Powrót

Profil pracownika w ogłoszeniach o pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-10-12

Wszechwiedzący specjaliści?

Obraz pracownika wyłaniający się z ogłoszeń o pracy, to obraz pracownika o niemal wszechstronnych zdolnościach…

W okresie spowolnienia gospodarczego pracodawcy nie mogą i nie chcą pozwolić sobie, by stawiać na kogokolwiek: szukają przede wszystkim fachowców. Nie da się ukryć, że żyjemy w erze specjalizacji. Z drugiej strony cięcie kosztów skłania wielu pracodawców do łączenia dwóch lub nawet większej liczby stanowisk w jedno. Poszukiwani są zatem multidyscyplinaryści – osoby, które mają umiejętności pozwalające na poradzenie sobie z zadaniami typowymi dla różnych, czasem bardzo odległych, stanowisk. W cenie są też ci, którzy poradzą sobie bez szkoleń, czyli na przykład osoby mające już doświadczenie w danej branży, najlepiej kilkuletnie. Najlepiej zatem, by pracownik był osobą o konkretnym wykształceniu i mogącą się pochwalić doświadczeniem zawodowym w danej branży. Pracodawcy już na etapie redagowania ogłoszenia o pracy określają, z jakim pracownikiem najchętniej podjęliby współpracę.

Słowa-klucze

Jeśli chodzi o cechy osobowościowe, to analizując ogłoszenia o pracy pojawiające się w popularnych serwisach rekrutacyjnych czy w prasie, można dojść do wniosku, że poszukiwani są ludzie o nieskończonej liczbie przymiotów. Najczęściej poszukiwane cechy to: dyspozycyjność, kreatywność, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, odporność na stres… Wachlarz pożądanych cech jest niezwykle szeroki. Naturalnie, pod wieloma względami jest uzależniony od stanowiska, jakie dana osoba ma objąć. Cechy te w większości wypadków trudno zweryfikować, nawet podczas bezpośredniej rozmowy.

Warto zauważyć, że sami pracodawcy, redagując ogłoszenia o pracy, obok umiejętności i cech wymaganych na konkretnym stanowisku, wymieniają takie, które teoretycznie mogą być spełnione przez każdego. W większości ogłoszeń na podobne stanowiska w pokrewnej branży oczekiwane są te same lub zbliżone zalety od kandydata. Pracodawcy zawierają w swojej ofercie kilka konkretnych wymagań stawianych na danym stanowisku, a dodatkowo oczekują od kandydatów pracowitości, odpowiedzialności, zorganizowania, punktualności itp. Kreatywny, ambitny, otwarty, komunikatywny, umiejący współdziałać w grupie… - te określenia pojawiają się w setkach aplikacji trafiających do pracodawców.  Nic dziwnego, że potencjalni kandydaci pragną dopasować się do tych wymagań. W końcu pracodawcy tych właśnie cech oczekują, a przynajmniej tak wynika z redagowanych przez nich (bądź agencje pozyskujące dla nich pracowników) ogłoszeń. Kandydat przegląda się w ogłoszeniach jak w lustrze. Z zadowoleniem stwierdza, że szukany przez pracodawcę pracownik, to właśnie on. Może stąd się biorą dokumenty aplikacyjne przesiąknięte określeniami wyjętymi z ogłoszeń o pracy? Swoją drogą, pracodawcy też nieraz kuszą frazesami: praca w młodym, kreatywnym zespole, miłej atmosferze, z możliwością rozwoju, atrakcyjnym wynagrodzeniem.

Nie tylko kompetencje twarde

Wąska specjalizacja, a nawet spore doświadczenie mogą nie być wystarczające w rywalizacji o miejsce pracy. Na rynku odnaleźć można wielu kandydatów o podobnych kompetencjach zawodowych. Pracodawcy, chcąc przetrwać na rynku w trudnych ekonomicznie czasach, muszą powierzyć obowiązki najlepszym z najlepszych. Najlepsi, prócz umiejętności zawodowych, powinni mieć także rozbudowane kompetencje społeczne, potrzebne w zarządzaniu zespołem czy w budowaniu relacji z klientami.

Jedną z cech poszukiwanych przez pracodawców jest umiejętność współpracy, oznaczającej zdolność do porozumiewania się z resztą pracowników, nastawienie na współdziałanie i na pracę z innymi osobami nad danym projektem czy zadaniem, a także skłonność do dzielenia się własną wiedzą i doświadczeniem. Postępująca specjalizacja pracowników, z których każdy zna się w różnym stopniu na poszczególnych elementach wykonywanych przez grupę prac, sprawia, że jest to umiejętność poszukiwana przez pracodawców. Ponadto nie da się ukryć, iż współpraca kilku osób potrafi wygenerować większą liczbę pomysłów.

Pracodawcy, niezależnie od branży, cenią również zdolności komunikowania się, czyli dzielenia się spostrzeżeniami w sposób jasny i konkretny. W tym wypadku niezwykle istotna jest umiejętność dostosowywania swych wypowiedzi do konkretnej osoby, a także zdolność do takiego przekazywania informacji, które zainteresuje i przykuje uwagę. Ważna jest także samodzielność w pozyskiwaniu informacji. Dogadywanie się z własnym zespołem, innymi działami, klientami jest przecież niezbędne dla realizacji celów firmy.
Poszukiwany pracownik to też osoba nastawiona na rozwój, umiejąca przekuwać zmieniające się realia w swój sukces. Nie bez znaczenia jest chęć dokształcania się: nastawienie na rozwój otwiera pracownikowi możliwość awansu, pracodawcy z kolei wskazuje nowe drogi rozwoju firmy dzięki dostosowaniu jej profilu do ciągle zmieniającego się rynku.

Ponadto spore znaczenie ma dla pracodawców dyspozycyjność, kreatywność, znajomość języków obcych, umiejętność obsługi komputera. Te wymienia się najczęściej w ogłoszeniach o pracy. Oczywiście, są cechy i zdolności, bez których pracownik nie odnajdzie się na danym stanowisku, są też takie, które są po prostu mile widziane. W praktyce profil idealnego pracownika dopasowywany jest do danego stanowiska pracy.
Cechy te można by mnożyć w nieskończoność. Jak bardzo poszukiwane są to kompetencje, może pokazać choćby analiza aktualnych ofert, opublikowanych przez rozmaite serwisy rekrutacyjne. Kompetencje miękkie liczą się na rozmaitych stanowiskach, nawet tych pozornie niezwiązanych z kontaktem z innymi ludźmi. Nie dziwi zatem, że tak wielu właścicieli firm zależy na tym, by z szerokiego grona kandydatów do pracy wybrać osoby, których zatrudnienie po prostu się opłaci.

Agnieszka Szamreta (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.