Powrót

Wolontariat sposobem na wymarzoną pracę?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2015-10-21

Tak uważają amerykańscy specjaliści od rekrutacji. Ponad 20 procent rekruterów zza Oceanu deklaruje, że w pierwszej kolejności zatrudni osoby z doświadczeniem wolontariackim.

Serwis internetowy LinkedIn przeprowadził badania wśród swoich użytkowników, z których wynika, że doświadczenie w wolontariacie jest istotnym elementem rozwoju kariery zawodowej. Ponad 40 procent przepytywanych hr-owców uznaje pracę dla organizacji pozarządowej za równie ważną, jak pracę zarobkową, doceniając rozwijanie zainteresowań przez kandydatów, okazywaną empatię, a także aktywne budowanie sieci kontaktów, które ma wielkie znaczenie na rynku pracy.

Do równie ciekawych wniosków doszli analitycy z CNCS (Corporation for National and Community Service), agencji rządu USA odpowiedzialnej za rozwój programów społecznych i wolontariatu, badając dane z ostatnich dziesięciu lat. Z prowadzonych analiz wynika, że osoby bezrobotne, angażujące się w wolontariat, mają prawie 30 procent więcej szans na znalezienie pracy w ciągu następnych 12 miesięcy, niż te, niepodejmujące podobnych działań. Co więcej, doświadczenie w wolontariacie pomaga także osobom bez  wyższego wykształcenia - zwiększając szanse na znalezienie pracy o ponad 50 procent.

A jak sytuacja wygląda w naszym kraju? Z ostatnich badań Stowarzyszenia Klon/Jawor pt.: „Zaangażowanie Społeczne Polek i Polaków” wynika, że niecałe 20 procent Polaków angażuje się w wolontariat na rzecz organizacji pozarządowych lub grup społecznych. Najwięcej wśród nich jest ludzi młodych, którzy nie skończyli 26 roku życia. To mnóstwo osób w skali czterdziestomilionowego kraju, ale na przykład w Danii w wolontariat angażuje się prawie 50 procent obywateli powyżej 16 roku życia.

Czy w Polsce doświadczenie wolontariackie daje przewagę na rynku pracy? Organizator akcji Szlachetna Paczka - krakowskie Stowarzyszenie Wiosna - zbadało w 2013 roku postawy i motywacje współpracujących wolontariuszy. Z badania wynika, że u ponad 70 procent z nich wzrosły kompetencje, szczególnie w obszarze relacji międzyludzkich, umiejętności pracy grupowej, a także kreatywnego podejścia do rozwiązywanych problemów.

W Internecie codziennie są dostępne nowe oferty wolontariatu. Strony internetowe organizacji pozarządowych, regionalnych centrów wolontariatu czy serwisy takie jak wolontari.at, ngo.pl czy mojwolontariat.pl zachęcają do sprawdzenia się w roli wolontariusza.

Źródło: wolontari.at

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.