Nowoczesne CV
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2015-03-16
Zgodnie z badaniami rekruterzy w pierwszej kolejności skanują CV. Jak sprawić, aby w ciągu około 20 sekund „pierwszego spotkania” nasz dokument przykuł ich uwagę?
Warto zastosować kilka sprawdzonych metod, które sprawią, że nasze CV będzie atrakcyjne oraz wyróżni się na tle innych aplikacji o pracę.
Szablon
Przed przystąpieniem do zapełniania CV treścią warto ustalić z jakiego szablonu będziemy korzystać. Ważne, aby dokument był czytelny i przejrzysty. Dlatego darujmy sobie wymyślne czcionki, np. te odzwierciedlające pismo odręczne. Zgodnie ze statystykami, jedną z najbardziej czytelnych czcionek jest Arial – zaufajmy więc statystykom i specjalistom, a Times New Roman zostawmy do innych treści. Jak zwrócić uwagę rekrutera na najistotniejsze informacje, które zaowocują dalszym etapem? Użyj większej czcionki, pogrubień, a nawet koloru. Punktory również wpłyną na większą przejrzystość tekstu. Pamiętaj! Nie zamieniaj ich na inne wymyślne znaczki, np. paragrafy.
Coś starego…
Od zawsze w dokumencie aplikacyjnym zamieszczane są informacje na temat wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Tu częstym błędem jest wpisywanie szkoły średniej, gdy mamy już studia wyższe. Przy doświadczeniu, zgodnie z obowiązującymi standardami, ale i z logiką, najlepiej wpisać te, które są dopasowane do aplikowanego stanowiska. Jeśli Twoje doświadczenie jest niewielkie, skup się na umiejętnościach. Nie opieraj się jednak na znajomości Worda czy Excela – chyba, że masz je w małym palcu, poruszanie się w podstawowych obszarach stanowi obecnie standard.
Jestem w sieci
Zamiast zaśmiecać skrzynkę rekrutera dodatkowymi załącznikami w postaci portfolio, zamieść w CV linki do profesjonalnych profili na portalach społecznościowych (Goldenline, LinkedIn) lub stron, gdzie będzie mógł zapoznać się z Twoim dorobkiem zawodowym.
Format
Przed zapisaniem gotowego do wysłania dla pracodawcy CV zastanów się, który format będzie najlepszy. Plik .doc jest plikiem edytowalnym, więc nie gwarantuje nam, że pracodawca na swoim monitorze odczyta nasz dokument w takiej samej wersji jak my to widzimy. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapisanie pliku w formacie .pdf. Jeśli jednak pracodawca w ogłoszeniu prosi o dokument .doc, wyślij mu go.
Pamiętaj! Zadbaj o to, aby to, co najważniejsze w Twoim CV, dokonania, kompetencje, były widoczne. Świetnie do tego nadają się, oprócz omawianych sposobów, również cyfry, procenty i wykresy.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
Artykuły o podobnej tematyce:
Wydawca treści
-
E-mailowy savoir-vivre
04.03.2016 -
Co nas motywuje do pracy?
09.10.2017 -
-
-
Co najczęściej śmieszy rekruterów?
08.02.2016 -
Sukces poza pudełkiem
24.06.2016 -
-
Jak dostać podwyżkę?
06.05.2016 -
-
Rozmowa kwalifikacyjna bez tajemnic, czyli…
11.03.2016 -
-
Tylko wizjonerzy są w stanie podbić świat
29.04.2016 -
Wybór to wolność
27.11.2015 -
Wolontariat sposobem na wymarzoną pracę?
21.10.2015 -
-
Open house rekrutacją przyszłości?
04.09.2015 -
Szczęście to kwestia wyboru…
07.08.2015 -
„Jesteśmy więźniami własnych stereotypów”
26.06.2015 -
-
Nowoczesne CV
16.03.2015