Powrót

Raport miesiąca – Polacy a rekrutacja

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2011-02-18

Pierwsze badania Zielonej Linii w nowym roku dotyczyły podejścia Polaków do tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi rekrutacji...

Pobierz raport w postaci PDF (434 KB)

Opracowanie obejmuje następujące części:

1. Próba badawcza.
1.1. Płeć respondentów.
1.2. Wiek respondentów.
1.3. Status respondentów.

2. Tematyka ankiet.
2.1. Polacy a rekrutacja.

 

1. Próba badawcza.
Badania przeprowadzone zostały na 60 losowo wybranych klientach naszej infolinii.

1.1. Płeć respondentów.
W aktualnych badaniach większy udział miały kobiety – stanowiły one ok. 2/3 badanych.

1.2. Wiek respondentów.
Największą liczbę badanych (blisko 2/3) stanowiły osoby pomiędzy 26. a 35. rokiem życia. Najmniejszy udział mieli respondenci w wieku do 25 lat (1/10 ogółu badanych). 

1.3. Status respondentów.
Większość badanych (prawie 2/3) stanowiły osoby aktualnie poszukujące zatrudnienia.

2. Tematyka ankiet.
2.3. Polacy a rekrutacja.
Respondenci odpowiedzieli na kilka pytań dotyczących tradycyjnych i nowoczesnych metod rekrutacji. Czy Polacy wolą zwyczajne CV, czy też chętniej korzystają z nowoczesnych rozwiązań technicznych, postaramy się ustalić poniżej, analizując ich odpowiedzi.

Pierwsze pytanie dotyczyło wyglądu dokumentów aplikacyjnych. Czy badani sporządzają CV w sposób profesjonalny, pisząc je na komputerze i dołączając swoje zdjęcie? Odpowiedzi twierdzącej udzieliło blisko 4/5 osób.

Połowa badanych nie korzysta z pomocy podczas tworzenia swojego życiorysu zawodowego. Jeżeli ma to miejsce, źródłem informacji jest przede wszystkim Internet, a także znajomi/rodzina. Najmniej osób korzysta w takiej sytuacji z pomocy urzędu pracy.

Większość badanych (prawie 2/3) uważa, że zdjęcie w CV jest dobrym rozwiązaniem. Sprzeciwiła się temu 1/4 respondentów.

Większość  ankietowanych twierdzi, że tradycyjne CV jest najlepszą formą aplikacji do pracy. Głównym powodem traktowania go jak przeżytek jest postęp techniczny i możliwość tworzenia aplikacji multimedialnych atrakcyjniejszych dla pracodawcy. Zwolennicy tradycyjnej formy uważają standardowe CV za czytelne i umożliwiające szybką weryfikację posiadanych kwalifikacji.

Następne pytanie dotyczyło niekonwencjonalnych sposobów aplikacji. Z innych form niż tradycyjny życiorys korzystała nieco ponad 1/10 respondentów.

Wśród osób, które już zdecydowały się na nietypowe formy aplikacji, największym powodzeniem cieszą się video CV, ogłoszenia w mediach oraz reklamy typu billboard. Z innych form badani wybierali portfolio oraz prezentacje.

Opinie na temat niekonwencjonalnych form aplikacji są podzielone. Ponad 2/5 badanych uważa, że postęp w tej dziedzinie jest potrzebny, 1/5 ma odmienne zdanie. Nieco ponad 1/3 nie ma wyrobionej opinii na ten temat.
 

Pytaliśmy uczestników badania o prezentowanie się pracodawcom poprzez portale społecznościowe. Nieco ponad 1/5 ankietowanych próbowała tej metody.

Najczęściej wybieranym przez nich serwisem był goldenline.pl. Korzystała z niego 1/10 badanych.

 
Na koniec zapytaliśmy respondentów o zależność pomiędzy atrakcyjną formą CV i szansą na rozmowę kwalifikacyjną. 2/3 badanych twierdzi, że o zaproszeniu na rekrutację decyduje właśnie atrakcyjna forma przekazu.

 
Podsumowanie
Z naszych badań wynika, że Polacy podchodzą do rekrutacji w tradycyjny sposób. Większość z nich nie czuje potrzeby wychodzenia poza schemat standardowego CV. Niemniej jednak uważają oni, że o przyjęciu na rozmowę kwalifikacyjną decyduje atrakcyjna aplikacja kandydata. Większość z nich zamieszcza zatem zdjęcie i pisze swój życiorys na komputerze. Ankietowani twierdzą również, że należy iść z duchem czasu. Nie dziwi to w obliczu tego, że pracodawcy coraz chętniej szukają nowych metod rekrutacji, mających na celu pozyskanie kreatywnych pracowników. Dlatego też poszukujący zatrudnienia muszą niejako dostosować się do panujących trendów. Na razie jednak badani podchodzą do niekonwencjonalnych metod z dystansem, niewielu z nich próbowało swoich sił na rynku pracy z wykorzystaniem Internetu czy nośników audiowizualnych.

Najchętniej wybieraną metodą oryginalnej prezentacji firmie są wśród ankietowanych portale społecznościowe, video CV oraz portfolio. W dobie szybko rozwijających się multimediów nie jest wykluczone, że nagrania video i prezentacje na portalach internetowych zastąpią tradycyjny życiorys. Jak dotąd jednak dla większości osób papierowe CV ze zdjęciem jest podstawą przy szukaniu etatu.

Monika Węcław

Pobierz raport w formacie PDF

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.