Powrót

Plusy i minusy przejścia na emeryturę

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-10-01

Emerytura dla większości osób kojarzy się z czymś bardzo przyjemnym, z zasłużonym odpoczynkiem.

To w końcu czas na zajęcie się sobą, poświęcenie czasu rodzinie, wnukom. Każdy pracownik czeka na taką nagrodę. Jednak czy na pewno czas przejścia na emeryturę jest początkiem czegoś wspaniałego?

Ile jest osób, tyle będzie opinii na ten temat. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Emerytura na pewno kojarzy się w pierwszej chwili z czymś przyjemnym. Przyjrzyjmy się więc najpierw plusom.

Najważniejszym pozytywnym aspektem przejścia na emeryturę jest zasłużony odpoczynek. W końcu upiorny dźwięk dzwonka nie będzie zrywał nas z łóżka wcześnie rano. Skończą się także pewne kłopoty związane z życiem zawodowym. Nie trzeba będzie już pilnować konkretnych terminów, stres związany z pracą odejdzie w niepamięć. Obowiązki zawodowe przestaną zaprzątać nam głowę. Będzie można w końcu skupić się na sobie. Staniemy się panami własnego czasu. Już nie będziemy musieli lecieć z zegarkiem w ręku, żeby zdążyć do banku z zapłatą rachunku i nie spóźnić się do pracy. W końcu nie trzeba będzie wszystkiego dopasowywać do swojej pracy. Tak naprawdę emeryt będzie mógł robić to, na co ma ochotę.

Ale z drugiej strony…
I tu pojawiają się pewne elementy, które powodują, że przejście na emeryturę to jednak wcale nie taka sielanka. Tyle wolnego czasu i co z nim robić? Takie pytanie na pewno pojawia się w głowie emeryta. Wcześniej człowiek miał jakieś obowiązki, cały czas miał coś do zrobienia, a tu jakby wszystko się zatrzymało. Nic nie trzeba załatwiać, dzień za dniem biegnie leniwie. Ile można chodzić na spacery, na kawkę do sąsiadki lub sąsiada? Pojawia się pytanie w głowie, do czego ja jestem jeszcze potrzebny? Sytuacja jest do zniesienia wówczas, jeśli emeryt ma wnuki do pilnowania. Dla większości dziadków to czysta przyjemność. Ale brak wnuków nie oznacza, że emeryt powinien czuć się niepotrzebny. Może przecież w tym okresie zająć się sobą, pogłębić swoje zainteresowania, odkryć w sobie nowe talenty. Jest przecież tyle możliwości. Ale nie zawsze emeryt widzi te perspektywy. W grę wchodzą bowiem finanse, które na emeryturze niejednokrotnie są dużą barierą nie tylko w spełnianiu swoich marzeń, ale i małych przyjemności.

Emerytura to z pewnością czas odpoczynku, dla niektórych bardziej aktywnego, dla innych raczej spokojnego. Jak wszystko, co zdarza się nam w życiu, i ten okres zawiera pozytywne i negatywne strony. Ciężko więc jednoznacznie odpowiedzieć, co przeważa. Zależy to chyba od usposobienia osoby przechodzącej na emeryturę i od tego, czy wyznaje ona zasadę „szklanka do połowy pełna” czy „szklanka do połowy pusta”.

Karolina Łapińska


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na staże w połączeniu z wyposażeniem stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o zorganizowanie stażu w połączeniu z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy dla osób bezrobotnych powyżej 29. roku życia w ramach projektu konkursowego „Szansa na pracę".

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na szkolenia w ramach KFS
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na wyposażenie stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie dębickim (IV)".

 • WUP Toruń - Targi TRAKO w Gdańsku
  Informujemy, iż w dniach 24-27 września 2019 r. odbędą się Targi TRAKO w Gdańsku.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.