Powrót

Wideo, audio czy może multimedialne CV?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2011-02-07

Współczesne sposoby rekrutacji wzbudzają coraz większe kontrowersje...

Nie tylko wychodzą poza od dawna ustalone schematy, ale też zadziwiają swoją innowacyjnością. Jakie nietypowe sposoby rekrutacji są obecnie stosowane?

Coraz popularniejszą formą aplikowania staje się ostatnio wideo CV. Polega ona na tym, że można przedstawić swój życiorys w formie nagrania. Pracodawca ma możliwość obserwowania naszego zachowania czy sposobu wypowiadania się. Z jednej strony jest to naprawdę bardzo pomysłowa forma przedstawienia swojej kandydatury na określone stanowisko. Z drugiej strony nie każdy czuje się dobrze przed kamerą. Konieczność wypowiadania się i przy tym zachowania poprawności oraz zwięzłości wypowiedzi może powodować duże uczucie dyskomfortu. Nie każdy odnajdzie się w takiej sytuacji. Kamera może wychwycić wiele naszych niedoskonałości. Drżenie rąk i niepewność w głosie pokazują, że jesteśmy mało odporni na stres. Reklamowanie siebie może taką reakcję wywołać. Przygotowanie wideo CV to właściwie sprzedawanie siebie samego. Albo zostaniemy kupieni przez pracodawcę, albo nie. W tej formie aplikowania lepiej sprawdzą się więc osoby opanowane, które pewniej czują się przed kamerą i potrafią wypowiadać się poprawnie. Osoby skromne, które nie lubią wystąpień, mogą mieć problemy z nagraniem wideo CV. Nie znaczy to, że nie będą dobrymi pracownikami. Na rozmowie kwalifikacyjnej mogą wypaść naprawdę dobrze.

Standardowe formy aplikacji odchodzą już do lamusa. Jeszcze kilka lat temu nikogo nie dziwiło, że CV było wysyłane pocztą. Obecnie wszystko odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej. To tak naprawdę standard. Ostatnio pojawia się również możliwość znalezienia pracy za pośrednictwem SMS-u. W niektórych polskich miastach jest już możliwość skorzystania z takiej usługi. Polega ona na wysłaniu krótkiego SMS-a, zawierającego w treści nazwę miasta, w którym szukamy pracy, oraz stanowisko, na które chcielibyśmy aplikować. W ciągu 48 godzin otrzymujemy telefon zwrotny z konkretną ofertą pracy i sposobem aplikowania. Jest to naprawdę bardzo wygodny sposób poszukiwania pracy.

Tradycyjne formy aplikowania zostają bez wątpienia wyparte przez nowe, które w dużym stopniu różnią się od schematów stosowanych dawniej. Zmiany nie zawsze oznaczają zmiany na gorsze. Mogą również przyczynić się do usprawnienia procesu poszukiwania pracy.

Karolina Łapińska


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.