Powrót

Praca w Holandii

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-06-18

Praca w Holandii – holenderskie agencje pracy tymczasowej (przydatne adresy internetowe)

Polacy podejmujący pracę w Holandii stykają się zupełnie inaczej zorganizowanym rynkiem pracy, w wielu sektorach zdominowanym przez agencje pracy tymczasowej.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu współpracy z daną agencją w Holandii bądź podpisując umowę z polskim pośrednikiem kierującym do pracy do takiej agencji, bardzo często nie mamy pewności, że agencja pracy tymczasowej jest godna zaufania. Tym bardziej, że w Holandii, inaczej niż w Polsce, przedsiębiorca chcący prowadzić agencję pracy tymczasowej nie ma obowiązku uzyskania państwowego certyfikatu. Można więc natknąć się na agencję, posiadającą niewiele więcej niż numer telefonu komórkowego. Według ustaleń specjalnej komisji Parlamentu Królestwa Niderlandów, nawet 50-60% holenderskich agencji pracy tymczasowej może popełniać różnego rodzaju nadużycia.

Warto zatem wykazać ostrożność!

W związku z powyższym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej publikuje linki do holenderskich stron internetowych, które pomogą lepiej ocenić wiarygodność agencji, z którą zamierza się podjąć współpracę. Większość informacji, jakie można znaleźć na tych stronach nie jest dostępna w języku polskim – stąd znalezienie potrzebnej informacji może być utrudnione (ale ostatnio coraz więcej informacji jest tłumaczona na język polski). Zachęcamy jednak do wejścia na te strony przed podpisaniem umowy z daną holenderską agencją pracy tymczasowej i sprawdzenie: czy znajduje się ona w obowiązkowym rejestrze prowadzonym przez Izbę Przemysłowo-Handlową i wśród agencji, które poddały się dobrowolnej certyfikacji oraz czy nie ma jej wśród agencji, które zostały ukarane z powództwa stowarzyszenia zajmującego się przestrzeganiem układu zbiorowego pracy dla pracowników tymczasowych w Holandii.

I.UWAGA! Od 1 lipca 2012 r. każda firma, która zajmuje się na terytorium Holandii udostępnianiem pracowników (agencja pracy tymczasowej) musi złożyć informację w rejestrze prowadzonym przez Izbę Przemysłowo-Handlową. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą wysokie kary zarówno dla firmy udostępniającej pracowników jak i tej, która korzysta z jej usług. Informacja na temat tego wymogu, skierowana do przedsiębiorców zajmujących się udostępnianiem pracowników, dostępna jest w języku polskim na stronie Izby.

Znając numer KvK (każda firma działająca w Holandii powinna go mieć) możesz sprawdzić czy dana agencja dopełniła ww. wymogu: http://www.kvk.nl/waadi

II. Strona internetowa Stowarzyszenia Przestrzegania Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Tymczasowych (SNCU) - instytucji zajmującej się przestrzeganiem Układów Zbiorowych Pracy dla Pracowników Tymczasowych (dla członków ABU i NBBU) oraz Układu Zbiorowego Pracy Funduszu Świadczeń Socjalnych dla Sektora Zatrudnienia Czasowego (CAO-SFU): http://www.sncu.nl/pl

Zawiera wiele informacji w języku polskim, m.in. na temat różnych układów zbiorowych (CAO) obowiązujących w Holandii w sektorze pracy tymczasowej oraz roli SNCU w kontrolowaniu przestrzegania tych układów.

Można również poprzez formularze zamieszczone na tej stronie złożyć w języku polskim skargę na agencję nieprzestrzegającą Układu CAO  (http://www.sncu.nl/pl/zloz-skarge) lub zadać pytanie odnośnie zawiłości związanych z którymś z Układów CAO (http://www.sncu.nl/pl/zadaj-pytanie).

Link http://www.sncu.nl/pl/wyniki/orzeczenia-sadowe zawiera wykaz orzeczeń sądowych z powództwa SNCU przeciwko nieuczciwym agencjom pracy tymczasowej. Można tutaj znaleźć nazwy ukaranych agencji oraz kopie orzeczeń sądowych w języku niderlandzkim (wyszukiwarka jest dostępna w języku polskim). Zgodnie z informacją podaną na tej stronie wkrótce mają znaleźć się streszczenia wyroków sądowych przetłumaczone na język polski.

Koniecznie sprawdź przed wyjazdem czy agencja, z którą zawarłeś umowę zobowiązana jest do przestrzegania któregoś z ww. Układów CAO!

III. Strony organizacji zrzeszających holenderskie agencje pracy tymczasowej ABU oraz NBBU podają spis swych członków, czyli agencji pracy tymczasowej zobowiązanych do przestrzegania układów zbiorowych (ABU-CAO - Zbiorowego Układu Pracy dla Pracowników Tymczasowych 2009-2014 oraz NBBU CAO voor Uitzendkrachten 30 Maart 2009 – 31 Dezember 2013). Na poniższych stronach można wpisać nazwę poszukiwanej agencji pracy tymczasowej działającej w Holandii, aby sprawdzić, czy należy ona do jednej z tych dwóch organizacji.

Wybranie opcji szukaj („zoeken”, „zoek leden”) bez wpisania nazwy agencji spowoduje wyświetlenie wszystkich agencji zarejestrowanych w danym stowarzyszeniu.
http://www.abu.nl/website/onze-leden
https://www.nbbu.nl/ledenlijst

Warto przeczytać układ zbiorowy pracy dla pracowników tymczasowych (ABU-CAO) w języku polskim udostępniony na stronach ABU: http://www.abu.nl/pools/informacje. Na tej samej stronie znajdziesz również inne przydatne informacje w języku polskim.

IV. Na stronie holenderskiej fundacji Dutch Labour Standards Foundation zajmującej się standardami pracy (tzw. normy NEN) znajduje się lista certyfikowanych przez fundację agencji pracy oraz wykaz obowiązków, które te firmy muszą wypełniać wobec pracowników. Certyfikat NEN 4400-1 dotyczy agencji pracy tymczasowej założonej w Holandii, zaś certyfikat NEN 4400-2 agencji pracy tymczasowej założonej poza Holandią. Informacje, co znaczy ta norma w dokumencie w języku angielskim:
http://www.normeringarbeid.nl/Downloads/Eng_ Informatieset SNA ENGELS.pdf

Poniżej link do listy agencji posiadających certyfikat NEN (zarówno z Holandii jak i innych państw):
http://www.normeringarbeid.nl/

Potrzebne informacje przed wyjazdem do pracy w Holandii poprzez agencje zatrudnienia znajdziesz w przygotowanej w Departamencie Rynku Pracy MRPiPS broszurze oraz na stronie internetowej Ministerstwa.

 

Pobierz poradnik w formacie PDF


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.