Powrót

Uważaj na prace sezonowe!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-05-19

Powoli zbliża się okres wyjazdów do prac sezonowych za granicą. Jest to z pewnością atrakcyjne źródło dochodu, szczególnie dla studentów. Szukają oni bowiem możliwości dorobienia w okresie, gdy mają czas wolny od nauki.

Można wówczas zarobić parę groszy, które na pewno przydadzą się w dalszym okresie studiowania. Przed wyjazdem trzeba jednak mieć pewność, że pracodawca, do którego jedziemy, nie jest oszustem. Należy więc pamiętać o paru podstawowych rzeczach, szukając pracy za granicą.

Najważniejsze jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł dysponujących ofertami pracy. Najlepiej ubiegać się o pracę za pośrednictwem europejskich służb zatrudnienia EURES: www.eures.praca.gov.pl. Dysponują one sprawdzonymi i wiarygodnymi ofertami pracy, czyli zawierającymi informacje: pełną nazwę firmy lub agencji pośrednictwa pracy, adresy i telefony, wymagania wobec kandydata, stanowisko, zakres obowiązków i wysokość zarobków. Będziemy mieli pewność, że miejsce pracy, do którego się wybieramy, faktycznie istnieje oraz że nie jesteśmy narażeni na oszustwo. Poza tym można skorzystać również z pośrednictwa agencji zatrudnienia. Jednak tutaj należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że agencja, która przedstawia ofertę pracy zagranicznej, rzeczywiście figuruje w rejestrze podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Powyższy rejestr prowadzony jest przez wojewódzki urząd pracy. Można sprawdzić taką informację za pośrednictwem strony internetowej pod adresem: http://www.kraz.praca.gov.pl/StronaGlowna.aspx

Warto więc upewnić się, że po wyjeździe do pracy nie przeżyjemy wielkiego rozczarowania. Zachowajmy maksimum ostrożności. Pamiętajmy o poinformowaniu rodziny oraz bliskich o miejscu naszego pobytu. Uzgodnijmy przed wyjazdem, jak często będziemy się z nimi kontaktować drogą telefoniczną. Warto też ustalić jakieś hasło awaryjne, brzmiące neutralnie, na wypadek gdybyśmy nie mogli wprost powiadomić rodziny, że dzieje się nam krzywda. Wówczas bliscy będą mogli odpowiednio zareagować.

Najlepiej trzymać się jednej zasady w trakcie zagranicznej pracy: „Ostrożności nigdy za wiele!”.

Karolina Herbszt


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Konto firmowe na praca.gov.pl
  Konto organizacji (konto firmowe, konto firmy) to jedna z funkcji (kontekst) dostępnych na module praca.gov.pl. Jest ona ułatwieniem, umożliwiającym wgląd w wysłane wnioski reprezentantom danej organizacji (firmy).

 • Rynki pracy w dobie pandemii
  Jak przedstawiał się rynek pracy w Polsce przed pandemią i po zniesieniu części obostrzeń? Jak wygląda aktualna sytuacja na rynkach pracy w wybranych krajach europejskich i USA? Przedstawiamy raport.

 • Kiedy praca staje się nałogiem?
  12 sierpnia to Światowy Dzień Pracoholizmu. Ustanowienie tego święta nie miało na celu promowania pracoholizmu, ale uświadomienia, że jest ono tak samo niebezpieczne, jak inne uzależnienia. Okazuje się, że w ostatnim czasie problem ten dotyka coraz więcej osób.

 • Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego
  Kryzys to wbrew pozorom dobry czas na wprowadzanie zmian, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do zmniejszenia nierówności płci na rynku pracy i zwiększenia obecności kobiet w sektorze ICT. Firmy mogą odpowiedzieć na niego, oferując elastyczny, zdalny sposób pracy, jak również wyposażając pracowników w kompetencje pożądane na rynku pracy. Z kolei państwo może wykorzystać ten moment na rozwój szeroko dostępnego systemu edukacji ustawicznej, w ramach którego będzie możliwe dostosowanie kompetencji pracowników do potrzeb cyfryzującej się gospodarki.

 • Jak budować zaangażowanie pracowników? 10 wskazówek dla lidera
  Przełożeni mają wiele możliwości budowania zaangażowania pracowników. Najczęściej nie potrzeba do tego wielkich budżetów, wachlarza benefitów i eventów nie z tej ziemi. To, co jest konieczne, to przekonanie menedżera, że to on jest odpowiedzialny za zaangażowanie jego zespołu, że to on ma kluczowy wpływ na ich motywację i chęć do pracy.

 • Wakacyjny rynek pracy: najwięcej ofert pracy na wschodzie Polski, najmniej na południu
  W trzecim kwartale 2020 roku największe możliwości znalezienia nowej pracy będą w Polsce wschodniej i południowo-zachodniej. Najsłabsze prognozy zatrudnienia wskazały przedsiębiorstwa na południu oraz w centrum Polski, co oznacza mniejszy popyt na pracowników i spadek liczby etatów. Dowiedz się więcej z analizy przygotowanej przez ManpowerGroup.

 • Jak napisać skuteczny biznesplan?
  Planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej? Sam pomysł na biznes, to dopiero początek drogi. Okazuje się, że skuteczny biznesplan to połowa sukcesu. Sprawdź, jak go stworzyć!

 • Pracownicy a znajomość ochrony danych osobowych
  Istotnym warunkiem prawidłowego przetwarzania danych osobowych jest odpowiedni poziom wiedzy i świadomości osób, które tego dokonują. Administrator danych osobowych nie tylko decyduje o tym, kto będzie przetwarzał, gromadzone przez niego, dane, ale również ma obowiązek zapewnienia, że osoby te zapoznają się z przepisami.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.