Powrót

Raport miesiąca: Polacy a pracownicy zagraniczni

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-11-25

Listopadowe badania Zielonej Linii sprawdzały stosunek Polaków do pracowników zagranicznych...

Czy są oni szansą, czy zagrożeniem dla naszej gospodarki? Co o nich sądzą nasi rodacy? Odpowiedzi  udzielamy poniżej.

Pobierz raport w postaci PDF (434 KB)

Opracowanie zostało podzielone na następujące części:
1. Próba badawcza.
1.1. Płeć respondentów.
1.2. Wiek respondentów.
1.3. Status respondentów.
2. Tematyka ankiet.
2.1. Polacy a pracownicy zagraniczni.

1. Próba badawcza.
1.1. Płeć respondentów.
Tym razem większość badanych to kobiety. Ich przewaga wyniosła 14%. Poniżej wykres z danymi.

1.2. Wiek respondentów.
Biorąc pod uwagę wiek respondentów, ponad połowa z nich to osoby między 26 a 35 rokiem życia. Natomiast najmniejsza grupa to osoby w przedziale pomiędzy 36 a 45 rokiem życia.

1.3. Status respondentów.
Większość respondentów biorących udział w badaniu to osoby pracujące, a co trzecia badana osoba nadal poszukuje zatrudnienia.

2. Tematyka ankiet.
Tematem przewodnim naszych badań był stosunek Polaków do pracowników zagranicznych. W związku z ułatwieniami, jakie wprowadzono w tym roku dla pracowników zza wschodniej granicy, więcej osób przybywa do naszego kraju w celach zarobkowych. Jak to wpłynie na polską gospodarkę i społeczeństwo? Na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć za pomocą naszej ankiety.

2.1. Polacy a pracownicy zagraniczni.
Ponad połowa badanych chętnie zatrudniłaby pracownika z zagranicy, ponieważ to kwalifikacje, a nie pochodzenie, mają według respondentów największe znaczenie. Warto zwrócić uwagę, iż co trzeci badany zatrudniłby cudzoziemca tylko w sytuacji braku polskich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami.

Kolejne pytanie dotyczyło obaw przed zatrudnianiem osób spoza naszego kraju. Zdecydowana większość respondentów nie obawia się zatrudniania cudzoziemców, jedynie co trzeci badany zadeklarował obawy związane z zatrudnianiem osób z zagranicy. Najczęściej podawaną przyczyną obaw były bariery komunikacyjne spowodowane różnicą kulturową oraz nieznajomość języka.

Zapytaliśmy naszych ankietowanych o swobodny przepływ pracowników między państwami. Większość z nich stwierdziła, że jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla naszej kultury, jak i gospodarki. Jedynie co dziesiąty badany zadeklarował, że nasza gospodarka traci z powodu emigracji Polaków. Prawie tyle samo osób uważało, że swobodny przepływ pracowników nie mobilizuje naszych pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy. Poniżej pełne zestawienie odpowiedzi.

Ponad 40% badanych stwierdziło, że ułatwienia wprowadzone dla pracodawców chcących zatrudnić pracowników zza wschodniej granicy wpłynęły na większe zainteresowanie takim rozwiązaniem. Blisko połowa jednak nie miała zdania na ten temat, co widać na poniższym diagramie.

Prognozy naszych respondentów mówią, że w przyszłym roku pracowników z zagranicy będzie przybywać. Tak twierdzi ponad połowa badanych. Co trzeci z nich nie ma zdania na ten temat. Poniżej wykres obrazujący sytuację.

Podsumowanie
Według naszych badań Polacy nie są przeciwni zatrudnianiu osób z zagranicy. Większość ankietowanych uważa, że liczą się kwalifikacje, a nie pochodzenie pracownika. Ankietowani sądzą również, że swobodny przepływ pracowników między państwami sprzyja nie tylko gospodarce, ale jest też okazją do poznania innych kultur.

Warto porównać nasze ankiety z wynikami badań przeprowadzonych przez CBOS. Przeprowadziło ono podobną analizę w październiku br. Według tych statystyk 73% Polaków sądzi, że powinno się ułatwić podejmowanie pracy obywatelom zza wschodniej granicy, jeżeli nie ma chętnych pracowników z Polski. Większość badanych uważa również, że wpływ pracowników zagranicznych na przedsiębiorstwa, które ich zatrudniają, jest pozytywny. Są to wyniki podobne do naszych. Około dwóch trzecich respondentów biorących udział w badaniach CBOS uważa jednak, że zatrudnianie cudzoziemców nie jest korzystne dla pracujących Polaków. W raporcie CBOS nie było mowy o przyczynach negatywnego nastawienia Polaków do pracowników z zagranicy. Według naszych badań największe obawy przed zatrudnianiem cudzoziemców wzbudzają bariery kulturowe i językowe. Tylko niewielki procent badanych nie ufa obcym nacjom.

Z przeprowadzonej analizy widać, że jesteśmy narodem nie do końca tolerancyjnym, ale otwartym na innych. Być może otwarcie granic sprawi, że za jakiś czas spojrzymy inaczej na żyjących i pracujących obok nas cudzoziemców. Według prognoz naszych ankietowanych pracowników z zagranicy ma bowiem przybywać.

Monika Węcław
Źródło:
Badania własne,
http://kariera.pb.pl/2259905,98152,73-proc-polakow-za-dostepem-do-pracy-dla-cudzoziemcow-ze-wschodu


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.