Powrót

Szkolenia z urzędu pracy nie tylko dla bezrobotnych

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2015-11-16

Musisz podnieść kwalifikacje zawodowe lub przebranżowić się, a nie posiadasz funduszy? Sprawdź, czy urząd pracy zapłaci za Twoje szkolenie!

Wszystkie formy wsparcia dostępne w urzędzie pracy skierowane są do zarejestrowanych osób bezrobotnych. Ustawodawca przewidział jednak grupę osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy, dla których starosta może przyznać środki na sfinansowanie nauki.

Status osoby poszukującej pracy w urzędzie pracy może otrzymać każdy pełnoletni obywatel Polski. Wykonywanie pracy nie stanowi przeszkody w rejestracji. Zgodnie z definicją poszukującym pracy jest osoba, która poszukuje zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub innej formy pomocy określonej w ustawie, zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy.

Wsparcie dla poszukujących pracy

Grupa osób zarejestrowanych w urzędzie, których sytuacja została opisana w artykule 43 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może, oprócz wsparcia w poszukiwaniu zatrudnienia, liczyć na przyznanie jednego z instrumentów pracy pozwalającego na podniesienie kwalifikacji. Do osób kwalifikujących się do ubiegania się o wsparcie w finansowaniu podnoszenia kwalifikacji zaliczone zostały osoby:

  • w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
  • zatrudnione u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
  • otrzymują świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
  • uczestniczące w zajęciach centrum integracji społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
  • żołnierze rezerwy,
  • pobierające rentę szkoleniową,
  • pobierające świadczenie szkoleniowe,
  • podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierzają podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność poza rolnictwem,
  • w wieku 45 lat i powyżej, pracujące, wykonujące inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą i zainteresowane pomocą w rozwoju zawodowym.

Szkolenie

Wskazane, zarejestrowane osoby poszukujące pracy mogą w ramach finansowania z urzędu pracy otrzymać środki na szkolenie w wysokości do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Należy pamiętać, że szkolenie powinno obejmować nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu, chyba że przepisy odrębne przewidują niższy wymiar szkolenia i może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie – nie dłużej niż 12 miesięcy. Instytucja szkoląca powinna posiadać wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Na finansowanie szkolenia urząd może przyznać również pożyczkę szkoleniową w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którą należy spłacić w okresie do 18 miesięcy od ustalonego w umowie dnia zakończenia szkolenia. Co ważne, pożyczka jest nieoprocentowana.

Studia podyplomowe

Jest to kolejna forma podnoszenia kwalifikacji, na którą urząd pracy może przyznać nawet do 15 tys. zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia) wsparcia. W ramach dofinansowania urząd może pokryć do 100 proc. kosztów studiów podyplomowych.

Warto zapoznać się z ofertą najbliższego urzędu pracy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pracę typu A i jeden z obowiązków pracodawcy
    Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy.

  • Prognoza zapotrzebowania na kompetencje i kwalifikacje
    Rozwój technologiczny ma duży wpływ na zmiany, które zachodzą na rynku pracy. Widać to m.in. po zapotrzebowaniu na nowe kompetencje i kwalifikacje, które pojawiło się wśród pracodawców. Dotyczy ono zarówno obecnych, jak i przyszłych pracowników. Jakich umiejętności wymagają i będą wymagać przedsiębiorcy? Na to pytanie odpowiadają autorzy raportu „Prognoza zapotrzebowania na kompetencje i kwalifikacje w wybranych branżach w związku ze zmianami w gospodarce”, przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.

  • Pomagamy młodzieży [WYWIAD]
    „OHP pomaga m.in. nieco zagubionym młodym ludziom w uzupełnieniu wykształcenia i zdobyciu zawodu. Dzięki nauce w szkole branżowej I stopnia mogą oni nadrobić braki w wiedzy ogólnej oraz nauczyć się praktycznego zawodu, takiego jak kucharz, stolarz, kosmetyczka, mechanik itd. Dodatkowo każdy uczestnik OHP ma zdiagnozowane potrzeby, aby dobrać najlepsze oddziaływania edukacyjne i zajęcia wychowawcze” – mówi Maciej Kraskiewicz, kierownik Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy związane z ECAM, OHP, zatrudnianiem młodocianych - w tym zatrudnianiem młodocianych cudzoziemców. Zachęcamy do lektury.

  • Jak korzystać z konta organizacji na praca.gov.pl?
    Dzięki modułowi praca.gov.pl możliwe jest załatwienie online wielu spraw związanych z urzędem pracy lub zatrudnianiem cudzoziemców. Niektórzy użytkownicy mają jednak problem z rejestracją konta firmowego (konta organizacji), tym bardziej, gdy ma z niego korzystać kilka osób (reprezentantów). Wyjaśniamy więc najważniejsze aspekty związane z funkcjonowaniem konta organizacji na praca.gov.pl.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Co warto wiedzieć?
    Osoby, które chcą prowadzić agencję zatrudnienia i świadczyć określone usługi powinny, zgodnie z przepisami, dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jak i gdzie to zrobić? Co na ten temat „mówią” przepisy? Odpowiadamy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy