Powrót

Kariera w jednej firmie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-12-21

Stabilizacja czy nowe wyzwania?

Kiedyś wykonywanie pracy było nakazem, dzisiaj można powiedzieć, że dla niektórych to niemal przywilej. Umowy czasowe, cywilnoprawne to codzienność polskiego pracownika. Rodzice dzisiejszych dwudziestoparolatków często pracowali w tej samej firmie aż do emerytury, oni zaś potrafią zmieniać pracę nawet po kilku miesiącach. Jest to spowodowane niestabilnym rynkiem pracy i specyfiką młodego pokolenia.

Dzisiejsza młodzież szuka nie tylko stałego źródła dochodu, lecz także możliwości rozwoju. Chce żyć szybko i z pasją. Już w szkole średniej się przyzwyczaja, że musi jak najwcześniej wejść na rynek pracy, aby móc zrobić karierę zawodową. Zdarza się, że po zakończeniu praktyk czy stażu młodzi otrzymują propozycję pracy. Często jednak ich kariera kończy się na kilkumiesięcznej współpracy. Jeżeli pracodawca nie da młodemu człowiekowi szansy w swojej firmie i traktuje go jako tymczasowe ręce do pracy, prędzej czy później może on zacząć traktować kolejne firmy jako przystanek w dalszej wędrówce. Jak informuje portal Rynekpracy.pl, większość młodych ludzi wytrzymuje w jednej firmie od 3 do 6 miesięcy. Dlaczego?

Oszukani przez szefa

Deklaracja dobrych zarobków, atrakcyjnych warunków oraz możliwości rozwoju często okazuje się wyłącznie deklaracją. Pensja co prawda bywa całkiem wysoka, ale obowiązki okazują się niezgodne z tymi z ogłoszenia, a możliwości awansu to tylko zmiana nazwy stanowiska. W istocie pracownik robi to samo, tylko pod innym szyldem, no może dostanie inne biurko. Na tym rozwój się kończy. W takim przypadku praca robi się coraz bardziej rutynowa i męcząca. Traci na tym nie tylko zatrudniony, lecz także jego szef oraz firma.

Jak nie trafić w ścianę?

Jeżeli planujemy dłuższą przygodę z firmą, w której właśnie rozpoczynamy pracę, warto rozeznać się w jej strukturze i rozważyć możliwości rozwoju. Jeżeli są racjonalne przesłanki mówiące o tym, że możemy awansować, trzeba do tego dążyć. Jeżeli jednak mimo starań nie jesteśmy w stanie osiągnąć nic ponad to, co udało nam się do tej pory, warto rozejrzeć się za innym miejscem pracy. Aplikując do kolejnego pracodawcy, warto też sięgać wyżej. W końcu CV i dokumenty potwierdzą, że na danym stanowisku mamy już doświadczenie. Może akurat nowy szef nam zaufa i powierzy bardziej odpowiedzialne obowiązki.

Są osoby, które trafią w odpowiednim momencie do właściwej firmy i zagrzewają w niej miejsce na dłużej. Jeżeli zakład pracy określa jasne i realne możliwości awansu pionowego lub poziomego w ramach swojej struktury, można w nim spędzić większą cześć swojego życia, zwłaszcza jeżeli wykonuje się pracę dającą satysfakcję i utożsamia się z firmą. Jeżeli zaś widoki na rozwój są żadne, a wymagania pracodawcy rosną, warto rozejrzeć się za nowym miejscem, które wykorzysta nasz potencjał i umożliwi prawdziwą karierę.

Monika Węcław (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.