Powrót

Wartości firmy a kryterium doboru pracowników

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2011-12-29

Im bardziej renomowana firma, tym proces rekrutacyjny bardziej wymyślny…

Faktycznie w tych słowach jest wiele prawdy. Obecnie firmy konkurują o miejsce na rynku i każda z nich walczy o jak najlepszą opinię. Z kolei podstawą uzyskania dobrej pozycji na rynku jest posiadanie wykwalifikowanej kadry. Tylko dzięki naprawdę dobrym
i oddanym pracownikom firma może zaistnieć i osiągnąć wielki sukces.

Koncerny o ugruntowanej pozycji na rynku pracy przywiązują bardzo dużą wagę do procesu rekrutacji. Pracodawcy nie chcą zatrudniać przypadkowych osób. Liczą na odpowiedni dobór kandydatów, dlatego często decydują się na skorzystanie z usług doświadczonych rekruterów. Wynika to z tego, że firmy cieszące się dobrą opinią na rynku zapewniają swoim pracownikom liczne szkolenia. Inwestują
w nich, tak aby zyskać jak najbardziej efektywnego pracownika, który posiada wszelkie informacje niezbędne do perfekcyjnego wykonywania swojej pracy. Pracodawcy liczą na to, że taka inwestycja się zwróci: pracownik da z siebie wszystko i będzie chciał zostać na dłużej w firmie, dlatego też proces rekrutacji jest tu niezwykle istotny. Już na samym początku należy wyeliminować osoby, które mogłyby się nie sprawdzić na proponowanym stanowisku. Firma zabezpiecza się w ten sposób przed ewentualnymi stratami finansowymi związanymi z przyszłym przeszkoleniem pracownika i jego późniejszym odejściem z pracy.

Pracodawcy często decydują się na rozbudowany proces rekrutacyjny, aby dobrze sprawdzić kandydata przed jego zatrudnieniem. Często oprócz testów wiedzy przeprowadzane są także testy psychologiczne, które pozwalają określić predyspozycje kandydata do pracy. Na podstawie ich wyników można wnioskować, czy kandydat nie podawał fałszywych odpowiedzi pod kątem wymagań zapisanych w ogłoszeniu. Z kolei rozbudowana rozmowa kwalifikacyjna jest ostatnim etapem, który dopełnia cały proces rekrutacji. Wtedy można przyszłego pracownika sprawdzić
w rzeczywistych warunkach pracy. Odkryją się wówczas wszystkie karty. Na jaw wyjdzie szczególnie to, czy osoba potrafi poradzić sobie w odpowiedni sposób w sytuacji stresującej. Jest to bardzo istotne, gdyż firmy o ugruntowanej pozycji są w dużym stopniu nastawione na wynik, dlatego od pracowników wymaga się bardzo wiele, między innymi umiejętności pracy pod presją czasu.

Kandydat, który składa dokumenty aplikacyjne do renomowanej firmy, musi zdawać sobie sprawę, że proces rekrutacji nie będzie łatwy. Zostanie dogłębnie sprawdzony pod każdym względem, tak aby pracodawca był w stu procentach pewny, że sprawdzi się na swoim stanowisku. Pracownik może jednak liczyć w zamian na dobre warunki zatrudnienia i na to, że pracodawca w niego zainwestuje. Powinien nastawić się również na to, że czeka go ciężka praca, która będzie przekładała się na utrzymanie renomy firmy.

Karolina Łapińska (Zielona Linia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na staże w połączeniu z wyposażeniem stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o zorganizowanie stażu w połączeniu z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy dla osób bezrobotnych powyżej 29. roku życia w ramach projektu konkursowego „Szansa na pracę".

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na szkolenia w ramach KFS
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na wyposażenie stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie dębickim (IV)".

 • WUP Toruń - Targi TRAKO w Gdańsku
  Informujemy, iż w dniach 24-27 września 2019 r. odbędą się Targi TRAKO w Gdańsku.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.