Powrót

Migracje krajowe w poszukiwaniu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-03-13

Kiedy praca nie czeka pod domem...

Poszukiwanie pracy nie jest łatwym zajęciem. Wymaga przede wszystkim zaangażowania i czasu. Niekiedy okazuje się, że trzeba podjąć pracę niezwiązaną z wyuczonym zawodem
i zainteresowaniami. Niektórzy jednak decydują się na poważniejszy krok i wraz z podjęciem pracy zmieniają także miejsce zamieszkania. Możemy mówić wówczas o zjawisku migracji, które w związku z rosnącym bezrobociem może się powiększać.

Migracja to wędrówka ludności, która ma na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest zjawiskiem naturalnym
i występuje od wieków, jednak jego nasilenie może być spowodowane złą sytuacją gospodarczą i ekonomiczną w miejscu dotychczasowego zamieszkania. Mówimy wtedy o migracji ekonomicznej.

Opisując zjawisko migracji, można brać pod uwagę:

 • zasięg – wyróżniamy migracje wewnętrzne (przemieszczanie się ludności w granicach miasta, gminy, województwa, państwa)
  i migracje zewnętrzne (przemieszczanie się ludności np. z jednego państwa do drugiego);
 • czas trwania: czasowe i trwałe;
 • cele: zarobkowe, turystyczne;
 • formy migracji: emigracja (wyjazd), imigracja (przyjazd), reemigracja (powrót z emigracji czasowej).

Mobilność ludzi jest uzależniona między innymi od miejsca ich zamieszkania. Dzięki mobilności ludzi może dochodzić do znacznego zmniejszania się różnic społecznych i ekonomicznych. Ponadto migracje mogą zmniejszyć bezrobocie. W poszukiwaniu pracy bowiem ludzie są skłonni opuścić swoje miejsce zamieszkania, gdzie panuje duże bezrobocie, a znalezienie pracy wydaje się wręcz niemożliwe. Wyjeżdżają więc do miejsc, które dają im jakąkolwiek alternatywę, np. są tam oferty pracy w zawodzie, w którym chcieliby pracować. Ludzie migrują zwykle do większych miast w poszukiwaniu pracy
i lepszego życia. Wiele osób decyduje się także na opuszczenie kraju. W obydwu przypadkach osoby decydujące się na migrację muszą liczyć się z pewnymi barierami, z jakimi mogą się spotkać. Mogą to być między innymi bariery językowe (gdy osoba wyjeżdża do innego państwa) oraz kulturowe.

Ciekawym zjawiskiem, jakie towarzyszyć może zmianie miejsca zamieszkania w związku z poszukiwaniem pracy, są tzw. migracje łańcuchowe: migranci z danego państwa, regionu czy miejscowości skupiają się w tych samych miejscach w krajach docelowych migracji. Dzięki temu osoby te czują się bezpiecznej, ponieważ żyją
w otoczeniu osób, które znają.

Negatywną stroną dla kraju albo regionu, do którego napływają nowi pracownicy, jest wpływ na bezrobocie i dynamikę płac. Z drugiej strony koncentracja pracowników z innych regionów/państw zwiększa popyt na rynku mieszkaniowym, zapotrzebowanie na usługi komunikacyjne, a także usługi służby zdrowia.

Mówiąc o migrowaniu w celu poszukiwania pracy, należy pamiętać zarówno o pozytywnych, jak i negatywnych stronach tego zjawiska. Podjęcie decyzji o zmianie miejsca zamieszkania w związku
z poszukiwaniem pracy na pewno nie jest łatwe. Niekiedy jednak, chcąc zmienić swoje życie i żyć w lepszych warunkach, ludzie muszą zdecydować się na ten krok. Niektórzy wyjeżdżają sami, a następnie przesyłają rodzinie środki na utrzymanie. Inni wyjeżdżają z kraju całymi rodzinami, decydując się na diametralną zmianę swojego życia. To, czy zechcą powrócić, w dużej mierze zależeć będzie od tego, czy powiodło im się w nowym miejscu, albo czy zaszły zmiany w poprzednim miejscu zamieszkania, które zachęcą do powrotu.

Agnieszka Banasik (Zielona Linia)

 

Źródło: http://www.pupbialapodlaska.pl/aktualnosci/serwis_informacyjny/st:1/idn:66.html

http://mighealth.net/pl/images/d/d4/Raport_fise_wspolczesne.pdf

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.