Powrót

Rodzaje bezrobocia

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-06-18

Bezrobocie kojarzy się nam przede wszystkim z brakiem zatrudnienia. Jest to jednak szerokie zjawisko, które obejmuje różne aspekty rynku pracy.

Wyróżnia się kilka rodzajów bezrobocia:

bezrobocie ukryte – charakterystyczne dla gospodarki centralnie planowanej, zmniejszenie zatrudnienia nie wpływa na zmniejszenie produkcji; osoby w wieku produkcyjnym, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, są zatrudnione w niepełnym wymiarze etatu; przerost zatrudnienia w niektórych gałęziach gospodarki;

bezrobocie jawne – charakterystyczne dla gospodarki wolnorynkowej, obejmuje zarejestrowanych oficjalnie;

bezrobocie frykcyjne – ciągły napływ i odpływ pracowników szukających lepszych warunków pracy, związane z sytuacją osoby a nie rynku pracy;

bezrobocie technologiczne – bezrobocie związane z rozwojem nowych technologii i zastąpieniem człowieka przez maszyny;

bezrobocie strukturalne – występuje wskutek upadku pewnych gałęzi gospodarki, wiąże się z koniecznością przekwalifikowania lub zmiany miejsca pobytu i trwa długoterminowo;

bezrobocie koniunkturalne – występuje wskutek załamania aktywności gospodarczej w kraju;

bezrobocie sezonowe – pojawia się wskutek zmian aktywności gospodarczej w różnych porach roku;

bezrobocie przymusowe – obejmuje osoby, które ze względu na sytuację na rynku pracy utraciły zatrudnienie;

bezrobocie dobrowolne – obejmuje osoby, które pozostają bez zatrudnienia z powodu braku akceptacji warunków oferowanych na rynku pracy (zbyt niskie płace);

bezrobocie globalne – występujące w każdej gospodarce, jest to nadwyżka podaży siły roboczej nad popytem na siłę roboczą.

Monika Węcław

Źródło:http://odn.zce.szczecin.pl/ju/eduobyw/pliki/stronywo/probl/prod04.pdf
http://www.abc-ekonomii.net.pl/s/rodzaje_bezrobocia.html


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Konto firmowe na praca.gov.pl
  Konto organizacji (konto firmowe, konto firmy) to jedna z funkcji (kontekst) dostępnych na module praca.gov.pl. Jest ona ułatwieniem, umożliwiającym wgląd w wysłane wnioski reprezentantom danej organizacji (firmy).

 • Rynki pracy w dobie pandemii
  Jak przedstawiał się rynek pracy w Polsce przed pandemią i po zniesieniu części obostrzeń? Jak wygląda aktualna sytuacja na rynkach pracy w wybranych krajach europejskich i USA? Przedstawiamy raport.

 • Kiedy praca staje się nałogiem?
  12 sierpnia to Światowy Dzień Pracoholizmu. Ustanowienie tego święta nie miało na celu promowania pracoholizmu, ale uświadomienia, że jest ono tak samo niebezpieczne, jak inne uzależnienia. Okazuje się, że w ostatnim czasie problem ten dotyka coraz więcej osób.

 • Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego
  Kryzys to wbrew pozorom dobry czas na wprowadzanie zmian, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do zmniejszenia nierówności płci na rynku pracy i zwiększenia obecności kobiet w sektorze ICT. Firmy mogą odpowiedzieć na niego, oferując elastyczny, zdalny sposób pracy, jak również wyposażając pracowników w kompetencje pożądane na rynku pracy. Z kolei państwo może wykorzystać ten moment na rozwój szeroko dostępnego systemu edukacji ustawicznej, w ramach którego będzie możliwe dostosowanie kompetencji pracowników do potrzeb cyfryzującej się gospodarki.

 • Jak budować zaangażowanie pracowników? 10 wskazówek dla lidera
  Przełożeni mają wiele możliwości budowania zaangażowania pracowników. Najczęściej nie potrzeba do tego wielkich budżetów, wachlarza benefitów i eventów nie z tej ziemi. To, co jest konieczne, to przekonanie menedżera, że to on jest odpowiedzialny za zaangażowanie jego zespołu, że to on ma kluczowy wpływ na ich motywację i chęć do pracy.

 • Wakacyjny rynek pracy: najwięcej ofert pracy na wschodzie Polski, najmniej na południu
  W trzecim kwartale 2020 roku największe możliwości znalezienia nowej pracy będą w Polsce wschodniej i południowo-zachodniej. Najsłabsze prognozy zatrudnienia wskazały przedsiębiorstwa na południu oraz w centrum Polski, co oznacza mniejszy popyt na pracowników i spadek liczby etatów. Dowiedz się więcej z analizy przygotowanej przez ManpowerGroup.

 • Jak napisać skuteczny biznesplan?
  Planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej? Sam pomysł na biznes, to dopiero początek drogi. Okazuje się, że skuteczny biznesplan to połowa sukcesu. Sprawdź, jak go stworzyć!

 • Pracownicy a znajomość ochrony danych osobowych
  Istotnym warunkiem prawidłowego przetwarzania danych osobowych jest odpowiedni poziom wiedzy i świadomości osób, które tego dokonują. Administrator danych osobowych nie tylko decyduje o tym, kto będzie przetwarzał, gromadzone przez niego, dane, ale również ma obowiązek zapewnienia, że osoby te zapoznają się z przepisami.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.