wiele osób lekceważy ten rodzaj podejścia do życia i kariery. Czy słuszne?
 • Gesty mówią więcej niż słowa, czyli jak się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej

  10.06.2016 Sprawdź, co zdradzają twoje gesty podczas rozmowy i jak nad nimi zapanować!
 • Data Scientist – dlaczego jest nazywany zawodem przyszłości?

  13.05.2016 Coraz więcej uczelni otwiera nowy kierunek studiów, który kształci „władców danych”. Data Scientist to bowiem fenomen – jeden z nielicznych, tak młodych zawodów, którego popularność na rynku pracy rośnie w tempie błyskawicy.
 • Jak dostać podwyżkę?

  06.05.2016 Każdy o niej marzy, ale niewielu udaje się ją otrzymać. Jakie są tego przyczyny? Zły szef czy słabe umiejętności negocjacyjne? A może problem tkwi w nas…
 • Tylko wizjonerzy są w stanie podbić świat

  29.04.2016 Sam posiada ich wiele, dlatego uważa, że posiadanie ciekawego i angażującego hobby jest dowodem na to, że dana osoba potrafi skutecznie gospodarować czasem. O skutecznym zarządzaniu, osiąganiu sukcesu bez nadgodzin i wsparciu dla firm, zwłaszcza startupów opowiada Andrzej Krzemiński, prezes Raiffeisen-Leasing Polska S.A.
 • Przedsionek pracy, czyli praktyki i staże drogą do kariery

  25.03.2016 Jaką rolę odgrywają praktyki i staże w przyszłym życiu zawodowym? Czym się sugerować przy ich wyborze? Jak rekruterzy podchodzą do byłych praktykantów i stażystów? A wreszcie: czy warto korzystać z bezpłatnych praktyk? W ogniu zawodowych pytań, odpowiedzi udzieliła nam Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director.
 • Rozmowa kwalifikacyjna bez tajemnic, czyli…

  11.03.2016 6 zagadnień, które na pewno pojawią się na rozmowie z rekruterem!
 • E-mailowy savoir-vivre

  04.03.2016 Literówki, błędy ortograficzne, zbyt dużo wykrzykników, za duże załączniki… - lista grzechów wszystkich nas - piszących e-maile - jest długa. Jak ich unikać? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy pisaniu, zwłaszcza służbowych e-maili? Podpowiadamy!
 • Jak poprowadzić rozmowę, by zakończyła się sukcesem?

  19.02.2016 Jak poprosić o podwyżkę lub o przydzielenie do realizacji innego zadania? Jak przekonać szefa do realizacji swojego pomysłu? Albo odwieść go od realizacji utopijnej wizji, którą wymyślił? Wystarczy umiejętnie przygotować się do rozmowy. Podpowiadamy, jak to zrobić.
 • Co najczęściej śmieszy rekruterów?

  08.02.2016 W zamierzeniu – perfekcyjnie napisane, profesjonalnie wyglądające, interesujące, a w rzeczywistości – nijakie, z błędami ortograficznymi, interpunkcyjnymi, a niekiedy zdjęciem, które rozweseli nawet najbardziej ponurego rekrutera. Tak często wygląda CV. Co najbardziej śmieszy?
 • Matryca lidera

  24.12.2015 „Szukamy absolutnej pewności, by podjąć decyzję. Absolutna pewność nie istnieje” – Grzegorz Albrecht, doradca strategiczny zarządów, tłumaczy, dlaczego podążanie za modą bywa zgubne i kto zawsze znajdzie popyt na swoje usługi.
 • Wybór to wolność

  27.11.2015 O śpiącej królewnie, która miała dobry PR, o sukcesie, który nie ma płci i o braniu spraw we własne ręce. O tym, że w życiu liczy się aktywność, a nie perfekcjonizm opowiada nam autorka sukcesów wielu kobiet, a przy tym spełniona zawodowo i szczęśliwa mama – Olga Kozierowska!
 • Wolontariat sposobem na wymarzoną pracę?

  21.10.2015 Tak uważają amerykańscy specjaliści od rekrutacji. Ponad 20 procent rekruterów zza Oceanu deklaruje, że w pierwszej kolejności zatrudni osoby z doświadczeniem wolontariackim.
 • Szkoły zawodowe najlepiej odpowiadają na potrzeby polskiego rynku pracy

  30.09.2015 1 na 3 pracodawców nie jest zadowolony z kompetencji absolwentów wchodzących na rynek pracy. Głównym problemem jest brak praktycznych umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu – wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A.
 • Open house rekrutacją przyszłości?

  04.09.2015 Boisz się, że Twoje CV nie ma siły przebicia? A może w ogóle go nie stworzyłeś i nie masz ochoty tego robić? Jest sposób na udział w rekrutacji bez wysyłania dokumentów aplikacyjnych – szukaj ogłoszeń o pracy z rekrutacją open house!
 • Szczęście to kwestia wyboru…

  07.08.2015 Jest orędowniczką psychologii pozytywnej. Nie uznaje sytuacji bez wyjścia: „Panowanie nad własnym życiem jest trudną sztuką, ale wykonalną. Cel i wartości w naszym życiu są naszymi drogowskazami dokąd, jak i kiedy iść” - tłumaczy Anna Luiza Kasica-Bogucka – psycholog. Nam opowiedziała m.in. o tym, jak sobie poradzić, gdy urlop dobiegnie już końca.
 • Już nie lekarz czy adwokat, ale programista

  03.07.2015 Od niedawna zupełnie inaczej myśli się o zawodach przyszłości niż jeszcze dziesięć lat temu, kiedy synonimem sukcesu był zawód lekarza lub adwokata. Obecnie to branża nowych technologii i nowych mediów może spijać słodką śmietankę życiowego sukcesu, a jej
 • „Jesteśmy więźniami własnych stereotypów”

  26.06.2015 - tłumaczy Sylwester Pietrzyk, trener-szkoleniowiec-wykładowca-coach z 15-letnim stażem, praktyk biznesu. Przejechał w rajdzie przez Saharę z Warszawy do Bamako w Mali, nurkował u wybrzeży Borneo i w jaskiniach Jukatanu, a na co dzień łamie stereotypy, którym ulegamy. Nam zdradza, na co stać uczestników szkoleń i pracowników w wieku 50+.
 • Webinarium – wiedza na jedno kliknięcie myszką!

  29.05.2015 „…jeżeli ktoś miałby fantazję, żeby zrobić webinarium o tym, jak wyszydełkować szalik albo serwetkę, albo jak zbudować karmnik dla ptaków, to naprawdę mogą to być nawet takie fantazyjne tematy” – tłumaczy Dorota Kostowska, która zawodowo zajmuje się organizowaniem webinarów. Co to takiego… i dlaczego warto brać w nich udział?
 • Historia sukcesu – czyli jak zdobyć wymarzoną pracę?

  24.04.2015 - Zamknij oczy i wyobraź sobie mechanika samochodowego. Co ma na sobie? Jest szansa, że wyobrażasz sobie trzydziestoletniego faceta w niebieskich ogrodniczkach lub kombinezonie. Większość ludzi tak ma… - tłumaczy Paweł Tkaczyk, który zarabia opowiadaniem historii dla największych marek. - Twój potencjalny pracodawca też ma wyobrażenia na temat potencjalnego pracownika. Im bardziej jesteś w stanie je przewidzieć i dostosować się, tym lepiej dla Ciebie – tłumaczy marketingowy guru.
 • Nowoczesne CV

  16.03.2015 Zgodnie z badaniami rekruterzy w pierwszej kolejności skanują CV. Jak sprawić, aby w ciągu około 20 sekund „pierwszego spotkania” nasz dokument przykuł ich uwagę?
 • Job-coaching ratunkiem przed bezrobociem

  06.03.2015 Podczas gdy na świecie robi już furorę, obco brzmiące pojęcie job-coachingu do polskich drzwi zaledwie puka. Tymczasem połączenie wiedzy doradcy zawodowego z umiejętnościami i postawą coacha to najlepsza metoda na wyjście z impasu i znalezienie odpowiedniej pracy!
 • Praca bez etatu - nie taka straszna, jak ją malują?

  06.02.2015 Stały etat dla wielu osób oznacza stabilność finansową, jednak to umowy-zlecenia oraz o dzieło są coraz popularniejszymi formami zatrudnienia w Polsce. Efektem tej popularności są też zmiany w regulacjach prawnych, np. plany oskładkowania umów-zleceń czy urlopy rodzicielskie dla pracujących w ramach tych umów.
 • Praca za granicą atutem na rynku pracy

  05.01.2015 To, czy zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy będzie atutem na polskim rynku pracy zależy w głównej mierze od nas samych. Warto jednak zadbać o to, aby umiejętnie przedstawić swoje zalety, które doceni rodzimy pracodawca.
 • Czy polskie firmy są innowacyjne?

  22.09.2014 Zdania na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą, że polskim firmom daleko do Doliny Krzemowej, Japonii czy Niemiec, a więc nie mają szans stawać w szranki z najlepszymi, inni dostrzegają olbrzymi potencjał rodzimych przedsiębiorstw. Jaka jest prawda i co sprzyja innowacjom?
 • Czy kobiety w Polsce są przedsiębiorcze?

  22.08.2014 Choć w zarządach wielu przedsiębiorstw nadal dominują mężczyźni, to kobiety dziś zakładają coraz więcej firm. Prowadzenie własnego biznesu stało się nie tyle alternatywą dla bezrobocia, co sposobem na realizację marzeń.
 • Częsta zmiana pracodawcy atutem na rynku pracy?

  08.08.2014 Jeszcze do niedawna cenieni byli przede wszystkim ci pracownicy, którzy mogli pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w jednej firmie. Dziś jest ich coraz mniej. Pracodawcy przestali się też bać tzw. „skoczków”.
 • Vlogi - internetowe hobby czy prawdziwy biznes?

  14.07.2014 Chwytliwy temat, interesująca osobowość i ciężka praca – tylko czy aż tyle wystarczy, by zarabiać na YouTube? W tę działalność trzeba włożyć więcej serca niż pieniędzy – zapewniają polscy vlogerzy. Jaka jest prawda?
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.