Powrót

Raport miesiąca – Polacy a bezpieczeństwo w miejscu zatrudnienia

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2011-05-13

Majowe badania ankietowe przeprowadzone przez Zieloną Linię dotyczyły bezpieczeństwa Polaków w miejscu zatrudnienia...

Pobierz raport w postaci PDF (434 KB)

Czy czujemy stabilizację w miejscu pracy? Czy praca daje nam poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa? Na te pytania staramy się udzielić odpowiedzi w poniższym opracowaniu.

Obejmuje ono następujące części:

1. Próba badawcza
1.1.  Płeć respondentów
1.2.  Wiek respondentów
1.3.  Status respondentów

2.  Tematyka ankiet
2.1.  Polacy a bezpieczeństwo w miejscu zatrudnienia

1. Próba badawcza

Odpowiedzi na nasze ankiety udzieliło 60 osób, które korzystały
z usług Zielonej Linii.

1.1.  Płeć respondentów

Tym razem blisko 2/3 badanych to kobiety.

 
1.2.  Wiek respondentów

Największą liczbę badanych (blisko 60%) stanowiły osoby między
26. a 35. rokiem życia. Respondenci poniżej 25. roku życia byli najmniej liczną grupą.

 

2.2.  Status respondentów

Ponad połowa ankietowanych to osoby aktualnie zatrudnione.

2. Tematyka ankiet

2.1.  Polacy a bezpieczeństwo w miejscu zatrudnienia

Bezpieczeństwo to dość szerokie pojęcie. Odnosi się zarówno do psychiki i emocji, jak i do fizycznej strony człowieka. Praca powinna zapewnić mu materialną oraz emocjonalną stabilizację. W naszych badaniach sprawdzaliśmy, na ile bezpiecznie można czuć się
w polskich firmach.

Pierwsze pytanie sprawdzało, czy badani czują lub czuli się docenieni w swoich miejscach zatrudnienia. Blisko 2/3 badanych miało takie odczucia, a 1/4 nie czuła się doceniona w miejscu zatrudnienia.

Ponad połowa badanych odczuwała zdecydowaną satysfakcję
z wykonywanej pracy.

 
Ponad 70% badanych uważało, że może liczyć na wsparcie zawodowe w przypadku problemów w miejscu pracy. Co trzecia
z badanych osób była tego wręcz pewna.

Blisko połowa badanych nie obawiała się utraty zajmowanej posady, a 1/5 miała takie obawy.

 

 

Największe poczucie bezpieczeństwa dawała badanym stała umowa
o pracę. Takiej odpowiedzi udzieliło ponad 50% respondentów. Drugim najważniejszym czynnikiem była dobra atmosfera wśród załogi.

Nieco ponad połowa uczestników badań spotkała się w miejscu zatrudnienia z faworyzowaniem pracowników oraz z nepotyzmem (faworyzowaniem krewnych i przyjaciół przy obsadzaniu wysokich stanowisk i rozdawaniu godności przez osoby wpływowe*).

Blisko 2/3 respondentów nie spotkało się w swoim zakładzie pracy
ze zjawiskiem mobbingu (uporczywym i długotrwałym nękaniem lub zastraszaniem pracownika, wywołującym u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodującym lub mającym na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników**).

 

Niemal wszyskie osoby badane stwierdziły, że poczucie bezpieczeństwa w miejscu zatrudnienia miało wpływ na efektywność pracy.

 

 

Podsumowanie

Z wyników naszych badań można wywnioskować, że Polacy czują się doceniani w miejscu pracy, a spora ich część czerpie satysfakcję
z wykonywanych obowiązków. Największe poczucie bezpieczeństwa dają badanym stała umowa o pracę i dobra atmosfera. Respondenci uważali również, że w miejscu zatrudnienia mogli liczyć na wsparcie zawodowe. Zjawisko mobbingu, chociaż dość powszechne
w obiegowej opinii, według naszych badań nie jest częstym zjawiskiem w miejscach pracy. Mimo iż połowa badanych spotkała się ze zjawiskiem nepotyzmu w swojej firmie, większość z nich nie miała obaw przed utratą zajmowanego stanowiska. Poczucie bezpieczeństwa nie jest jednak jedynym czynnikiem decydującym o efektywności w pracy. Z badań przeprowadzonych przez Zieloną Linię w lipcu i sierpniu ubiegłego roku wynika, że Polacy pracują efektywniej pod presją lub otrzymując  zadania zlecone w ostatniej chwili. Na wydajność wpływa również możliwość decydowania o tym, jak ma być wykonane dane zadanie zlecone przez przełożonego.

Na podstawie pozyższych wyników można stwierdzić, że Polacy mogą w pewnym sensie czuć się w miejscu zatrudnienia jak w drugim domu, gdzie mogą liczyć na wsparcie współpracowników.

* Słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, http://sjp.pwn.pl/slownik/2488100/nepotyzm.
** Art. 943 § 2 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy z późniejszymi zmianami.

Monika Węcław

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
z późniejszymi zmianami
Słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, http://sjp.pwn.pl/
Zasoby własne

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.