Powrót

Ulotkarz

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-06-15

Praca ulotkarza wszystkim jest chyba znana. Część z nas zapewne miała możliwość pracować jako roznosiciel ulotek w trakcie nauki w szkole średniej bądź na studiach. Są osoby, które zajmują się dystrybucją ulotek ze względu na brak innej pracy. Nie są do jej wykonywania wymagane kwalifikacje, a jednak nie należy ona do najłatwiejszych.

Jakie są największe minusy tej pracy?

Warunki pracy – praca wykonywana jest na powietrzu. Mroźna zima lub upalne lato jej nie ułatwia, łatwo o przeziębienie czy udar. Jest to praca stojąca, co dodatkowo sprzyja zmęczeniu fizycznemu.

Pieniądze – praca przy dystrybucji ulotek nie jest dochodowa, w większości przypadków płatna od jednej ulotki wręczonej przechodniowi lub wrzuconej do skrzynki. Jest to kilka groszy, a rozdystrybuowanie kilku tysięcy takich ulotek to zadanie naprawdę pracochłonne. Zlecający rzadko płacą od godziny za taką pracę.

Forma zatrudnienia – roznoszenie ulotek związane jest z umową – zleceniem, które nie gwarantuje pełni świadczeń pracowniczych. Zleceniodawcy często zatrudniają „na czarno”.
Otoczenie – ulotkarze nie spotykają się zazwyczaj z sympatią otoczenia, zwłaszcza jeżeli rozdają ulotki na ulicy zatrzymując przechodniów. Traktowani są jak natręci i omijani szerokim łukiem. Równie trudno im rozprowadzać ulotki w blokach. Tam gdzie są domofony, ludzie nie chcą im otwierać drzwi na klatkę schodową. Pracę umożliwiają im tzw. euroskrzynki, z dostępem z zewnątrz klatki. Gorzej dla ulotkarza, jeżeli ich nie ma.

Jak widać, praca ulotkarza nie jest „łatwym chlebem”. Widząc taką osobę na ulicy pamiętajmy jednak, że to też praca, dla niektórych jedyna. Dla młodzieży to możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia na rynku pracy. Warto więc czasem wziąć ulotkę z uśmiechem na twarzy, może na którejś z nich kryje się interesująca promocja lub oferta.

Monika Węcław


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Konto firmowe na praca.gov.pl
  Konto organizacji (konto firmowe, konto firmy) to jedna z funkcji (kontekst) dostępnych na module praca.gov.pl. Jest ona ułatwieniem, umożliwiającym wgląd w wysłane wnioski reprezentantom danej organizacji (firmy).

 • Rynki pracy w dobie pandemii
  Jak przedstawiał się rynek pracy w Polsce przed pandemią i po zniesieniu części obostrzeń? Jak wygląda aktualna sytuacja na rynkach pracy w wybranych krajach europejskich i USA? Przedstawiamy raport.

 • Kiedy praca staje się nałogiem?
  12 sierpnia to Światowy Dzień Pracoholizmu. Ustanowienie tego święta nie miało na celu promowania pracoholizmu, ale uświadomienia, że jest ono tak samo niebezpieczne, jak inne uzależnienia. Okazuje się, że w ostatnim czasie problem ten dotyka coraz więcej osób.

 • Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego
  Kryzys to wbrew pozorom dobry czas na wprowadzanie zmian, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do zmniejszenia nierówności płci na rynku pracy i zwiększenia obecności kobiet w sektorze ICT. Firmy mogą odpowiedzieć na niego, oferując elastyczny, zdalny sposób pracy, jak również wyposażając pracowników w kompetencje pożądane na rynku pracy. Z kolei państwo może wykorzystać ten moment na rozwój szeroko dostępnego systemu edukacji ustawicznej, w ramach którego będzie możliwe dostosowanie kompetencji pracowników do potrzeb cyfryzującej się gospodarki.

 • Jak budować zaangażowanie pracowników? 10 wskazówek dla lidera
  Przełożeni mają wiele możliwości budowania zaangażowania pracowników. Najczęściej nie potrzeba do tego wielkich budżetów, wachlarza benefitów i eventów nie z tej ziemi. To, co jest konieczne, to przekonanie menedżera, że to on jest odpowiedzialny za zaangażowanie jego zespołu, że to on ma kluczowy wpływ na ich motywację i chęć do pracy.

 • Wakacyjny rynek pracy: najwięcej ofert pracy na wschodzie Polski, najmniej na południu
  W trzecim kwartale 2020 roku największe możliwości znalezienia nowej pracy będą w Polsce wschodniej i południowo-zachodniej. Najsłabsze prognozy zatrudnienia wskazały przedsiębiorstwa na południu oraz w centrum Polski, co oznacza mniejszy popyt na pracowników i spadek liczby etatów. Dowiedz się więcej z analizy przygotowanej przez ManpowerGroup.

 • Jak napisać skuteczny biznesplan?
  Planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej? Sam pomysł na biznes, to dopiero początek drogi. Okazuje się, że skuteczny biznesplan to połowa sukcesu. Sprawdź, jak go stworzyć!

 • Pracownicy a znajomość ochrony danych osobowych
  Istotnym warunkiem prawidłowego przetwarzania danych osobowych jest odpowiedni poziom wiedzy i świadomości osób, które tego dokonują. Administrator danych osobowych nie tylko decyduje o tym, kto będzie przetwarzał, gromadzone przez niego, dane, ale również ma obowiązek zapewnienia, że osoby te zapoznają się z przepisami.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.