Powrót

Silna marka a globalny niedobór talentów

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2011-01-03

Pomimo utrzymującego się bezrobocia wielu pracodawców ma trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników...

Często słyszy się, że firma chciałaby zatrudnić informatyka, ale mimo wielu kandydatów na to stanowisko nie może znaleźć odpowiedniego. Z czego może to wynikać? Kluczowe znaczenie ma na pewno to, że poszukiwane są osoby, które poza kierunkowym wykształceniem posiadają także dodatkowe umiejętności potwierdzone np. certyfikatami.

Okazuje się, że znalezienie osoby z odpowiednimi predyspozycjami nie jest tak łatwe, jak mogłoby się zdawać.

Pracodawcy zmuszeni są do ciągłego zmagania się z niedoborem talentów w istotnych obszarach związanych z prowadzoną przez nich działalnością. Pracodawcy, którzy chcieliby pozyskać wykwalifikowanych pracowników, muszą zadbać o zbudowanie swojego wizerunku, tak aby umocnić swoją przewagę na rynku.

Marka jest tym elementem, który pozwala na zidentyfikowanie pracodawcy oraz pokazanie, jakie wartości reprezentuje. Dzięki marce można poznać także charakter i styl, które wyróżniają organizację spośród innych na rynku.

Budując markę, trzeba wyodrębnić te cechy, które pozwolą na zbudowanie trwałych więzi z pracownikami. Wartości reprezentowane przez firmę, z którymi mogłyby zidentyfikować się osoby w niej pracujące, pozwalają na zwiększenie ich motywacji.

Przy tworzeniu marki warto wziąć pod uwagę także sugestie osób pracujących w danej firmie. Krytyczne uwagi są niezwykle cenne, dzięki nim bowiem można uzyskać informacje, w jakich obszarach firma zawodzi nie tylko swoich pracowników, ale i klientów.

Zmiany demograficzne i globalizacja wpływają na zmniejszanie się puli talentów. Prowadzi to do sytuacji, w której pracodawcy muszą konkurować między sobą zarówno o pracowników stałych, jak i tymczasowych. Tylko dobry pracodawca będzie w stanie zrekrutować i zatrzymać u siebie odpowiednią liczbę wykwalifikowanych pracowników.

Organizacje, które chciałyby umocnić swoją pozycję na rynku, powinny zastanowić się nad następującymi kwestiami:

 • Co świadczy o wyjątkowości danej firmy?
 • Czy organizacja w odpowiedni sposób zaspokaja potrzeby swoich pracowników poprzez odpowiednie instrumenty motywujące?
 • Czy w odpowiedni sposób planowane są warunki pracy, tak by każdy mógł pracować optymalnie?

Firmy, które chcą uzyskać przewagę nad konkurencją, muszą nawet w sytuacji, gdy coraz częściej dochodzi do zwolnień, dbać o swoją markę. Tylko dzięki temu będą w stanie zatrzymać u siebie najlepszych.

Agnieszka Maciejczuk

Źródło: Trendy na rynku pracy, „Globalny niedobór talentów na rynku pracy: dlaczego budowanie silnej marki pracodawcy jest teraz tak istotne?”, Manpower Polska Sp. z o.o.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na staże w połączeniu z wyposażeniem stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o zorganizowanie stażu w połączeniu z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy dla osób bezrobotnych powyżej 29. roku życia w ramach projektu konkursowego „Szansa na pracę".

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na szkolenia w ramach KFS
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na wyposażenie stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie dębickim (IV)".

 • WUP Toruń - Targi TRAKO w Gdańsku
  Informujemy, iż w dniach 24-27 września 2019 r. odbędą się Targi TRAKO w Gdańsku.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.