Powrót

Nauka, praca, kariera…

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-04-04

Plan na całe życie?

Współcześni ludzie coraz większą wagę przywiązują do planowania. Wynika to w dużej mierze z chęci zapewnienia sobie jak najlepszego bytu. Czy wszystko od początku do końca można zaplanować i czy pokrywa się to z rzeczywistością, z którą przyjdzie nam się zmierzyć?

Obserwując współczesny świat, można dojść do wniosku, że bez dobrego planu ani rusz. Jeżeli jesteśmy nastawieni na robienie kariery, musimy sobie dokładnie określić etapy postępowania. Na pewno nie będzie to łatwa przeprawa, ale może się ona zakończyć prawdziwym sukcesem. We własnym otoczeniu na pewno uda nam się odnaleźć liczne osoby, które skrzętnie krok po kroku realizują określone cele. Często taka taktyka przynosi im osiągnięcie zamierzonego planu.

Jak rozpocząć planowanie kariery zawodowej?

Na pewno decydującym etapem jest wybranie kierunku studiów. Jest to najważniejszy moment, który wpłynie na to, jak potoczy się całe przyszłe życie. Osoby odnoszące sukces zazwyczaj na etapie wyboru studiów mają już jasno określone cele, które będą stopniowo osiągały przez kolejne lata. Nie chcą skupiać się wyłącznie na zgłębianiu wiedzy, ale zazwyczaj robią dodatkowe kursy, często godzą się na podejmowanie bezpłatnych staży w okresie wakacyjnym
w renomowanych firmach. Dzięki temu już na etapie nauki zdobywają niezbędne we współczesnym świecie kontakty oraz tak cenione obecnie przez pracodawców doświadczenie zawodowe. Nie spoczywają na laurach, ale ciągle dążą do samorozwoju. Taka samodyscyplina i dobry plan na pewno zaowocują w przyszłości wymarzoną pracą, tym bardziej że osoby nastawione na robienie kariery nie będą po ukończeniu studiów szukały zatrudnienia gdziekolwiek. Zgodnie z założonym sobie wcześniej planem będą aplikowały do firm, które według nich mogą zapewnić im sukces. I rzeczywiście, zazwyczaj osoby, które za młodu wszystko sobie poukładały i zaplanowały, osiągają zamierzony wcześniej cel. Na pewno będą czuły się usatysfakcjonowane, że podjęty przez nie trud się opłacił.

Zwróćmy jednak uwagę na drugą stronę medalu… Co w sytuacji, gdy zaplanowane założenia nie układają się tak, jakbyśmy chcieli? Dostaliśmy się na wymarzone studia i okazuje się, że wybór był zupełnie nietrafiony: zajęcia okazują się beznadziejnie nudne. Przecież mamy określony plan, który musimy realizować, pewność, że jeśli będziemy według niego postępowali, możemy liczyć na wysokie stanowisko, a co za tym idzie – dobrze płatną pracę. Nie możemy przecież zrezygnować z takiej ścieżki. Plan jest dopięty na ostatni guzik i nie należy go modyfikować, bo wszystko runie…

Często zdarza się, że ktoś wyznaczył sobie cele, które dopiero na pewnym etapie okazały się nietrafione. To, co sobie założył, nie sprawia mu żadnej radości ani nie przynosi satysfakcji. Brnie w to jednak dalej, bo jest przekonany, że dzięki temu będzie miał godziwe wynagrodzenie i dobrą posadę. Wmawia sobie, że realizacja planu będzie najlepszym wyjściem i trzeba podjąć kolejne kroki, bo tylko wtedy osiągnie szczęście.

Z kolei może się zdarzyć, że mimo iż ktoś coś sobie dokładnie zaplanował, realizacja poszczególnych etapów nie dochodzi do skutku. Często przyczyną bywa po prostu postawienie sobie za wysokiej poprzeczki, której nie da się przeskoczyć. Plan jest dobry, ale na przykład brakuje nam predyspozycji, żeby go zrealizować. Jeżeli osoba jest silna, to będzie szukała innego rozwiązania, jeśli nie, może już na zawsze utracić wiarę we własne możliwości. Wówczas przekwalifikowanie i poszukanie nowej ścieżki zawodowej może okazać się przeszkodą nie do pokonania.

Czy planowanie jest zatem dobrym rozwiązaniem?

Nie da się zaplanować sobie wszystkiego. Zamiast zamykać się
w sztywnych ramach i dążyć do realizacji celów za wszelką cenę, trzeba pozwolić sobie na odrobinę luzu. Wszystko może się w jednej chwili zmienić o sto osiemdziesiąt stopni, warto zatem nastawić się na różne ewentualności.

Można planować, ale najlepiej robić to z głową, by najmniejszego potknięcia nie potraktować później jako swojej życiowej porażki.

Karolina Łapińska (Zielona Linia)  
                   


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.