Powrót

Wymagania pracodawców – realistyczne czy wydumane?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-10-31

Co pracodawcy piszą w ogłoszeniach o pracy?

Sporządzenie oferty zatrudnienia nie jest łatwym zadaniem. Pracodawcy muszą określić swoje wymagania co do kandydata na tyle dokładnie, aby wiedział on, czy posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Rekruter zaś zaoszczędzi sobie w ten sposób przeglądania setek nadesłanych dokumentów aplikacyjnych oraz szybciej znajdzie osobę o pożądanym zestawie kompetencji i cech. Zdarza się jednak, że wymagania określone w ofertach mogą wprowadzić w osłupienie.

Trzy języki w stopniu biegłym…

Dzisiejsze oferty pracy zazwyczaj zawierają informację o tym, że kandydat powinien znać co najmniej jeden język – głównie angielski. Najlepiej, żeby opanował znajomość dwóch lub nawet trzech języków obcych: oprócz angielskiego także jeden popularny i jeden bardziej egzotyczny. O ile wymaganie znajomości konkretnego języka związane z np. czytaniem dokumentacji, współpracą z zagranicznymi partnerami lub klientami jest uzasadnione, o tyle wymagania pojawiające się w ogłoszeniach o pracy na stanowiska niewymagające kontaktu z ludźmi bądź w ofertach pracy fizycznej bez konieczności np. obsługi maszyn z obcojęzyczną instrukcją wydają się grubo przesadzone. Podobnie rzecz ma się z wykształceniem. Jednym z czołowych wymagań jest zazwyczaj posiadanie przynajmniej stopnia licencjata, mimo iż nie w każdej pracy potrzebne są studia wyższe. Konsultant telefoniczny czy pomoc biurowa to przykładowe zawody, do których wystarczy wykształcenie średnie czy ukończenie tematycznych kursów.

Kreatywny, komunikatywny…

Poza osobami wykazującymi się konkretnymi umiejętnościami potrzebnymi w danym zawodzie pracodawcy poszukują kandydatów o uniwersalnych cechach, które umożliwiają im np. podejmowanie wyzwań czy też pracę w grupie. Oto zestaw predyspozycji najczęściej oczekiwanych od kandydatów:

 • komunikatywność,
 • samodzielność,
 • kreatywność,
 • dyspozycyjność,
 • motywacja,
 • zaradność,
 • samodzielność,
 • umiejętność pracy w grupie,
 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • chęć uczenia się i rozwoju,
 • uczciwość,
 • ukierunkowanie na cel.

20 lat, pięcioletnie doświadczenie…

Oprócz wymagań wspomnianych powyżej najczęstszym wymogiem w ogłoszeniach rekrutacyjnych jest doświadczenie na podobnym stanowisku. Utrudnia to często zdobycie pracy osobom młodym, studentom i absolwentom. Pracodawcy patrzą bowiem niechętnie na osoby, które nie rozpoczęły swojej kariery już w czasie studiów.

Monika Węcław (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://www.egospodarka.pl/76864,Jakie-wymagania-pracodawcow,1,39,1.html
http://www.tu.kielce.pl/biurokarier/poradnik/wymagania_pracodawcow.html

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.