Powrót

Raport miesiąca: Polacy a emerytura

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-09-29

Pierwsze jesienne badania Zielonej Linii dotyczyły stosunku naszych klientów do emerytury.

Pobierz raport w wersji PDF (435 KB)

Czy jest dla nich nagrodą za wieloletnią pracę, czy może też przykrą koniecznością? Czy wizja emerytury napawa spokojem, czy raczej daje uczucie niepewności? Odpowiedzi na te zagadnienia przedstawiam poniżej.

Niniejsze opracowanie podzieliłam na następujące obszary:

1. Próba badawcza.
1.1.  Płeć respondentów.
1.2.  Wiek respondentów.
1.3.  Status respondentów.

2. Tematyka ankiet.
2.1.  Stosunek Polaków do emerytury.

Próba badawcza
Badania zostały przeprowadzone na 60 losowo wybranych osobach, które miały okazję korzystać z usług naszej infolinii.

Płeć respondentów
Tym razem większość badanych stanowiły kobiety, ich przewaga wyniosła 10%. Poniżej szczegółowe dane.
 

Wiek respondentów
W tej serii badań najliczniejszą grupę stanowiły osoby pomiędzy 26 a 35 rokiem życia. Była to połowa badanej próby. Najmniejsza liczba uczestników kwalifikuje się do grupy do 25 roku życia. Dokładne wyniki prezentuję na poniższym wykresie.


 
Status respondentów
Tym razem większość respondentów stanowiły osoby pracujące, co widać poniżej.

Tematyka ankiet
Tematem przewodnim naszych ankiet był stosunek Polaków do emerytury. Zadaliśmy respondentom kilka pytań, aby szczegółowo zbadać ich nastawienie.
 
Pierwsze pytanie dotyczyło wieku, w jakim nasi ankietowani podjęli zatrudnienie. Większość respondentów karierę zawodową rozpoczęła przed 23 rokiem życia – blisko 70%. Ponad połowa z nich zrobiła to przed 20 rokiem życia. Nieco ponad 1/5 czekała z tym aż do ukończenia 25 lat. Poniżej przedstawiam szczegółowe dane.

Kolejne zagadnienie odnosiło się do poczucia bezpieczeństwa finansowego w związku z przejściem na emeryturę. Ponad połowa badanych nie ufa funduszom emerytalnym i sama próbuje oszczędzać. Poniżej pełny obraz sytuacji. 

Następne pytanie badało podejście Polaków do pieniędzy. Na pytanie, co zrobiliby w przypadku wygrania dużej sumy pieniędzy, ponad 40% respondentów opowiedziało się za założeniem własnego biznesu lub wydaniem części kwoty na przyjemności i odłożeniem reszty na lokacie w trosce o przyszłość. Poniższy wykres prezentuje zebrane dane.

Inne możliwości wykorzystania wygranej to „schowanie” – tak stwierdziło 3% ankietowanych.
 
Nasi respondenci zostali zapytani o strach przed nieuniknionym, czyli przed przejściem na emeryturę. Blisko 2/3 badanych nie wykazuje trwogi. Jest to dla nich zasłużony odpoczynek i czas, aby wreszcie oddać się swoim bliskim lub pasjom.

Ciekawe jest podejście ankietowanych do pracy na emeryturze. Pytaliśmy, czy łatwo osobie będącej już na emeryturze dorobić. 7-procentową przewagą wygrało stwierdzenie, że znalezienie pracy przez emeryta nie jest prostym zadaniem. Na wykresie przedstawiam wyniki.

Jakie są główne przyczyny problemów emerytów ze znalezieniem pracy?

 • dyskryminacja ze względu na wiek – 7% badanych
 • kult młodości – 3% badanych
 • duża konkurencja – 1% badanych

Co przemawia za łatwiejszym znalezieniem pracy przez emerytów?

 • brak obowiązkowych składek – 7%
 • możliwość zatrudnienia w każdym wymiarze czasu pracy – 1%

Jak widać, w oczach respondentów emerytura to zarówno plusy, jak i minusy.

Ostatnie pytanie dotyczyło uprzywilejowanych zawodów, gdzie istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, niż zakłada to ogólny przepis. Nasi respondenci w większości (prawie 4/5) uważają, że jest to słuszne, jeżeli praca odbywa się w warunkach szczególnych. Poniżej wykres prezentujący wyniki.

Podsumowanie
Badania wykazały, że nasi respondenci od młodych lat dbają o swoją przyszłość i wcześnie rozpoczęli karierę zawodową. 1/3 z nich zrobiła to jeszcze przed 20 rokiem życia. Zaskakujące może być to, że 1/5 zdecydowała się jednak na pójście do pracy po skończeniu 25 lat. Przyczyną może być to, iż w naszej ankiecie brały udział głównie osoby między 26 a 35 rokiem życia i po 45 roku życia. Wśród młodych ludzi istnieje teraz tendencja do rozpoczynania pracy tuż po szkole średniej, aby po ukończeniu kolejnego szczebla dysponować już dorobkiem w karierze. Dawniej kolejność była inna: najpierw młody człowiek kończył kolejne stopnie edukacji, a dopiero później szukał pracy. To może wyjaśniać otrzymane wyniki.

Nasi badani nie są pewni swojej przyszłości, dlatego odkładają pieniądze nie tylko w otwartych funduszach emerytalnych, lecz również we własnym zakresie. Większość z nich większą gotówkę zainwestowałoby w swój własny biznes lub złożyło na lokacie. Tylko jedna osoba stwierdziła, że wydałaby wszystkie pieniądze, nie odkładając niczego na przyszłość. Ponad połowa badanych uważa, że trudno na emeryturze znaleźć pracę, co też może być powodem wcześniejszej oszczędności. Sytuacja emerytalna nie jest w tej chwili optymistyczna, a w perspektywie emigracji i mniejszej liczby urodzeń kryzys w polskim systemie emerytalnym może się pogłębiać. Dlatego też obawy ankietowanych są uzasadnione.

Mimo powyższych niedogodności dla większości respondentów emerytura to okres zasłużonego odpoczynku, rozwijania zainteresowań czy przebywania z rodziną. Praca zawodowa nie zawsze pozwala na poświęcenie się swoim zainteresowaniom, dlatego też badani nie mają nic przeciwko wcześniejszemu odejściu na emeryturę w niektórych zawodach.

Jak widać, Polacy są narodem zapobiegliwym, wcześnie zaczynającym myśleć o przyszłości. Wiedzą, że obecne starania mogą zaprocentować w późniejszym czasie i zapewnić finansową i duchową stabilizację.

Monika Węcław


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.