Powrót

Portale Powroty.gov.pl i ZielonaLinia.gov.pl łączą się.

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2011-04-15

Od początku 2011 roku portal Powroty.gov.pl działa w ramach projektu systemowego 1.43 „Zielona Linia, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia” współfinansowanego ze środków PO KL, gdzie wraz z portalem Zielonalinia.gov.pl realizuje swoje cele i misję. W połowie roku nastąpi połączenie obu portali pod względem informatycznym.

Portal powroty.gov.pl jest jednym z narzędzi stworzonych w ramach projektu systemowego 1.42 pod nazwą „Działania ukierunkowane na osoby migrujące z i do Polski, w zakresie szkoleń, doradztwa, kampanii informacyjno – promocyjnej” realizowanego przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. W związku z zakończeniem 31 grudnia 2010 roku projektu 1.42, od początku 2011 roku Portal został włączony do projektu 1.43 „Zielona Linia, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia”, w ramach którego działa system Zielona Linia. Głównym celem projektu 1.43 jest stworzenie możliwości uzyskania kompleksowej informacji związanej z problematyką rynku pracy w szczególności przez osoby bezrobotne i poszukujące pracy, przez pracodawców, organizacje działające w obszarze problematyki rynku pracy, a także Polaków przebywających zagranicą, planujących wyjazdy, powracających z zagranicy oraz cudzoziemców. Słowem, misją Zielonej Linii jest stworzenie nowej jakości w relacjach z:

  • bezrobotnymi i poszukującymi pracy – ułatwiając im odnaleźć się na rynku pracy poprzez informacje o ofertach pracy i usługach realizowanych przez Publiczne Służby Zatrudnienia,
  • poszukującymi sposobów na podniesienie kwalifikacji – doradzając lub pomagając w znalezieniu odpowiednich dla nich szkoleń,
  • pracodawcami – pomagając im znaleźć pracowników oraz przekazać informację o usługach realizowanych przez Publiczne Służby Zatrudnienia.

Jednocześnie, by nadal realizować swoją misję, do końca czerwca br. portal Powroty.gov.pl zostanie połączony z portalem ZielonaLinia.gov.pl. W tym sześciomiesięcznym okresie przejściowym przygotowywane jest zaplecze merytoryczne i techniczne, tak by z początkiem lipca Internauci bez przeszkód mogli korzystać z nowej odsłony Portalu. Od 1 lipca na Portalu ZielonaLinia.gov.pl zacznie funkcjonować dział tematyczny „Powroty”.

Zadania Portalu nie uległy zmianie. Naszym zadaniem  nadal jest ułatwianie Polakom, którzy zdecydowali się opuścić kraj emigracji, bądź też rozważają taką możliwość, powrotu do Polski i „zadomowienia” się w starym lub nowym miejscu zamieszkania. Nadal aktywna pozostanie domena powroty.gov.pl, która będzie kierowała użytkowników do komponentu „Powroty” na portalu Zielona Linia. 

Portal Powroty.gov.pl został uruchomiony 24 listopada 2008 r. podczas wizyty Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w Londynie. Od czasu inauguracji do końca 2010 r. odwiedziło go prawie 600 tysięcy unikalnych użytkowników, którzy zadali Redakcji portalu 5 tysięcy pytań.