Powrót

Własna firma – wyzwanie i samorealizacja

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-10-11

Własna firma to jeden ze sposobów pokonania kryzysu.

To również sposób zdobycia niezależności od pracodawcy lub sztywnych godzin pracy. Jeśli biznes się powiedzie, to właśnie przez urzeczywistnienie własnych pomysłów odnieśliśmy sukces. Założenie firmy nie jest trudne, zwłaszcza jeżeli planujemy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Połową sukcesu jest dobry pomysł, którego realizacja pozwoli nam lepiej niż konkurencja zaspokoić potrzeby klientów. Aby wykonać założony plan, przyszły przedsiębiorca potrzebuje znacznych nakładów finansowych. Rozwiązaniem tego problemu jest możliwość ubiegania się o bezzwrotną dotację z Funduszu Pracy albo ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Własna firma to także wyzwanie. Pierwszym krokiem jest wybór rodzaju działalności. Pomocny jest w tej kwestii biznesplan, który pozwoli na zweryfikowanie pomysłu pod kątem szans na jego powodzenie. Analiza poszczególnych elementów i etapów projektu jest niezbędna. Dzięki temu możliwe jest określenie głównych celów. Najważniejsze elementy dobrego biznesplanu to:

 • streszczenie projektu i charakterystyka firmy;
 • przedstawienie pomysłu i miejsca jego realizacji: Dlaczego decydujemy się na wybór określonej dziedziny działań? Co mnie wyróżni spośród innych przedsiębiorców na rynku?

Czy mam umiejętności oraz kwalifikacje, które mi pomogą?

 • analiza SWOT, czyli diagnoza – mocne i słabe strony firmy oraz prognoza – szanse i zagrożenia;
 • cele przedsięwzięcia – określenie celów i planów ich realizacji;
 • plan działalności operacyjnej – przedstawienie planu marketingowego w celu zdobycia i utrzymania swojej pozycji na rynku;
 • prognozy dla przedsięwzięcia – pisząc, należy pokazać, że dane założenia mogą zostać zrealizowane.

Biznesplan może napisać każdy, kto posiada podstawową wiedzę z zakresu ekonomii. Przykłady i pomocne wskazówki można również odnaleźć w Internecie. Jedną z opcji jest także możliwość skorzystania z pomocy specjalistów (np. biura rachunkowego), ponieważ dobry biznesplan jest bardzo ważny. Od niego w głównej mierze zależy, czy otrzymamy np. kredyt w banku lub dotację w urzędzie. Warto więc opracować go rzetelnie i przedstawić realne założenia. Zbyt optymistyczne prognozy i obiecywanie tzw. złotych gór może okazać się zgubne.

Niewątpliwym plusem samozatrudnienia jest możliwość samodzielnej organizacji pracy, wyboru miejsca i czasu realizowania zleceń. Można wyznaczyć sobie konkretne dni i godziny przeznaczone na pracę. Własna firma to powód do dumy i świetna motywacja do pracy. Własna firma to dobre rozwiązanie dla osób samodzielnych, zdecydowanych, fascynujących się swoją dziedziną. To szansa na samorealizację i satysfakcję z tego, że udało się zrealizować postawiony sobie cel.

Agnieszka Maciejczuk


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.