Powrót

Sklep internetowy sposobem na biznes

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2015-06-19

Myślisz o własnej działalności? Nie masz pomysłu? A może sklep internetowy…

Pierwszy krok

Jak w przypadku każdego biznesu, pierwszym i najważniejszym krokiem jest pomysł na działalność. Na początku należy ustalić, jakimi produktami będziemy handlować  - najlepiej wybrać jedną lub klika grup produktów, określić potencjalnych klientów i opracować ofertę handlową oraz promocję.

W przypadku sprzedaży produktów kupionych, tzw. odsprzedaży, jeszcze przed startem warto nawiązać współpracę z dostawcami. Można powiedzieć, że modnym systemem sprzedaży wśród sklepów internetowych jest dropshiping, czyli rodzaj pośrednictwa w sprzedaży. Polega on na tym, że w transakcji biorą udział kupujący, sprzedający oraz dostawca towaru, który dostarcza go bezpośrednio do kupującego bez udziału sprzedającego. Rolą sprzedającego w takim przypadku jest jedynie zebranie zamówień i przesłanie do dostawcy, który prześle klientowi towar. Co ciekawe, nabywca nie otrzymuje informacji, że przesyłka nadana jest przez inną osobę niż sprzedający.

Sprawy urzędowe

Kiedy pomysł na biznes już jest i kontakty zostały nawiązane, czas przejść do działań urealniających funkcjonowanie działalności. W tym celu wystarczy komputer, dostęp do internetu i kilka minut, o ile oczywiście wcześniej ustaliliśmy nazwę firmy oraz wybraliśmy formę opodatkowania. Aby założyć firmę, nie trzeba już chodzić od okienka do okienka w urzędach, na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) można złożyć wniosek. Wraz ze składanym wnioskiem składamy zgłoszenie o wpis do rejestru REGON, nadanie numeru NIP, zgłoszenie jako płatnika składek do ZUS lub KRUS oraz oświadczenie o wyborze formy opodatkowania.

Wszystkie formalności załatwiane za pośrednictwem platformy CEIDG są zwolnione z opłat.

Miejscem zakupu w przypadku tego rodzaju działalności jest strona internetowa. Zakładając taki sklep, można skorzystać z istniejących rozwiązań typu open source lub zamówić specjalne, autorskie oprogramowanie odpowiadające naszym potrzebom. Drugi wariant jest oczywiście bardziej kosztowny, ale jednocześnie bardziej korzystny. Jako zamawiający możemy od początku wdrażać swoje idee i funkcjonalności.

Dekalog uczciwego sprzedawcy internetowego

Sprzedawcy powinni zadbać o jasne i przejrzyste treści dokumentów prawnych sklepu: formularzy zamówień, regulaminów, informacji o odstąpieniu, wszystkich cen i opłat, terminie i sposobie dostawy, miejscu i sposobie reklamacji. Zakupiony towar powinien być zgodny z umową.

Pamiętaj, prowadząc sklep internetowy, zobowiązany jesteś zarejestrować w GIODO zbiór danych. Adres dostarczenia produktu wskazany przez zamawiającego nie podlega bowiem zwolnieniu z obowiązku rejestracji.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Rynek HRM: Jaki był 2019, co przyniesie 2020?
  Jak wyglądał polski rynek HRM w 2019 roku? Jakie trendy w obszarze rekrutacji i zarządzania pracownikami powinny się utrzymać, a które się nie sprawdziły i wygasną? Co czeka rynek w 2020 roku?

 • Zmiana czasu z zimowego na letni
  Już niedługo czeka nas kolejna, ale czy ostatnia, zmiana czasu z zimowego na letni? Przypominamy, jakie prawa ma w związku z tym pracownik!

 • Dodatek za pracę w nocy
  Pracujesz w porze nocnej? Sprawdź, w jakiej wysokości przysługuje Ci dodatek!

 • Siła feedbacku w procesie rekrutacyjnym
  Wydawałoby się, że udzielanie informacji zwrotnej wszystkim kandydatom zaangażowanym w proces rekrutacji to standard w pracy rekrutera czy specjalisty ds. HR. O ile jednak chętnie dajemy pozytywny feedback, o tyle nie śpieszy nam się do kontaktu z odrzuconymi kandydatami. Jak mówią eksperci, to poważny błąd w rekrutacji.

 • Chcesz zatrudniać pracowników niepełnosprawnych? Dowiedz się, jak uzyskać status zakładu pracy chronionej
  Jeśli pracodawca chce zatrudniać w swojej firmie osoby niepełnosprawne i dzięki temu otrzymać wsparcie bądź ulgi podatkowe, może wnioskować do urzędu wojewódzkiego o nadanie statusu zakładu pracy chronionej. Wcześniej jednak należy się upewnić, że firma spełnia określone wymagania.

 • Prawa matki zarejestrowanej w urzędzie pracy
  Sprawdź, czy zarejestrowana w urzędzie pracy matka, opiekująca się dzieckiem, ma prawo odmówić przyjęcia oferty pracy!

 • Zagubione świadectwo pracy
  Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

 • 10 zupełnie nowych zawodów, które szturmem przejmują rynek pracy
  W ciągu ostatniej dekady rynek pracy zmienił się diametralnie. Pojawiły się nowe kierunki rozwoju, a co za tym idzie, zwiększyło się zapotrzebowanie na stanowiska, których przed kilkoma laty jeszcze nie było. Przedstawiamy Wam zestawienie 10 zupełnie nowych profesji, na które jest obecnie popyt na rynku pracy.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.