Powrót

Wybór zawodu

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2013-11-06

Jest to trudny i odpowiedzialny krok w życiu każdego człowieka, od którego będą zależeć dalsze jego losy. Podjęcie właściwej decyzji w młodości, może mieć olbrzymi wpływ na rozwój naszej kariery zawodowej.

Wyboru dokonujemy już w szkole. Najczęściej odbywa się to w następujący sposób: jeśli uczeń ma dobre oceny z matematyki – wybiera studia techniczne, informatyczne, natomiast jeśli lepsze oceny ma z języka polskiego bądź obcego lub historii – wybiera kierunki humanistyczne. Niestety, nawet świetne wyniki w nauce nie gwarantują sukcesu w wybranym zawodzie. Często też decyzję podejmujemy bez zastanowienia, bez dokładnej analizy dostępnych informacji, w oparciu o cudze opinie.

Przemyślana decyzja

Tymczasem do zagadnienia wyboru ścieżki zawodowej należy podejść poważnie i dokładnie przemyśleć wszystkie „za i przeciw”. Dobrze wybrany zawód przyniesie bowiem zarówno satysfakcję, jak i dobrobyt materialny.

Przede wszystkim należy określić:

 • umiejętności i zainteresowania. Jeśli dane zadania wykonujesz chętnie, podoba Ci się to, co robisz, to będziesz bardziej skłonny do pracy i będziesz doskonalić swoje umiejętności;
 • stan zdrowia, indywidualne zdolności;
 • potrzeby personelu. Zawód powinien być pożądany na rynku pracy. Dlatego warto wcześniej ustalić, na jakie zawody jest popyt na rynku pracy i jaka jest wiarygodność zatrudnienia w wybranym zawodzie.

Konsultacje z doradcą zawodowym

Przy wyborze profesji warto skorzystać z pomocy specjalistów. W powiatowych i wojewódzkich urzędach pracy doradcy zawodowi pomagają zaplanować karierę zawodową. Za pomocą testów określają umiejętności, zainteresowania, silne i słabe strony, uzdolnienia przedsiębiorcze. Można tu uzyskać informację o zawodach, specjalizacjach, szkołach i potrzebach rynku pracy. Doradcy pomagają sporządzić dokumenty aplikacyjne oraz przygotowują do rozmowy z pracodawcą. Informują o podstawowych zasadach zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Wybierając profesję, należy mieć na uwadze zarówno własne marzenia jak i predyspozycje oraz sytuację na rynku pracy. Odpowiednio wybrany zawód z pewnością zaowocuje w przyszłości, a korzyścią będzie satysfakcja z wykonywanej pracy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • Rozwiń swój biznes dzięki Funduszom Europejskim!
  29 marca w Gdańskim Inkubatorze Starter odbędzie się spotkanie z cyklu: "NCBR dla Firm. Wsparcie przedsiębiorców z POIR" (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój).

 • PUP Chełm - Cukiernik - bezpłatne szkolenie
  Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie prowadzi nabór na bezpłatne szkolenie grupowe pn. "Cukiernik" w ramach projektu RPO 2019 r.

 • PUP Chełm - Nabór wniosków o staż dla osób do 30. r.ż.
  Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie ogłasza nabór wniosków o staż dla osób poniżej 30. roku życia.

 • PUP Chełm - Nabór wniosków o staż - Fundusz Pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie ogłasza nabór wniosków o staż finansowany ze środków Funduszu Pracy.

 • PUP Chełm - Nabór wniosków o staż
  Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie ogłasza nabór wniosków o staż dla osób powyżej 30. roku życia.

 • PUP Chełm - Sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej - bezpłatne szkolenie
  Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie prowadzi nabór na bezpłatne szkolenie grupowe pn. "Sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej i komputera w ramach certyfikatu EDCL (BASE)" w ramach projektu RPO 2019 r.

 • PUP Chełm - Technolog robót wykończeniowych - bezpłatne szkolenie
  Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie prowadzi nabór na bezpłatne szkolenie grupowe pn. "Technolog robót wykończeniowych w budownictwie z modułem utylizacji odpadów budowlanych" w ramach projektu RPO 2019 r.

 • PUP Gorzów Wielkopolski - Bezpłatne szkolenia dla pracodawców/przedsiębiorców
  Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na bezpłatne szkolenia dla pracodawców/przedsiębiorców z zakresu elektronicznego składania ofert pracy, wniosków i pism oraz zatrudniania cudzoziemców.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.