Powrót

Nowy rok a plany zawodowe

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2011-01-13

Koniec roku to dobry okres do podsumowań...

Wielu z nas skłania do przemyśleń, które mogą prowadzić do istotnych zmian w życiu. Tworzymy sobie katalog postanowień noworocznych: rzucenie palenia, uprawianie sportu czy ograniczenie jedzenia słodyczy. Noworoczne postanowienia dotyczą nie tylko naszego życia osobistego, ale także życia zawodowego. Czy początek nowego roku to dobry okres, żeby podsumować rok naszej pracy? Czy sprzyja również tworzeniu nowych planów zawodowych?

Na pewno jest to czas, w którym nasuwa się refleksja na temat naszego dorobku zawodowego. Do takich przemyśleń skłaniają szczególnie liczne statystyki, które pod koniec roku sporządzane są w odniesieniu do różnych dziedzin naszego życia, także do sytuacji na rynku pracy. Szczególnie dużo statystyk pojawia się na temat wynagrodzeń w różnych branżach, najbardziej poszukiwanych zawodów czy też miejsc pracy, w których mogą być zwolnienia pracowników. To wszystko wpływa bezpośrednio na osoby pracujące. Na podstawie różnych zestawień, ale też kierując się własną intuicją, można podjąć na początku roku wiele ważnych decyzji zawodowych. Przez cały rok mieliśmy bowiem czas, żeby zaobserwować, czy przedsiębiorstwo, w którym pracujemy, ma możliwości rozwoju, czy firma dobrze prosperuje i daje np. nadzieję na uzyskanie podwyżki.

Są to bardzo ważne elementy, które niejednokrotnie decydują wręcz o naszych dalszych planach zawodowych. Po co bowiem tkwić w rzeczywistości, która nie rokuje żadnych zmian na lepsze; chyba że ktoś nie ma zbyt wygórowanych ambicji, jest osobą nieprzyzwyczajoną do zmian i nie stawia na własny rozwój.

Nowy rok może być okresem, który rozbudza w pracownikach ambicje zawodowe. Jest to czas, w którym pojawia się zazwyczaj więcej ofert pracy. Poza tym proponowane są liczne kursy, szkolenia czy też inne formy umożliwiające uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych. Początek roku to dobry okres, żeby wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Może być to czas wielkich zmian szczególnie dla osób, które nie są zadowolone ze swojej pracy. Być może wcześniej brakowało im odwagi, aby zrobić coś w kierunku znalezienia wymarzonego zajęcia. Nowy rok może być takim bardzo pozytywnym zapalnikiem, który doprowadzi do wprowadzenia zmian w życiu zawodowym.

Karolina Łapińska


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na staże w połączeniu z wyposażeniem stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o zorganizowanie stażu w połączeniu z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy dla osób bezrobotnych powyżej 29. roku życia w ramach projektu konkursowego „Szansa na pracę".

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na szkolenia w ramach KFS
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na wyposażenie stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie dębickim (IV)".

 • WUP Toruń - Targi TRAKO w Gdańsku
  Informujemy, iż w dniach 24-27 września 2019 r. odbędą się Targi TRAKO w Gdańsku.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.