Powrót

Zawód: sportowiec

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-01-11

Czy talent da się przełożyć na zarobki?

Sport jest szczególnym rodzajem działalności gatunku ludzkiego. Polega na zdrowej aktywności fizycznej, często prowadzonej w formie współzawodnictwa. Osoby, które wykazują szczególny talent do jakiejś dyscypliny sportu, przystępują do rozgrywek sportowych prowadzonych przez lokalne kluby i związki sportowe. Niektórzy wykazują taki talent i osiągają na tyle dobre wyniki, że decydują się na zawodową karierę sportową. Patrząc na znanych z telewizji profesjonalnych sportowców, wielu z nas im zazdrości i uważa taki zawód za idealny. Nagrody, sława, pieniądze, podróże – kto nie marzy o takim życiu?

Czy rzeczywiście warto być zawodowym sportowcem?

Przede wszystkim należy jasno powiedzieć, że w przeważającej liczbie dyscyplin sportowych karierę należy rozpoczynać bardzo wcześnie. W wielu przypadkach już od dziecka trzeba zaczynać pierwsze treningi i przystępować do rywalizacji z rówieśnikami. Na tym etapie następuje pierwsza selekcja, ocena talentu, wytrwałości oraz zaangażowania małego sportowca. Taka aktywność sportowa wymaga również dużego zaangażowania rodziców. Potrzebna jest inwestycja pieniędzy w stroje, sprzęt, treningi i wyjazdy na zawody. Młodzi ludzie w wielu kilkunastu lat niekiedy mają już możliwość pierwszej rywalizacji na szczeblu międzynarodowym. W tym momencie podejmuje się ważną decyzję: czy rozwijać się dalej w tym kierunku i dążyć w stronę sportu profesjonalnego, czy może pozostać na poziomie amatorskim. Podjęcie decyzji o zawodowym uprawianiu sportu często wiąże się z przerwaniem nauki lub zakończeniem jej na poziomie szkoły średniej. Wymaga też sporych nakładów finansowych, ponieważ nagrody pieniężne czy stypendia sportowe często nie pokrywają kosztów prowadzenia kariery młodego sportowca. Na Zachodzie najzdolniejsi młodzi sportowcy często podpisują już pierwsze umowy ze sponsorami. W Polsce takie przypadki są rzadkie. Sponsorów zyskują raczej kluby i związki sportowe i otrzymane środki finansowe przeznaczają na potrzeby całej organizacji, dlatego zanim młody polski sportowiec zacznie naprawdę zarabiać, musi ponosić koszty niezbędne do uczestniczenia w rozgrywkach sportowych.

Aby zostać „prawdziwym” zawodowym sportowcem w naszym kraju, najlepiej jest zostać reprezentantem związku sportowego interesującej nas dyscypliny. Zasady uprawiania i organizowania sportu reguluje Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Zastąpiła ona ustawy o sporcie kwalifikowanym i o kulturze fizycznej. Zniosła podział na sport dla osób zdrowych i osób niepełnosprawnych oraz podział na sport profesjonalny i amatorski, zorganizowany, kwalifikowany bądź indywidualny. Określiła sport jako wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. Możliwość utrzymania się z uprawiania sportu daje jednak głównie uczestnictwo w rywalizacji na poziomie krajowym lub międzynarodowym.

Nie można zapomnieć o zdrowotnym aspekcie sprawy. Aby utrzymać sprawność fizyczną na stałym poziomie, sportowcy codziennie intensywnie trenują, nieraz po wiele godzin. Ich ciała muszą znosić znacznie większe obciążenia niż przy amatorskim uprawianiu sportu, co często prowadzi do kontuzji. Jeżeli sportowiec treningi rozpoczął w bardzo młodym wieku, to jego organizm „zużywa” się o wiele wcześniej niż w przypadku przeciętnego człowieka. Jeśli odniesie poważną kontuzję, to zostaje wyłączony z uprawiania sportu na wiele miesięcy. W najgorszym wypadku może prowadzić to nawet do zakończenia kariery. Co więcej, nawet sportowcy, którzy uniknęli większych kontuzji, w przypadku większości dyscyplin w wieku trzydziestu-czterdziestu lat muszą skończyć z zawodowym uprawianiem sportu, ponieważ nie dotrzymują kroku swoim młodszym kolegom. Zwykle nie mają wyższego wykształcenia, zawodu ani doświadczenia w innych dziedzinach. Muszą od nowa budować swoją karierę, wiążąc się często dalej ze sportem, na przykład w charakterze trenera, lub próbując swoich sił w biznesie czy innej działalności.

Jak widać, zawód sportowca jest bardzo wymagający i nie każdy się do niego nadaje. Większości z osób dorosłych pozostaje podziwianie sportowych osiągnięć, formy fizycznej, odporności psychicznej i popularności największych gwiazd sportu. Planując taką ścieżkę kariery dla naszych dzieci, musimy się zastanowić, czy jesteśmy gotowi na takie wyzwanie.

Magdalena Kijowska (Zielona Linia)

Źródło: Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (DzU nr 127, poz. 857)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Jak pogodzić pracę zdalną z opieką nad dziećmi?
  W ostatnim czasie wielu pracodawców kieruje swoich pracowników na pracę zdalną. Rozwiązanie wydaje się idealne w czasie pandemii, jednak co zrobić, gdy w domu są również dzieci, ponieważ szkoły pracują zdalnie? Jak pogodzić obowiązki służbowe, zdalne nauczanie i opiekę nad energicznym przedszkolakiem?

 • Dni wolne w 2021 roku w Polsce
  Kto z nas nie lubi dodatkowych dni wolnych? Wiele osób czeka na nie z utęsknieniem i planuje wyjazdy z dużym wyprzedzeniem. Jak się okazuje, Polska na tle innych krajów, ma całkiem sporo dni ustawowo wolnych. Jak pod tym względem będzie prezentował się rok 2021?

 • Jakie cechy powinien posiadać idealny szef?
  Wiedza, doświadczenie oraz nabyte umiejętności pozwalają efektywnie zarządzać zespołem. Odpowiednie predyspozycje, charakter i cechy osobowości mają tu kluczowe znaczenie. Jednak czy istnieją cechy idealnego przewódcy?

 • O zmianie pracy słów kilka [Infografika]

 • Syndrom grupowego myślenia
  Umiejętności pracy zespołowej uczymy się już od najmłodszych lat i, bez wątpienia, owocuje ona w późniejszym życiu zawodowym. Oprócz wiedzy i doświadczenia jest to jedna z bardziej pożądanych współcześnie kompetencji na rynku pracy.

 • Konto firmowe na praca.gov.pl
  Konto organizacji (konto firmowe, konto firmy) to jedna z funkcji (kontekst) dostępnych na module praca.gov.pl. Jest ona ułatwieniem, umożliwiającym wgląd w wysłane wnioski reprezentantom danej organizacji (firmy).

 • Rynki pracy w dobie pandemii
  Jak przedstawiał się rynek pracy w Polsce przed pandemią i po zniesieniu części obostrzeń? Jak wygląda aktualna sytuacja na rynkach pracy w wybranych krajach europejskich i USA? Przedstawiamy raport.

 • Kiedy praca staje się nałogiem?
  12 sierpnia to Światowy Dzień Pracoholizmu. Ustanowienie tego święta nie miało na celu promowania pracoholizmu, ale uświadomienia, że jest ono tak samo niebezpieczne, jak inne uzależnienia. Okazuje się, że w ostatnim czasie problem ten dotyka coraz więcej osób.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.