Powrót

Przedsiębiorcza Polka

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2011-11-25

Kobiety biorą los w swoje ręce...

Osoba przedsiębiorcza kojarzy się przede wszystkim z kimś, kto potrafi dobrze organizować czas, wykorzystywać nadarzające się okazje, dobrze gospodarować swoim majątkiem, racjonalnie podchodzić do kwestii finansowych. Czy Polki mając powyższe cechy? Czy biorą los w swoje ręce i potrafią przy tym nieźle zarobić?

Z pewnością można potwierdzić, że kobiety w Polsce są gospodarne. Niejeden z nas przeżył w dzieciństwie sytuację, w której bardzo czegoś potrzebował, czy to wyjazdu na szkolną wycieczkę, czy też kupna nowego, popularnego w szkole gadżetu. Nie zawsze budżet domowy na takie wydatki pozwalał. Wystarczyło jednak pójść do mamy, a ona potrafiła – oczywiście w miarę możliwości – zorganizować pieniądze. Zwykle miała oszczędności, które mogła wykorzystać w tego typu sytuacjach. Właśnie takie są typowe Polki - zawsze muszą mieć dodatkowe oszczędności, ukrytego asa w rękawie. Potrafią niezwykle dobrze gospodarować pieniędzmi. Ogarniają bez problemu budżet domowy, ale nie tylko. Wykorzystują bowiem nabyte umiejętności w życiu zawodowym. Nie boją się ryzyka związanego z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Wiele się ostatnio czyta na temat kobiet, które wzięły los w swoje ręce. Nie czekały na pracę, ale same założyły własne firmy. Jeśli nawet im się nie powiodło, to przynajmniej miały satysfakcję, że spróbowały. A kobiety, które odniosły sukces, cieszą się obecnie tym, że potrafią same na siebie zarobić.

Polki postrzegane są także w innych krajach jako osoby niezwykle gospodarne. Według raportu Komisji Europejskiej z 2009 roku są one jednymi z najbardziej przedsiębiorczych Europejek. Zajęły drugie miejsce zaraz po Francuzkach. Z badań wynika, że są niezwykle zaradne i biorą sprawy w swoje ręce.

Polki stają się także coraz bardziej odważne przy kierowaniu swoją ścieżką zawodową. 1/3 firm w Polsce jest prowadzona przez kobiety. Poza tym idą one coraz bardziej z duchem czasu. Potrafią świetnie godzić życie macierzyńskie z zawodowym. Posiadanie dzieci wcale nie przeszkadza kobietom w robieniu kariery. Coraz częściej słyszy się o Polkach, które zajmują najważniejsze stanowiska w firmie - prezesa czy dyrektora.

Poza tym kobiety, które osiągnęły sukces np. w prowadzeniu własnej firmy, bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi. Uczestniczą w różnego rodzaju sympozjach, konferencjach, które mają na celu pokazanie innym kobietom, że sukces może odnieść każda z nich. Często podpowiadają, od czego zacząć, gdzie znaleźć środki. Polki wspierają się w swoich dążeniach i chętnie dzielą się swoimi zawodowymi doświadczeniami. Bardzo popularne stają się ostatnio blogi lub inne strony internetowe, na których poruszana jest tematyka przedsiębiorczych Polek. Można się z nich dowiedzieć wielu cennych informacji, a przy okazji zobaczyć, jak aktywnie działają Polki.

Polskie kobiety cechuje silna osobowość. Potrafią znaleźć rozwiązanie w wielu, często beznadziejnych, sytuacjach oraz tak gospodarować, aby domowy budżet nie ucierpiał. Z pewnością można powiedzieć, że większość Polek jest przedsiębiorcza i zaradna, ale jak wszędzie i od tej reguły znajdą się odstępstwa.

Karolina Łapińska (Zielona Linia)

Źródło: http://finansekobiet.org.pl/2011/06/polka-przedsiebiorcza-zaradna-i-niezalezna/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.