Powrót

Nowy program wspierający biznes w Polsce Wschodniej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2015-03-11

8 mld zł na wsparcie w ramach PO PW

Ze względu na specyfikę sytuacji społeczno-gospodarczej Polski Wschodniej, tj. województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, została ona objęta strategiczną interwencją państwa. W związku z tym będą podejmowane działania współfinansowane przez fundusze WRS na lata 2014-2020 w ramach wszystkich krajowych programów operacyjnych, pięciu programów regionalnych oraz części programów EWT i EISP.

Omawiany region kraju pozostaje jednym z najsłabiej rozwiniętych i najmniej konkurencyjnych regionów w Unii Europejskiej z powodu niskiej wydajności pracy i problemów rynku pracy. Na te ostatnie wpływa migracja, przede wszystkim dobrze wykształconych mieszkańców w wieku 25-34 lata do innych regionów kraju lub za granicę w poszukiwaniu lepszych perspektyw kariery zawodowej, niski poziom przedsiębiorczości z powodu ograniczonych własnych zasobów finansowych przyszłych przedsiębiorców oraz bariery edukacyjne, społeczne, kulturowe i administracyjne. W związku z powyższym, biorąc pod uwagę problemy mieszkańców opisywanego regionu, wśród priorytetów programu znalazło się m.in. wsparcie przedsiębiorczości.

Założenia programu

Program Polska Wschodnia w latach 2014-2020 zakłada stworzenie sprzyjających warunków do powstawania oraz rozwijania małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności innowacyjnych i technologicznych. Zostanie przygotowana oferta dla młodych i przedsiębiorczych osób umożliwiająca rozwój biznesowych pomysłów i zakładanie nowych firm typu start-up.

Wsparcie realizowane będzie za pośrednictwem platform startowych, za które odpowiedzialne będą ośrodki innowacji tj. parki naukowo-technologiczne, parki naukowe, parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, inkubatory technologiczne oraz przedsiębiorczości.

O wsparcie będą mogły ubiegać się w szczególności absolwenci szkół wyższych (do 35. roku życia) oraz studenci ostatnich lat studiów, którzy są zainteresowani otworzeniem i rozwijaniem firmy w regionie Polski Wschodniej.

W ramach platform startowych będzie można skorzystać z indywidualnego wsparcia doradczego, opieki w formie mentoringu, obejmującej etap prac nad rozwojem nowego pomysłu biznesowego. Ponadto udzielane będzie również wsparcie w zakresie m.in. specjalistycznych konsultacji i usług, pozyskania niezbędnych umiejętności i wiedzy, uczestnictwa w konferencjach oraz spotkaniach networkingowych, związanych z rozwojem pomysłu biznesowego (etap działalności przedbiznesowej). Pomysły rozwinięte w platformach startowych będą mogły uzyskać wsparcie inwestycyjne związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa (typu start-up)w makroregionie (etap działalności biznesowej).

Wsparcie ma być udzielane w ramach bezzwrotnej dotacji.

Znajdź punkt informacyjny

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://www.mir.gov.pl/fundusze/Fundusze_Europejskie_2014_2020/Documents/POPW_po_RM_8_01_14.pdf

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Rynek HRM: Jaki był 2019, co przyniesie 2020?
  Jak wyglądał polski rynek HRM w 2019 roku? Jakie trendy w obszarze rekrutacji i zarządzania pracownikami powinny się utrzymać, a które się nie sprawdziły i wygasną? Co czeka rynek w 2020 roku?

 • Siła feedbacku w procesie rekrutacyjnym
  Wydawałoby się, że udzielanie informacji zwrotnej wszystkim kandydatom zaangażowanym w proces rekrutacji to standard w pracy rekrutera czy specjalisty ds. HR. O ile jednak chętnie dajemy pozytywny feedback, o tyle nie śpieszy nam się do kontaktu z odrzuconymi kandydatami. Jak mówią eksperci, to poważny błąd w rekrutacji.

 • PPK a ochrona danych osobowych. Co mogą pracodawcy?
  Pracownicze Plany Kapitałowe są nowością dla polskich przedsiębiorców, a ich wdrożenie wymaga udostępniania danych pracowników podmiotom zewnętrznym. Przepisy te rodzą wiele wątpliwości wśród firm, co do legalności przetwarzania i przekazywania informacji, podstaw prawnych czy okresów przechowywania dokumentacji.

 • 10 zupełnie nowych zawodów, które szturmem przejmują rynek pracy
  W ciągu ostatniej dekady rynek pracy zmienił się diametralnie. Pojawiły się nowe kierunki rozwoju, a co za tym idzie, zwiększyło się zapotrzebowanie na stanowiska, których przed kilkoma laty jeszcze nie było. Przedstawiamy Wam zestawienie 10 zupełnie nowych profesji, na które jest obecnie popyt na rynku pracy.

 • Jak znaleźć kilkuset odpowiednich pracowników w kilka miesięcy? Pomogą media społecznościowe. Oto, jak się za to zabrać
  Skuteczna rekrutacja to wyzwanie, przed którym staje każdy przedsiębiorca. Jak zatem efektywnie szukać kandydatów do pracy i jak powinna wyglądać rekrutacja? Z pomocą przychodzą media społecznościowe.

 • Agroturystyka jako forma biznesu
  A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – kto z nas choć raz o tym nie pomyślał? Planując tę formę biznesu, warto zwrócić uwagę na trendy i reklamę!

 • Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]
  Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.

 • Pierwszy pełny rok z przepisami RODO - podsumowanie 2019 roku
  Ciągła edukacja oraz samodoskonalenie – to stwierdzenie, które najlepiej obrazuje rok 2019 z perspektywy ochrony danych osobowych.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.